Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr
post porođajna depresija
post porođajna depresija

Savjeti stručnjaka

Patronažne sestre educiraju se i pomažu kod postporođajne depresije

U literaturi se ovaj poremećaj može naći i pod nazivima “postnatalna” ili “postpartalna” ili “postporođajna” depresija.

Poslijeporođajna depresija je niz emocionalnih promjena i promjena u ponašanju majke koje se mogu javiti nakon poroda, a pripisuju se mnogim biokemijskim i psihološkim promjenama povezanim s rađanjem djeteta. U literaturi se ovaj poremećaj može naći i pod nazivima “postnatalna” ili “postpartalna” ili “postporođajna” depresija.

Točan uzrok postporođajne depresije još uvijek nije potpuno poznat. Prema nekim istraživanjima, uzrok poslijeporođajne depresije treba tražiti u naglom padu razine hormona u tijelu majke nakon poroda. Tijekom trudnoće, razina estrogena i progesterona je i deseterostruko veća od normalne, a zatim u roku od tri dana nakon poroda razina tih hormona, kao i endorfina, kortizola i prolaktina pada na razinu prije trudnoće.

Uz navedene biokemijske promjene u tijelu majke, događaju se i psihološke promjene koje još više povećavaju vjerojatnost pojave poslijeporođajne depresije. Iscrpljenost nakon poroda, stres i nedostatak sna u prvim tjednima života novorođenčeta također mogu biti čimbenici koji mogu utjecati na pojavu ovog poremećaja.

Općenito, poremećaji raspoloženja posebno se ističu kao problem suvremenog društva (postotak neliječenih pacijenata veći je od 50%), a u toj skupini ističe se poslijeporodna depresija kao poremećaj kod kojeg liječenje izostaje u otprilike 80% slučajeva. Ispoljava se kod otprilike 10% rodilja i teško opterećuje pacijenticu i njezinu obitelj. Temeljnim razlozima zbog kojih žene ne traže liječničku pomoć smatraju se slaba dostupnost usluga na području primarne zdravstvene zaštite, stigmatizacija koja prati duševne poremećaje i specifični životni uvjeti u obitelji s novorođenim djetetom.

[box style=”1″]

Simptomi poslijeporođajne depresije

Od velikog broja simptoma postporođajne depresije vrijedi spomenuti sljedeće:

  • izrazite promjene u raspoloženju, od vrlo dobrog raspoloženja do velike tuge
  • pretjerano spavanje ili nesanica (nevezana uz djetetove potrebe)
  • promjene u apetitu
  • kronično iscrpljivanje ili hiperaktivnost
  • osjećaj nemogućnosti suočavanja sa svakodnevnim problemima
  • razdražljivost
  • negativne misli
  • teškoće u pamćenju i koncentraciji
  • gubitak samopouzdanja
  • osjećaji krivnje, nemoći
  • osamljenost
  • plakanje bez razloga
  • strah od kontakata s drugim ljudima
  • osjećaj nepostojanja ljubavi prema djetetu ili obitelji
  • tjeskoba i napadi panike
  • tuga i pretjerani plač
  • gubitak interesa za hobije i druge svakodnevne aktivnosti

[/box]

Edukacija patronažnih sestara

Završen je projekt Doma Zdravlja Zagreb – Zapad, koji je realiziran pomoću financijskih sredstava Europskog socijalnog fonda. Projekt je usmjeren na edukaciju patronažnih sestara koje najčešće primjećuju i interveniraju kod rodilja s poslijeporodnom depresijom.

Dom zdravlja Zagreb- Zapad je započeo projekt edukacije patronažnih sestara, te je u sklopu svojeg dispanzera, Centra za mentalno zdravlje u zajednici, 10 godina razvijao postupke povećanja kompetencija patronažnih sestara. Naime, patronažne sestre često su prve stručne osobe koje mogu obratiti pozornost na duševno stanje rodilje, promovirati pravovremeno traženje pomoći te djelovati na smanjenje stigmatizacije. Tijekom razvoja modela postignuto je statistički značajno povećanje broja pacijentica koje su liječničku pomoć zatražile nakon savjetovanja s patronažnom sestrom.

Projekt se proširio i na druge krajeve Hrvatske- u suradnji s partnerskim ustanovama: Domom zdravlja Korčula, Domom zdravlja Krapinsko – zagorske županije i Domom zdravlja Vukovar. Primjena dodatnih IT vještina pokazala se sjajnom dodatnom vještinom jer bez ovog segmenta vjerojatno se ne bi, u sadašnjoj situaciji, mogli ispuniti ciljevi projekta.

Opći cilj Projekta bio je povećanje kompetencija zdravstvenih djelatnika, prvenstveno patronažnih sestara, radi povećanja broja rodilja s poslijeporodnom depresijom koje traže liječničku pomoć, prevencije razvoja duševnih smetnji ostalih članova obitelji i smanjenja stigmatizacije.

Vrijednost Projekta je 805.822,70 kuna i u potpunosti je financiran sredstvima Europskog socijalnog fonda. Korisnik Projekta je Dom zdravlja Zagreb- Zapad, Centar za zaštitu mentalnog zdravlja u zajednici.

Sažetak rezultata projekta jest:

  • Održan Tečaj 1. kategorije (prema klasifikaciji Hrvatske komore medicinskih sestara) za patronažne sestre koje postaju edukatorice edukatora (16 sestara u 4 partnerske ustanove; pripremljen edukacijski priručnik, održan tečaj, pisani, usmeni i praktični ispit)
  • Održano 36 webinara na kojima su edukatorice prenosile svoja znanja drugim patronažnim sestrama i zdravstvenim djelatnicima
  • Tiskano i podijeljeno 1.000 letaka za patronažne sestre na cijelom području Republike Hrvatske; 15.000 letaka za rodilje na cijelom području Republike Hrvatske, te dodatnih 1.000 letaka na Brailleovom pismu za slijepe i slabovidne rodilje.

Više

Duh i tijelo

Pripremili smo za vas 10 jednostavnih savjeta kojima i sami možete znatno popraviti vaše stanje

Duh i tijelo

Iako je općeprihvaćeno mišljenje kako postoji veza između sve većeg broja depresije kod mladih i njihovog vremena provedenog na društvenim mrežama, čini se da...

Zdravstveni karton

U danu bi odrasla osoba trebala unositi oko 300 mg magnezija, a ako ovaj savjet preskačete, nećete odmah osjetiti posljedice manjka magnezija, ali problemi...

Duh i tijelo

Sjedite više od pola dana, i na poslu i doma. Nemate vremena za rekreaciju pa vaš organizam zbog toga pati: tromi ste, blijedi i...

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.