Osim što se prosinac veže za slavlje, sreću, radost i veselje, kod mnogih prosinac se isto tako veže za brojne domjenke i zabave. Isto tako na žalost mnogima, to vodi do jedne neželjene posljedice ako ste popili koju čašicu previše – mamurluka.
Naime, mamurluk je neugodno stanje koje obično slijedi nakon pretjerane konzumacije alkohola. Iako ne postoji apsolutni lijek za mamurluk, određene korake možete poduzeti kako biste si pomogli u ublažavanju simptoma i bržem oporavku.
Što uzrokuje mamurluk?
Znate li što zapravo uzrokuje mamurluk? Pa, krenimo redom.
Prvenstveno dehidracija budući da alkohol ima diuretski učinak. Znači, povećava učestalost mokrenja, uzrokujući žeđ, vrtoglavicu i druge simptome dehidracije. Nadalje, alkohol uzrokuje imunološke reakcije, odnosno može izazvati upalni proces u tijelu, što utječe na apetit, koncentraciju i pamćenje. Ovo je jedan od razloga zašto vas liječnici upozoravaju da ne pijete alkohol ako ste bolesni. On samo povećava upalni proces.
Naravno, tu je i iritacije želuca. Alkohol povećava proizvodnju želučanih kiselina i usporava pražnjenje želuca. To može uzrokovati mučninu, povraćanje i druge probavne tegobe, a zatim je na listi i pad razine šećera u krvi. Dakle, konzumacija alkohola može uzrokovati pad šećera u krvi, što rezultira osjećajem slabosti, umora i razdražljivosti.
Glavobolju tako uzrokuje proširenja krvnih žila. Iako alkohol može uzrokovati pospanost kod dijela ljudi, on također ometa kvalitetu sna, što može povećati umor i pridonijeti osjećaju “magle” u mozgu.
Kako ublažiti simptome mamurluka?
Iako mamurluk mora proći svoj prirodni tijek, možete poduzeti sljedeće korake kako biste si olakšali život:
- Pijte dovoljno vode – alkohol uzrokuje dehidraciju, pa je važno unositi tekućinu kako biste rehidrirali tijelo.
- Jedite hranjive tvari – nutritivno bogata hrana osigurava energiju, antioksidanse i hranjive tvari koje pomažu u oporavku.
- Jedite laganu hranu – ako imate problema sa želucem, konzumirajte hranu poput kruha ili krekera. Tako ćete stabilizirali razinu šećera u krvi.
- Konzumirajte voće – fruktoza u voću može pomoći tijelu u bržem razgradnji alkohola.
- Odmarajte – kvalitetan san i odmor pomažu tijelu da se regenerira.
Mitovi o “lijekovima” za mamurluk
Iako ne postoji univerzalni lijek za mamurluk, pravilna hidratacija, hranjiva prehrana i odmor mogu značajno ublažiti simptome. Mamurluk obično traje oko 24 sata, nakon čega se tijelo prirodno oporavlja. Zapamtite, tijekom blagdana, ponašajte se odgovorno i nemojte pretjerati u konzumaciji alkohola kako biste očuvali svoje zdravlje.
Tijekom školovanja na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu osnovala je Udrugu za promicanje inkluzija osoba s invaliditetom Mogu sve. Po završetku školovanja zapošljava se kao novinarska, a potom u marketingu. Danas je vlasnica marketinške agencije, ali i dalje piše kolumne te se bavi novinarstvom.
