Prije skoro desetljeće pitao je profesor na Kineziološkom fakultetu koja je najvažnija vježba za smanjenje tjelesne mase. Kojom ćemo vježbom najviše sala skinuti? Koja je ta vježba koju obavezno moramo raditi da bi što prije izgubili kile? Naravno, pitao je to sasvim ozbiljno i mi nismo znali odgovor na to.
Nakon minute naslonio se na stol rekao je „vježba guranja“. Nije nam baš bilo jasno jer takve vježbe obično utječu samo na prsa i triceps te možda noge rade u nekim varijantama, a sigurno postoji vježba ili kretanje koje više troši kalorija.
Nakon par sekundi rekao je s blagim smiješkom: „Vježba guranja tanjura od sebe“. Nije nam previše bilo smiješno, ali smo s malim osmjehom spuštali glavu dok smo istovremeno i njihali glavom lijevo desno. Vjerojatno razočarani jer je samo neka (loša) šala, ali i jer nismo dobili željan odgovor.
Loša šala?!
Ali, i dan danas mi padne ta loša šala pa je nekad i ispričam jer ima svoju težinu. Nije presudno koliko vježbamo nego koliko jedemo. Ja bih rado da mogu reći da su u gubitku kilograma, ja, moj fakultet i struka, najvažniji, ali realnost je sasvim drugačija.
Puno je lakše ne pojesti još jedan (ili više) trokuta pizze ili ne popiti čašu soka nego izgubiti te kalorije.
Primjerice: jedan trokut pizze može imati 200 do 300 kalorija (ovisno o vrsti pizze i količini pojedinih sastojaka). Da bi to potrošili trebali bi žustro hodati otprilike 1h (ovisi o masi osobe, dobi, brzini…) Pitanje je imamo li baš vremena tako za svaki komad pizze hodati (brzo) sat vremena. Vjerojatno je odgovor ne. A vjerojatno nemamo ni volje za tako nešto. Definitivno je pametnije ne pojesti toliko hrane.
Znači li to da ne treba vježbati?
Odgovaram li vas od vježbanja? Odgovaram li vas da ne trošite vrijeme na to? Apsolutno ne. Vježbanje ima i druge benefite koji se tiču zdravlja tijela. Zbog toga je od velike važnosti da vježbate koliko god stignete jer ono će pomoći smanjenu kila, ali i poboljšati sastav tijela. A sastav tijela je nekad bitniji od same brojke na vagi.
Kažem nekad, jer nekad sama vaga pokazuje da nije dobro. Sastav tijela je taj koji nam zapravo govori koliko smo zdravi. To bi značilo da tako znamo koliko mišića imamo, što je presudno za dugovječan, ali i dobar život. Također, možemo i saznati maksimalan kapacitet pluća, a time isto možemo dobiti dobar dojam koliko smo zdravi.
Benefiti vježbanja:
- Bolji san
- Bolja postura (držanje tijela)
- Bolji krvni tlak
- Smanjenje boli
- Mentalno zdravlje
- Socijalizacija
- Smanjenje mogućnosti za rak
- Povećanje energije
- Jače kosti
- Kontrola glukoze (dijabetesa)
- Bolje funkcionira mozak
- Više samopouzdanja
- Smanjenje depresije i anksioznosti
- Smanjenje šansi za kardiovaskularne bolesti
- Bolje pamćenje
- Kontrolirana tjelesna masa
- Bolje raspoloženje
- Poboljšanje ravnoteže
Ostanite aktivni, radite na sebi, birajte dobre namirnice i ostanite zdravi. Vježbanjem i dobrom prehranom daleko se može dogurati, a pritom imati jako dobar život. Život bez bolesti i bolova, a s dobrim raspoloženjem i dobrom ekipom.
Ugodno vježbanje!
AKTIvan