Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Moj dom

Krvavo sunce Japana

Stop izlovu kitova!

Prijatelji životinja održali su prosvjed pred Veleposlanstvom Japana u Zagrebu. Povod tome je napad japanskog unajmljenog zaštitarskog broda Shonan Maru 2 na plovilo Ady Gil koje je u vlasništvu ekološke organizacije Sea Shepherd. Sudar koji se zbio 5. siječnja prepolovio i potopio jedan od najbržih trimarana na svijetu.

Vizualno atraktivna akcija u Zagrebu tijekom koje je aktivistica Prijatelja životinja 'probodena harpunom' ležala ispred Veleposlanstva Japana za spas kitova i u znak potpore Sea Shepherdu održala se u četvrtak 21. siječnja u ulici J. R. Boškovića 2 u 12 sati.

Japanci se opravdavaju da love u znanstvene svrhe

U vodama oko Antarktika, Sea Shepherd redovito ometa japanski kitolov koji je na tom području potpuno zabranjen međunarodnim zakonima. Na uništenom Ady Gilu nalazilo se četvero Novozelanđana te po jedan Australac i Nizozemac, i pravo je čudo da nitko nije poginuo.

Aktivisti Greenpeacea i Sea Shepherda prošle su sezone nanijeli težak udarac japanskom kitolovu, koji je umjesto planiranih 1035 uspio pobiti 551 kita. Japan se, naime, opravdava da kitove lovi u 'znanstvene svrhe', no kitovo meso završava na japanskim tržnicama.

U prošlom stoljeću ubijeno je dva milijuna kitova i to okrutnim metodama koje uzrokuju sporo umiranje. Neke su vrste zbog pretjeranog izlova dovedene na rub opstanka, što je prisililo Međunarodnu komisiju za kitolov da prihvati negodovanje svjetske javnosti i 1986. zabrani komercijalni kitolov. Unatoč zabrani kitolova, zemlje kao što su Japan, Norveška i Island, iskoristile su postojeće 'rupe' u zakonu te nastavile izlov kitova. Istim metodama koje su se koristile u prošlim stoljećima, svake godine ubije se 2000 kitova.

Stanimo na kraj ubijanju!

Nevladine organizacije okupljene u Whalewatch već godinama djeluju unutar Međunarodne komisije za kitolov i provode kampanje kojima se pozivaju vlade zemalja na suradnju, kako bi upravo svojim zalaganjem, dobrom voljom i članstvom stale na kraj ovoj nepotrebnoj praksi, naglašavajući pritom da ne postoji humana metoda ubijanja kitova.

Republika Hrvatska je 10. siječnja 2007. g. postala punopravnom članicom Međunarodne komisije za kitolov, podržavši tako globalnu zaštitu kitova.

Prijatelji životinja pozivaju pojedince i udruge da se priključe prosvjedima protiv kitolova kako bi se zaustavilo bezakonje japanskih kitolovaca. Bez obzira gdje živjeli, svatko od nas utječe na oceane, mora i sve njihove stanovnike svojim stavom, načinom prehrane i života općenito.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

She Book Club

Pedeset riječi za kišu epski je roman o tradiciji i slobodi smješten u poslijeratni Japan.

Gastronomija

Ono što izdvaja brend Okinawa između ostalih, nije samo fokus na zdravlje i dugovječnost već i nepokolebljiva posvećenost japanskoj kvaliteti proizvoda, a u Hrvatskoj...

Gastronomija

SoHo sushi rolls & poké bowls provjereno je dobra adresa za sve ljubitelje sushi rolica.

Putovanja

Sa svojom misijom da svima olakša istraživanje svijeta, Booking.com predstavlja četiri odličnih odredišta diljem planete Zemlje kako bi vam, ne samo izmamili osmijeh na lice,...

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.