Kapari ili kapara je poznata još iz antičkih vremena kao začin, ali i kao ljekovita biljka i afrodizijak. Njeni su grmovi čest prizor na hrvatskim otocima te je zastupljena i u istarskoj, kvarnerskoj i dalmatinskoj kuhinji.
Grčki liječnik i botaničar Dioscorides u svojoj je knjizi ‘O ljekovitim tvarima’ još u 1. stoljeću zapisao da kapare izazivaju nadutost. Njegov kolega Galen tvrdio je da su arapske kapare otrovne. I loše mišljenje o toj čudotvornoj biljci trajalo je sve do 18. stoljeća jer je do tada spomenuta knjiga grčkog liječnika bila ‘biblija’ zapadnjačke medicine.
Danas je ova samonikla biljka obožavana i tretirana kao delicija u svim zemljama Sredozemlja. Kod nas raste u zaklonjenim i vrućim mjestima, većinom po zidinama, hridima, u kamenju. Na pustim otocima ima je mnogo više nego na napučenim. I ne samo zbog toga što je ljudi beru već je koze i ovce rado jedu i brsteći uništavaju.
Ljekovitost kapara
Kapare imaju dugu povijest upotrebe u medicinske svrhe. Dobre su za probavne tegove, za reumu, jača kapilare i reducira kolesterol. Dodatak male količine kapara na mesu za roštilj sprječava stvaranje tvari koje štete DNA i potencijalno mogu uzrokovati rak i bolesti kardiovaskularnog sustava.
Kapare su siromašne kalorijama i poznate po svojim antioksidativnim svojstvima.
Pikantan okus
Imaju poprilično jak, trpki okus, koji podsjeća na limun, te slanost zelenih maslina. S obzirom na to kako se čuvaju, tome je dodana kiselost od octa ili pak slanoća od soli kojom su konzervirane. Mnogi ih ne vole, a vrlo često i jer su ih kušali u nekoj nezahvalnoj kombinaciji – potrebno ih je upotrebljavati s mjerom kako ne bi prevladale.
Svakom jelu daju onaj specifičan pikantan okus. Bile u octu ili, malo blaže, u ulju dobro se slažu sa skoro svim plodovima mora i jelima od ribe.
Prije upotrebe svježe kapare operite, a posoljene u soli držite nekoliko minuta u vodi i potom isperite. Konzervirane u slanoj vodi možete koristiti izravno iz teglice, a ukiseljene kapare isperite tik prije uporabe ako želite ublažiti njihovu oštrinu okusa.