Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Dobar posao

Neka i žene odlučuju

Žene čine više od polovice stanovništva, ali muškarci još uvijek odlučuju.

Žene nisu ravnopravne sa svojim muškim kolegama, tek 14 posto ih odlučuje o bitnim stvarima. U Centru za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI) odlučile su povodom lokalnih izbora u svibnju aktivirati i potaknuti žene za uključivanje u donošenju odluka u lokalnim zajednicama.

– Sudjelovanje žena u lokalnoj vlasti je minimalno, 15 posto ih je u gradovima i županijama, dok ih je samo sedam posto u općinama,- izjavila je Gordana Obradović-Dragišić, izvršna direktorica CESI-a.

Prema tim podacima, od 37 članica Vijeća Europe, Hrvatska se nalazi na niskom 33 mjestu.

Protiv stereotipa i predrasuda

Prema raznim statistikama žene su obrazovanije od muškaraca, ima ih puno više sa visokom stručnom spremom.

– Žene političarke se pronalaze u onom dijelu kada govorimo o isključivanja iz procesa odlučivanja, gdje se njihov doprinos ignorira. Znači, ako žena predloži nešto – kao da nije ništa rekla, a ako drugi dan to isto predloži njezin kolega svi to prihvaćaju sa oduševljenjem,- ispričala je Sanja Cesar, voditeljica programa Senzibilizacija za pitanja roda i spola u CESI.

Objašnjenja nekih stranaka je da nema dovoljno žena koje bi se ušle u politiku.

– Mi znamo da žena ima, međutim pitanje je koje to uloge i funkcije žene u strankama imaju. Žene u politici nisu zainteresirane samo za socijalna pitanja, zdravstvo i slično, njih zanimaju i drugi problemi. Ono što smo čule od žena jest da se od njih vrlo često očekuje samo da se angažiraju u nekim humanitarnim akcijama, da ih se ne vidi sposobnima za druge funkcije. U lokalnim sredinama vrlo je čest argument stranaka da ne mogu naći žene. No, oni zapravo samo trebaju napraviti „napor“ i uključiti žene u svoj rad, jer ako ih stalno zanemaruju, naravno da neće biti žena,- objasnila je Obradović-Dragišić.

Treba „razbiti“ stereotipe i predrasude u društvu, kao što je, recimo, podjela poslova u kući.

– Vrlo često možete čuti da žene koje su uspješne i koje su se dokazale u politici govore kako imaju podršku u obitelji,- zaključila je Obradović-Dragišić.

Za uravnotežene izborne liste

– Želimo ukazati na nedovoljno zastupljenost žena na stranačkim listama. Smatramo da one to zaslužuju zbog svojeg znanja i sposobnosti,- objasnila je Obradović-Dragišić.

Temeljem Zakona o ravnopravnosti spolova političke stranke moraju osigurati uravnoteženu zastupljenost muškaraca i žena na izbornim listama.

Kako bi ukazale da žena u strankama ima članice CESI-a odlučile su se za akciju slanja 93 „poklon paketa“ za političke stranke. U paketu se nalaze „alati“ – povećala, svijeće i naočala koje će političkim strankama pomoći da vide i prepoznaju žene u svojim redovima te letak s popisom svih relevantnih domaćih i međunarodnih dokumenata koji ih obvezuju na ravnopravnost.

– Na lokalnom nivou se nalaze smo tri županice, devet gradonačelnica i 13 načelnica, no mi mislimo da nakon ovih izbora neće biti ništa više žena na takvim položajima. Zato smo kako bi pomogle strankama da u svojim redovima prepoznaju žene koje svojim znanjima i sposobnostima mogu doprinijeti radu stranke,- ispričala je Cesar.

CESI smatra da je preduvjet poboljšanje položaja žena u ostalim područjima života je više žena u politici. Sve veće stranke imaju kvote, ali problem je na lokalnom nivou.

– U ovom trenutku stranke koje će se kandidirati na lokalnim izborima u svim izbornim jedinicama trebaju imati oko 4000 žena na svojim izbornim listama da bi se kasnije uspostavila ravnomjerna zastupljenost muškaraca i žena. Važno je da muškarci i žene budu naizmjenično zastupljeni na listama, tako da ne bude prva polovina muškarci, a druga žene,- objasnila je Cesar.

Edukacija o rodnoj ravnopravnosti

CESI organizira edukacije za članice političkih stranaka, a samo u prošloj godini su educirale o rodnoj ravnopravnosti preko 500 političarki.

– Poseban fokus smo imale na mlade žene, jer one imaju posebne probleme u strankama i nastojale smo na neki način ih podržati u njihovom angažmanu. Organizirale smo i akcije u lokalnim zajednicama zajedno sa predstavnicama stranaka,- rekla je Obradović-Dragišić.

Žene iz raznih stranaka bi trebale surađivati na njihovom zajedničkom „ženskom pitanju“ bez obzira kojoj stranci pripadaju.

– One kao žene mogu svojim pozitivnim primjerima pokazati da politika nije samo „prljav posao“, nego da se time može doprinijeti boljitku primjerice lokalne zajednice,- objašnjava Cesar.

Sretan vam Dan žena!

Povodom Međunarodnog dana žena na HTV-u je krenulo emitiranje spotova „Ravnopravno društvo je zdravo društvo“. Spotovima se želi ukazati na neravnopravan položaj žena u Hrvatskoj u području rada, obrazovanja, zapošljavanja, sudjelovanja na visokim pozicijama odlučivanja i podjeli kućanskih obaveza.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Više

Dobar posao

Libresse će od svakog prodanog proizvoda odvojiti 15 centi kako bi osigurao zalihe menstrualnih uložaka koje će donirati Sveučilištima u Splitu, Rijeci, Puli, Slavonskom...

Dobar posao

Kada govorimo o ženskom kolektivu, žene su obično podijeljene u dvije skupine.

Suncokreti na oblacima

Često se kraj odnosi na rastanke, odvajanja, razvode, prestanke prijateljstva. Međutim, ne mora kraj nečeg doslovno značiti baš kraj – kraj.

Drama Queen

U Republici Hrvatskoj postoji izrazita podzastupljenost žena na najvišim rukovodećim pozicijama, bilo da se radi o politici ili gospodarstvu.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.