Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Obitelj

Pohrana matičnih stanica

Prikupljanje krvi iz pupkovine ne može nauditi bebi.

Krv iz pupkovine ostaje u pupkovini i posteljici nakon poroda i normalno se s njima odbacuje. No, ta krv je bogati izvor djetetovih krvotvornih matičnih stanica, koje su genetski jedinstvene zbog svoje nezrelosti.

Kod odrasle osobe krvotvorne matične stanice nalaze se samo u koštanoj srži, a u krvi iz pupkovine se pak u vrlo malom volumenu nalaze u velikom broju.

U koštanoj srži matične stanice imaju najveću proliferacijsku sposobnost. Jedna matična stanica sposobna je stvoriti oko 106 potrebnih zrelih stanica krvi tijekom 20 dioba. Ta otkrića daju veliku nadu za liječenje mnogih bolesti: leukemija, bolesti srca, moždani udar i Alzheimerova bolest.

Kako se prikupljaju matične stanice?

Matične stanice mogu se prikupiti jedino odmah nakon poroda, a prikupljanje krvi iz pupkovine ne može nauditi bebi, jer se ne uzima njoj. Normalan tijek poroda neće se mijenjati radi prikupljanja krvi iz pupkovine.

Postupak traje svega nekoliko minuta, jednostavan je, siguran i bezbolan, a može se primijeniti kod svakog tipa poroda. Nakon što se pupčana vrpca prereže, krv se odvodi iz posteljice i preostalog dijela pupčane vrpce.

Kako pohraniti matične stanice?

U Hrvatskoj takva mogućnost postoji od ožujka 2007. godine, a za sada je svega 5-10 posto trudnica pokazalo zanimanje za pohranjivanje matičnih stanica svog djeteta.

U inozemstvu postoje moderni laboratoriji i banke krvi, koji su specijalizirani za obradu i čuvanje osnovnih stanica iz krvi pupkovine.

Krvotvorne matične stanice se izdvajaju iz ostalih dijelova krvi, čuvaju u sredstvu za pohranu, te smrzavaju. Stanice su odmah spremne za upotrebu kad bude potrebno, a njihovo očuvanje smatra se nekom vrstom osiguranja ili biološkim bogatstvom za cijelu obitelj.

Raspitajte se u bolnici u kojoj ćete roditi koja je procedura za prikupljanje matičnih stanica iz pupkovine prilikom poroda.

Za osobne potrebe, stanice je moguće pohraniti u Hrvatskoj je moguće pohraniti u privatnoj banci krvi iz pupkovine u KBC Zagreb, a u inozemstvu, najbliže u Mariboru ili Grazu. Usluga pohrane stoji oko 1200 eura za obradu i čuvanje prvih pet godina, a moguće je trošak podmiriti i u nekoliko obroka.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Zanimljivosti

Pokušaji začeća, odabir pravog vremena za imati djecu, sve hormonalne i fizičke promjene tijekom trudnoće te oporavak nakon poroda mogu biti vrlo naporna i...

Savjeti stručnjaka

Seksualna intimnost važan je dio svake zdrave veze, ali može biti neugodna tema novim roditeljima.

Trendovi

Dr. Ivona Igrec jedna je od najpriznatijih svjetskih stručnjakinja na području primjene matičnih stanica u estetskoj medicini i anti-agingu.

Savjeti stručnjaka

Ne možemo očekivati da će majčino mentalno zdravlje biti dobro ako joj osnovne ljudske potrebe nisu ispunjene.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.