Čovjek je stvoren za kretanje. Tijelo je dizajnirano da je u pokretu i da nije nekoliko sati na istom mjestu. Poznato je da je često kretanje bitno makar smo zatrpani poslom. Tijelo će biti zahvalno ako se tijekom radnog vremena prošećemo i/ili razgibamo. Korisno bi bilo ustati svakih 20 minuta, ali znamo da je to često neizvedivo zbog obujma posla ili zbog koncentracije. Zbog toga biramo oblike kretanja nakon posla i time pokušavamo nadoknaditi sve manjkavosti posla.
Među dobrim načinima kretanja spominje se i zumba zbog svog plesnog oblika vježbanja.
O zumbi
Zumba je spoj kardio vježbanja i latino plesanja. Time se dobiva zabavan aspekt vježbanja koji ljudi vole. Popularnost zumbe može se naći u dobroj energiji i veselju tijekom i nakon treninga. Brzi pokreti, a relativno jednostavna koreografija mamac su za ljude koji se žele aktivirati. Prethodno znanje nije bitno jer nije previše plesno zahtjevno. Naglasak je na zabavi i odrađivanju treninga uz prisustvo dobre glazbe i dobre atmosfere.
Naravno, ovakav oblik treninga primarno će imati benefite na srčani i dišni sustav, ali će i mišići cijelog donjeg dijela tijela i trup odraditi trening. Intenzitet ovisi o grupi, ali su često visoko intenzivni s brzim pokretima uključujući (manje ili veće) skokove.
Usporedba zumbe i treninga snage
Oba načina treniranja su korisna za zdravlje vježbača ako se pravilno izvode. Trening snage djelovat će na više mišićni rast nego trening zumbe, ali će manje djelovati na srce i dušni sustav. Za zumbu vrijedi obrnuto, pa odabir aktivnosti ovisi o tome koji je cilj vježbača.
Trening snage često je malo sporiji iako može biti i brži uz poznavanje dobre tehnike. Zumba je često visoko energična i brzog tempa izvođenja. Zumba također ima latino glazbu koju pratimo i koja upotpunjuje dobru atmosferu i energičnost pokreta. Trening snage često ima glazbu koja je u pozadini i miče neugodnu tišinu, ali nije učestalo da vježbanje prati dinamiku glazbe.
Oba načina treniranja mogu se prilagoditi potrebama vježbača, a to ovisi o grupi i treneru. Zumba može biti bez skokova, a na treningu snage se mogu prilagoditi pokreti i težine ovisno o potrebama pojedinca.
Trening snage može biti samo za dio tijela ili za cijelo tijelo, a to ovisi o programu treninga i metodama trenera. Zumba se češće bazira na koracima i skokovima te zato više radi donji dio tijela (noge i stražnjica) te trbuh. U zumbu se može ubaciti i dodatno opterećenje (npr. bučice) kako bi tako vježbali i ruke.
Razlozi odustajanja od zumbe mogli bi biti bol u stopalu, koljenima, kuku i/ili donjem dijelu leđa. Razlog je puno kretanja na nogama tijekom treninga. Trening snage može imati iste probleme ovisno o tome kakav je trening, ali generalno vježbe snage budu i u sjedećem ili ležećem položaju u kojima bi vježbač mogao odraditi trening.
Kod oba načina vježbanja korisno je savjetovati se s doktorom koji bi mogao dati upozorenja ili savjete koji bi način bio primjenjiviji za budućeg vježbača.
AKTIvan