Kućni ljubimci teško podnose visoke temperature, baš kao i ljudi. I oni mogu doživjeti toplinski udar, dehidrirati ili opeći šape na vrućem asfaltu, a njuškica im može izgorjeti na suncu.
Mogu se nagutati morske vode, mogu ih opeći meduze i izbosti ose. Ne zaobilaze ih “ljetne radosti”. U nastavku vam otkrivamo kako paziti na svoju četveronožnu, čupavu sreću, bilo da se radi o mački ili psu, tijekom najtoplijeg doba godine.
Sunce
Ista pravila vrijede kao i za ljude. Izbjegavajte najveće vrućine. Od deset ujutro do četiri – pet poslijepodne, odmarajte u hladu.
Toplinski udar ljeti je jedan od najčešćih razloga posjeta veterinaru.
Šape
Ako vama tabani gore na asfaltu, gorjet će i njemu. Stoga, kuda ni sami ne biste bosi hodali, ne vodite ni svog psa. Držite se hlada kada god je to moguće, a ako već morate hodati po suncu, neka to budu izuzetno kratke relacije. Nastojte pronaći sjenu, travu, zemlju…samo da nije asfalt.
Kada dođete kući, životinji pregledajte šape, uklonite iz jastučića kamenčiće koje ste možda putem pokupili, rashladite joj šape hladnom vodom i po potrebi namažite umirujućom kremom.
Voda
Uvijek sa sobom nosite zdjelicu i vodu za vašeg kućnog ljubimca. Potrebna mu je isto koliko i vama.
Meduze i insekti
U slučaju da se radi o meduzi, “slanom vodom uklonite žarance koji su ostali zalijepljeni za kožu životinje. Ostružite ih, primjerice, bankovnom karticom (pazite da ih ne dodirujete rukom), zatim na opeklinu nanesite led umotan u krpu, nikako izravno na kožu i operite to područje otopinom octa i vode”, savjetuje za portal El Pais veterinarka Silvia Miguelez.
Ubode li vašeg psa pčela, trebalo bi što prije pincetom izvući žalac te mjesto uboda tretirati hladnim oblogom i antihistaminskom kremom. Kod uboda ose ili stršljena može doći do jake alergijske reakcije kod koje je potreban odlazak veterinaru.
Simptomi alergijske reakcije, na koje treba odmah reagirati i otići veterinaru su dahtanje, velika oteklina, promjene u ponašanju psa, povraćanje, proljev, konvulzije, pretjerano lučenje sline može biti znak uboda negdje u usnoj šupljini).
Morska voda
Psi se znaju nagutati morske vode, što njihov organizam ne podnosi. Trovanje morskom vodom manifestira se kroz povraćanje, proljev, pojačano mokrenje, jaku žeđ i mučninu.
Ako ove simptome primijetite kod svog psa, trebali biste ga odvesti najbližem veterinaru koji će izbalansirati razinu elektrolita i vode u njegovom organizmu.
No, prevencija je uvijek najbolja opcija. Na pse treba paziti baš kao i na malu djecu. Držite ih na oku kada ste na plaži i uvijek vodite računa da imaju u blizini pitke vode.
Uz ovih nekoliko preventivnih mjera ljeto će biti bezbrižno i lijepo, vašem ljubimcu i vama.