Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Savjeti stručnjaka

Lijek je u matičnim stanicama

U KBC Zagreb obilježena je tisućita uspješna transplantacija autolognih matičnih stanica.

Njome se matične stanice, odnosno koštana srž uzimaju od samog bolesnika i zamrzavaju kako bi se nakon primjene visokih doza protutumorske terapije vratili u organizam u cilju izliječenja zloćudne bolesti.

Kako je rekao prof. dr. sc. Damir Nemet, voditelj Odsjeka za intenzivno liječenje hematoloških bolesti KBC Zagreb, vraćanjem već ranije uzetih matičnih stanica iz koštane srži ili krvi, ponovo se uspostavlja normalna funkcija koštane srži, a bolesnik bude izliječen od maligne bolesti.

Prva transplantacija 1988. godine

Inače, transplantaciju alogene koštane srži – od podudarnog davatelja – uveli su 1983. godine u Hrvatskoj prof. dr. sc. Boris Labar, pročelnik Zavoda za hematologiju, te prim. dr.sc. Vinko Bogdanić. Prvo zamrzavanje autologne koštane srži i transplantaciju izveo je u ožujku 1988. godine prof. Damir Nemet s timom suradnika. To je tada bio prvi takav program liječenja u Srednjoj i Istočnoj Europi.

Postojanje tehnologije za transplantaciju autolognih matičnih stanica omogućio je prvu transplantaciju stanica iz krvi pupkovine koju su 1990. godine izveli prim. dr. sc. Vinko Bogdanić i prof Nemet.

To je bila jedna od prvih desetak transplantacija krvi pupkovine u svijetu i prva u svijetu kod bolesnika s kroničnom mijeloičnom leukemijom kod koje se u koštanoj srži stvara preveliki broj bijelih krvnih stanica.

Godišnje između 80 i 90 transplantacija

Godišnje se u KBC Zagreb obavi između 80 i 90 transplantacija zbog liječenja leukemije i limfoma, a rezultati su u skladu s drugim europskim i američkim centrima.

Doc. dr. sc. Drago Batinić, imunolog sa Kliničkog zavoda za laboratorijsku dijagnostiku KBC Zagreb je istaknuo da se kod akutne mijeloične leukemije, ovisno o tipu i stadiju bolesti, transplantacijom autolognih matičnih stanica može izliječiti i do 62 posto bolesnika, a kod agresivnih ne-Hodgkinovih limfoma i Hodghinove bolest približno polovica.

Tehnologija autotransplantacije bila je osnov za uspostavu prve Banke pupkovine u KBC Zagreb – „Ana Rukavina“ koja je osnovana u ožujku 2007. godine. U njoj je zasad pohranjeno više od 600 uzoraka.

Iako su počeli sa svega 156 dobrovoljnih darivatelja koštane srži, ta brojka je, navodi upraviteljica Zaklade Marija Rukavina narastao na 33 000. Dosad je tipizirano 10 000 uzoraka, a ove godine će to učiniti s još 3.000 uzoraka.




Dobrota malih ljudi

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Trendovi

Dr. Ivona Igrec jedna je od najpriznatijih svjetskih stručnjakinja na području primjene matičnih stanica u estetskoj medicini i anti-agingu.

Drama Queen

Moj zadatak na ovome porodu je, kao prava teta, dočekati avion, uzeti kofer s matičnim stanicama i odjuriti na Rebro.

Kultura

Zagrebačka filharmonija održat će tradicionalni, osmi po redu Koncert za život za Zakladu Ana Rukavina u petak, 31. ožujka u 19.30 sati u Koncertnoj...

Predstavljamo

Ova akcija upisa u Hrvatski registar nastavak je uspješne suradnje s udrugom „Zagrebački maslinarski institut“ koji drugu godinu zaredom održavaju „Festival maslina u Zagrebu“.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.