Začetnica i realizatorica projekta Anči Fabijanović rekla je da se sada traže odgovarajuće prostorije na Visu za sve Marinkovićeve tiskane knjige, svi materijale snimljene o njemu, te filmove i drame nastale po njegovim djelima. Dodala je da je u fundusu i donacija Hrvatskoga kulturnoga kluba iz Zagreba, šah na kojem je igrao.
Anči Fabijanović se nada da će u Vis dolaziti studenti i profesori kako bi proučavali djelo toga velikog književnika rođenog u Visu i pokopanog u Komiži, te da će posjećivati mjesta njegova djetinjstva. Planira se i snimanje dokumentarnog filma sa sjećanjima onih koji su Marinkovića dobro poznavali.
Na dvodnevnom skupu idućeg vikenda na Visu ona će govoriti o tome što je dosad učinjeno u sklopu projekta i kakvi su daljnji planovi, prikazat će se filmovi "Ranko Marinković: Riječi samoće" Milana Bešlića i "Zagrljaj" Antuna Vrdoljaka.
Pjesnici Jakša Fiamengo i Joško Božanić govorit će o Marinkovićevoj vezanosti uz otok Vis te o njegovoj ulozi u hrvatskoj književnosti, a filmolog Bruno Kragić o uprizorenjima njegovih djela za film i televiziju.
Projekt se, među ostalima, organizira uz potporu Ministarstva kulture, grada Visa, Zaklade HAZU-a, Ogranka Matice Hrvatske iz Visa i Hrvatskoga kulturnog kluba iz Zagreba.
(Hina)
“O Ranku Marinkoviću u riječi i slici” idući vikend na Visu
U sklopu programa "O Ranku Marinkoviću u riječi i slici", koji će se održati u Visu 29. i 30. kolovoza, predstavit će se multimedijalni projekt "Memorijalni prostor Ranko Marinković", koji se održava u etapama, a glavna mu je zadaća otvoriti memorijalno središte koje bi postalo mjesto sjećanja, poštovanja i istraživanja djela "viškoga Voltairea".
U ovom postu:
WRITTEN BY
Administrator