Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Gastronomija

Pripremite ukusne i fine medenjake

Recept za zimsku poslasticu.

Dzingis Khanove su ga trupe nosile na osvajačke pohode, a Shakespeare bi navodno bio dao i posljednji Penny za ovo slatko pecivo od meda, brašna i začina. Početkom se jeseni austrijske trgovine pune dodatnim policama na kojima su medenjaci i paprenjaci (ujedinjeni pod imenom Lebkuchen) raznih oblika, okusa, punjenja, preljeva, bez kojih hladni dani te Božićni blagdani ne mogu proći. Odlično pristaju uz topli čaj, punč (link na recepte) ili kuhano vino, a u stara su se vremena posluživali i uz pivo ili vino.



Ne može se sa sigurnošću reći gdje i kada su točno medenjaci nastali ali je poznato da je još u Antičko doba postojao kruh pripremljen ili premazan s medom. Jeo se i u starom Egiptu te Grčkoj i starom Rimu. Jelo ga se podjednako na svadbama i zabavama te ostavljalo u grobnicama (starog Egipta) kao hranu na putu na "onaj svijet". Put je ponekad možda bio dug, a medenjaci su imali dug rok trajanja. Med se naime nije koristio samo kao zaslađivač nego i kao sredstvo za konzerviranje, za što dulje čuvanje ove hranjive delikatese. U srednjem se vijeku pojavljuje u Belgiji, Francuskoj, Njemačkoj i Rusiji i to većinom u raznim samostanima. Zbog hranjivosti i dugog očuvanja, bio je i glavna hrana za hodočasnike za vrijeme duljih putovanja.

Osim meda glavni sastojci medenjaka su cimet, klinčići ili korijander. Nekada se koristila i sandalovina ali ona je danas pala u potpuni zaborav. Medenjaci iz starih recepata su puno jače začinjeni nego danas, a kako se nekada naziv "Pfeffer" odnosno papar koristio kao skupni izraz za sve začine (a ne samo papar/biber), medenjaci su dobili još jedan naziv: paprenjaci. Naravno da su sadržavali i papar, i bijeli i crni, ali i papru sličan Piment te đumbir (Ingwer, Ginger) koji je također oštrog okusa. Zbog đumbira je u engleskom jeziku za ovo pecivo-kolače nastalo ime Gingerbread, kruh od đumbira.



Danas se medenjacima dodaju i drugi začini ali i suho i kandirano voće (čak i suhe smokve, marelice ili višnje) ili orasi kojima se također ukrašava i površina medenjaka. Ukrašavati možemo i čokoladnim ili šećernim preljevima uz dodatke boja za hranu ili raznih šarenih perlica. Tipično je i ukrašavanje štrcaljkom s otvorom, što se obično koristi za takozvana licitarska srca ili ukrase za bor. Moji su štrcani patuljci pojedeni u roku keks jer su rađeni samo od smjese koja je ostala od kućice koju sam pripremala (to će biti u sljedećem postu). Za ostatak sam se odlučila za sitne kuglice za posipanje te čokoladu. Danas se medenjacima dodaju i sredstva za povećavanje volumena koja i nisu potrebna jer će medenjaci duljim stajanjem sami od sebe povećati volumen te omekšati.



Tko će tijesto raditi bez pomoći jačeg kuhinjskog stroja, primijetit će da je teško za miješanje. Kako se medena smjesa hladi, tako je i poslije kuhinjskog stroja potrebno malo miješanja na stolu. U davne dane su se u kuće pozivali težaci kako bi pomogli pri miješanju tijesta odnosno njegovom udaranju i lupanju a kako bi bilo spremno za pečenje. Vama je dovoljno malo uposliti par snažnih muških ruku ili se svom snagom na tijesto (doduše samo u zadnjoj fazi miješanja) bacati.

