Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Moj dom

Najmanji afrički piton

Zmija koja svojom veličinom zadovoljava novi zakon o držanju egzotičnih životinja.

Kraljevski piton (python regius) svoj naziv nije dobio zbog svoje veličine, nego zbog egipatske vladarice Kleopatre. Naime, riječ je o najdražoj Kleopatrinoj zmiji, s kojima je u vrijeme svoje vladavine voljela biti okružena.

Dok je u Europi poznat kao "kraljevski", u Americi se naziva „ball“ piton, jer se u trenucima straha i ugroženosti sklupča poput lopte, s glavom smještenom u sredini klupka. Svojom veličinom do najviše 1,5 metara zadovoljavaju kriterije za držanje egzotičnih životinja po novom zakonu koji na snagu stupa 1. siječnja 2009. godine.

– Prvog pitona sam držao u rukama prije deset godina, a vlastitog sam odlučio nabaviti prije pet godina. Riječ je o mirnim životinjama s kojima ne možete uspostaviti kontakt kao s psom ili mačkom, ali možete uživati u njima i njihovoj ljepoti,- rekao nam je Ivan Džapo, vlasnik pitona i tajnik udruge ljubitelja egzotičnih životinja (ULJEZ).

Dug životni vijek

U zatočeništvu, mladi kraljevski pitoni rastu oko 30 centimetara godišnje, do svoje maksimalne veličine koja za ženke iznosi 150 centimetara, a za mužjake 120 centimetara. Ovisno o kvaliteti prehrane i uvjetima, piton živi između 30 i 40 godina, dok rekord u zmijskom svijetu iznosi čak 47 godina.

– Zmija je osjetljiva životinja za čije držanje treba zadovoljiti stroge uvjete. U nastambi se temperatura treba kretati od 25 stupnjeva do 30 stupnjeva Celzijusa, ovisno da li je dan ili noć, a treba osigurati i nekoliko stupnjeva toplije mjesto na kojem se zmija može grijati, ako želi. Ostali uvjeti su odgovarajuća vlaga, posuda za vodu, ventilacija, mjesto za skrivanje, a nastamba treba biti osigurana od bijega, objašnjava Ivan.

Nije opasnost za okolinu

U slučaju bijega, ne postoji mogućnost od ugrožavanja okoline. Pogotovo u zimskim danima, zmija ne bi preživjela duže od pola sata na tako niskim temperaturama. Prehrana je jednostavna i jeftina. Najbolje je koristiti štakore ili miševe koji se po cijeni od 10 do 15 kuna mogu kupiti u dućanima s opremom za kućne ljubimce. Štakori su zbog svoje veličine i hranjivosti preporučljiviji.

Bitno je da najdeblji dio plijena nije deblji od najdebljeg dijela zmije, jer ga neće smatrati dobrim plijenom Moguće ih je hraniti s živim ili mrtvim plijenom, a oba načina imaju svojih prednosti i mana. Kod mrtvog i zaleđenog, smanjuje se rizik od prijenosa nametnika i parazita prisutanih kod živog, kao i patnja plijena.

* * *

Cijene: kompletna oprema (terarij, pinceta za hranjenje, grijači za održavanje idealne temperature, rasvjetu i piljevinu za prekrivanje terarija) stoji od 1500 do 2000 kuna, dok sama zmija košta između 900 i 1500 kuna, ovisno je li kupljena od uzgajivača ili u pet shopu.

Detaljnije informacije: www.uljez.hr .
 

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Moj dom

Ako ste u potrazi za svojom idealnom kuhinjom u Lesnini XXXL potražite svog favorita i kuhinju kakvu ste oduvijek željeli!

Budi fit

Male tajne zdravog i pravilnog trčanja koje su ključne za trčanje nakon duže pauze.

Obitelj

Što ponijeti? Kakvo će vrijeme biti? Da napišem popis da nešto ne zaboravim? Gdje će sve to stati? Bože, treba nam kombi!

Događanja

Tko je kome zarobio srce i koliko su legla imali

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.