Kultura

Predstavljena knjiga “Božanski boj” Radoslava Katičića

Knjiga filologa i indologa akademika Radoslava Katičića "Božanski boj – Tragovima svetih pjesama naše pretkršćanske starine" predstavljena je u Preporodnoj dvorani HAZU-a.
Knjiga filologa i indologa akademika Radoslava Katičića "Božanski boj - Tragovima svetih pjesama naše pretkršćanske starine" predstavljena je u Preporodnoj dvorani HAZU-a.<br />
Autor je u svojoj najnovijoj knjizi studija i istraživanja na temelju izvora rekonstruirao fragmente praslavenskih i prahrvatskih svetih tekstova.

"Radi se o duhovnom svijetu naših predaka", rekao je akademik Petar Šimunović i ocijenio da nas knjiga uvodi u krajeve gdje žive mitovi, obredi i sveta mjesta s tragovima slavenskih božanstava.

Katičićeva analiza, kako je rekao Šimunović, na samom terenu pokazuje umreženost motiva predkršćanstva i sankrtskih veda.

Filolog i indolog Radoslav Katičić godinama se bavio rekonstrukcijama manjkavih pjesničkih obrednih tekstova tragajući za njima i rekonstruirajući njihove predloške. Tako su nastala poglavlja "Božanski boj", "Čudesno drvo", "Ljuta zvijer" te ona čije je sadržaje tekstova istraživao na terenu kao što su Perunovo svetište na Učki, Veles u Povilama kraj Novog Vinodolskog, Perunov kult iznad Žrnovnice kod Splita i dr.

Recenzent Georg Holzer sa Sveučilišta u Beču i dopisni član HAZU-a rekao je da se u knjizi među ostalim objašnjava mitologija poganskih bogova u koje su Slaveni vjerovali dok nisu prešli na kršćanstvo.

Temeljni mit o božanskome boju, po kojemu je knjiga i dobila ime, jest borba između boga Peruna i Velesa, a koja se događa svaki put kad negdje sijeva i grmi, kaže Holzer.

Vitomir Belaj, također recenzent, drži da se autor, osim lingvističke rekonstrukcije, poslužio i etnologijom, arheologijom i drugim filologijama kako bi upotpunio spoznaju. Iako je knjiga visoko specijalistička i stručna, pisana je lijepim i razumljivim jezikom, rekao je, naglasivši da Katičić otkriva činjenice koje su do tada bile nepoznate.

Nakladnik je knjige, tiskane na gotovo 400 stranica, "Ibis grafika", a sunakladnici su Katedra Čakavskog sabora općine Mošćeničke Drage, Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju i zagrebački Filozofski fakultet.

Predstavljanje knjige popraćeno je prigodnom izložbom "Mitska mjesta naše pretkršćanske starine".

(HINA)


You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Otkaži odgovor

Ne propustite

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.

Exit mobile version