Kako je priprema ipak opsežnija, rade se veće količine medenjaka. Kako bi što dulje ostali ukusni, potrebno ih je spremiti u limene kutije. Ako postanu pretvrdi, u kutiju treba dodati koricu od naranče od koje će medenjaci preuzeti vlažnost te omekšati.

Recept za medenjake

Napomena: većina tijesta za medenjake se priprema tako da odstoji nekoliko sati pa i dana u hladnjaku. No tada vam se može dogoditi da tijesto bude pretvrdo i da ga se ne može izvaljati valjkom. U tom slučaju ga ostavite neko vrijeme na sobnoj temperaturi i tek onda izvaljajte na pobrašnjenoj podlozi.

Potrebno je:

  • 1 kg brašna
  • 500 g meda
  • 180-200 g šećera
  • 2 jaja
  • 100 g maslaca
  • Prstohvat soli
  • 100 g kandiranog ili suhog voća
  • Po pola žličice:
  • mljevenog cimeta, klinčića i pimenta te naribanog muškatnog oraščića
  • (tko voli ljuto, može koristiti i đumbir u prahu te papar)
  • 1 prašak za pecivo



Za premazivanje:


Za premaz možete koristiti razne kombinacije poput: 200 grama čokolade i po želji razne kuglice od šećera ili marmeladu koju ste zagrijali posujte šećerom u zrnu ili idaberite  šećerni preljev koji se može obojati raznim bojama za hranu te tiskati kroz štrcaljku za kolače ili plastični s rupicom na vrhu. Za ovaj preljev istući bjelanjak, dodati u njega prosijani šećer u prahu (na tri bjelanjka ide 500 g šećera) te pred kraj 2 žlice limunovog soka.

Postupak pripreme medenjaka:

1. Pećnicu zagrijati na 220°C. Staviti papir za kolače u lim ili lim premazati maslacem.
2. Na srednje jakoj vatri ugrijati med, šećer i maslac te miješati dok se potpuno ne stope i tada skinuti s vatre te povremeno miješati dok se masa hladi.
3. Istući jaja sa solju i dodati ih u napola ohlađenu smjesu. Dodati kandirano voće i začine te u to prosijati brašno u koje prethodno umiješan prašak za pecivo. Ja obično sve stavim u kuhinjski stroj i pustim da se mijesi miješalicom za kruh, dodavajući polako prosijano brašno. Kad počne biti pregusto, vrijeme je da se tijesto prebaci na pobrašnjen stol i još dobro izvalja. Ako je tijesto previše ljepljivo i premekano, stavite ga na kratko u hladnjak. Ako je i tada preljepljivo, možete dodati malo brašna s površine stola. Tijesto razvaljati na oko 1 cm debljine i izrezivati razne oblike po želji. Po želji se može napraviti i rupica kroz koju se kasnije može provući trakica te medenjak objesiti na božićno drvce. Peći oko 15 minuta.
4. Gore su sastojci za ukrašavanje a sada i još nekoliko napomena: Ako ukrašavate čokoladom, čokoladu otopite na pari odnosno za početnike: stavite u jednu posudu koja će biti iznad lonca u kojem vrije voda. Vrućina te pare grije dno gornje posude i topi čokoladu. Medenjake umakati u otopljenu čokoladu te posipati raznobojnim kuglicama. Ako ste se odlučili na ukrašavanje šećernom masom, brzo potrošite smjesu koju imate u tuljcu a ostatak mase pokrijte vlažnom krpom kako se ne bi prebrzo sušila.

Marina kuharica

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Gastronomija

Ako ste ljubitelj biljne prehrane, a načela veganstva imate u malom prstu, sljedeći recept oduševit će sva vaša čula.

Gastronomija

Kremšnite su desert koji oduševljava nepce svih ljubitelja poslastica.

Savjeti i preporuke

Prhut mogu dobiti i osobe s masnom i osobe sa suhom kožom.

Gastronomija

Kopar odmah podsjeća na kisele krastavce i salatu od krumpira, ali je stoljećima imao mjesto u kuhinjama diljem Europe i Azije.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.