Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Moj dom

Kuće visoke tehnologije

Standardi stanovanja rastu zahvaljujući i visokoj tehnologiji.

Nekoliko trenutaka prije ustajanja, uključi se centralno grijanje, a kuha i voda za omiljenu jutarnju kavicu ili čaj. Prolaskom kroz sobe svjetla se sama pale kao i radio za vašu jutarnju glazbenu podlogu.

Jedan poziv mijenja sve

Krenuli ste na posao, kuća se sama zaključava, gase se kućanski aparati i pali sigurnosni sustav. Nakon povratka, na kućnom pragu jednim telefonskim pozivom isključite alarm, upalite klimu, dok vam hladnjak javlja kako vam nedostaju namirnice za pripremu vašeg najdražeg jela tog dana.

Suvremeni način života ruši sve brzinske rekorde i male su šanse da ćemo imati više slobodnog vremena. Je li to san ili stvarno postoji mogućnost za besprijekornom organizacijom u kući bez oduzimanja slobodnog vremena?

Odgovor je – da, postoji. Ideja o inteligentnoj kući postoji već desetljećima, ali je tek postizanjem visokog tehnološkog razvoja ideju postalo moguće provesti do kraja. Kompjuterski sustavi postali su dovoljno jednostavni za korištenje, a i cijena računala i potrebnih procesora iz dana u dan postaje pristupačnija.

Briga o sigurnosti potaknula razvoj inteligentnih kuća

– Većina ljudi misli da je ideja o inteligentnoj kući nastala zbog uštede energije, ali to nije istina. Prvenstveno se ideja razvijala iz sigurnosnih razloga, zbog povećane potrebe za zaštitom osoba i objekata, objasnio nam je magistar Boris Sučić, predavač na zagrebačkom Fakultetu elektronike i računarstva koji se ovom temom bavi već niz godina.

Spajanjem svih sustava zaštite moglo se učinkovito i pravovremeno reagirati na potencijalnu opasnost i ugrožavanje sigurnosti. Ali tehnologija je još više otišla naprijed, pa sada možete paliti i gasiti sve elektroničke uređaje u kući, dizati i spuštati rolete ili programirati glazbenu liniju da u određenom trenutku dana samo za vas pusti neku pjesmu.

Bez masovnije primjene u Hrvatskoj

U svijetu se tehnologija inteligentnih kuća koristi više nego kod nas. U Hrvatskoj ta je tehnologija za sada „rezervirana“ za urbane vile i manji broj poslovnih prostora.

Sustavi su pouzdani, ali ugradnja inteligentnih instalacija može biti i dva puta skuplja od klasičnih.

– Jeftinija je ugradnja tijekom izgradnje objekta, nego naknadno postavljanje instalacija. Naprimjer, za ugradnju prosječno inteligentnih instalacija za kuću veličine 100 kvadratnih metara treba izdvojiti oko 30 tisuća eura, kaže magistar Sučić.

Nemamo razloga sumnjati da će kroz nekoliko godina sama ugradnja instalacija postati jeftinija i pristupačnija te da će postati standard kod gradnje novih kuća i stanova. Ali, je li pametno da nam životi sve više ovise o tehnologiji i gdje je iz te cijele priče nestao čovjek?!

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Zanimljivosti

Sigurnost je u Boltu prioritet - snažno osuđujemo i ne toleriramo nikakvu vrstu agresije niti neprimjerenog ponašanja – bilo od vozača ili korisnika.

Dizajn

Bez pogovora, tehnologija je postala sastavni dio našeg života pa su samim time i tehnološki proizvodi poput televizora dizajnom svake godine sve bolji, zanimljiviji...

Dobar posao

Visoko kvalitetna tehnologija, inovativan dizajn i jednostavna upotreba čine Bioptron svjetlosnu terapiju vrlo učinkovitom.

Moj dom

Kućanski aparati diskretni su heroji naše svakodnevice!

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.