U današnje vrijeme, kada se često natječemo tko će reći više i brže, možda bismo se trebali zapitati: je li uvijek bolje govoriti? Psihološke teorije objašnjavaju zašto imamo potrebu neprestano pričati – bilo da je to zbog tjeskobe, želje da impresioniramo, ili popunjavanja praznog prostora. No istina je da ono što ostane neizrečeno može imati veći učinak od stotina izgovorenih riječi. Tema važnosti šutnje postaje sve značajnija u psihologiji i međuljudskim odnosima.
Postoji niz situacija u kojima je šutnja najbolji izbor, ističe Dan Lyons u knjizi STFU: The Power of Keeping Your Mouth Shut in an Endlessly Noisy World. “Naš bučni svijet naučio nas je da mislimo kako oni koji posljednji govore pobjeđuju, dok pravu moć zapravo imaju oni koji znaju prešutjeti“, naglašava Lyons u uvodu knjige.
8 situacija u kojima je bolje šutjeti
Znati kada zadržati riječi za sebe nije samo stvar kontrole – to je ključ za bolje odnose, jače samopouzdanje i dublje razumijevanje sebe i drugih. Postoje trenuci kada su riječi suvišne ili čak štetne, a mudrost leži u prepoznavanju tih trenutaka. Otkrijmo zajedno 8 situacija u kojima je bolje šutjeti:
1. Kad nas preplave emocije
Svi smo prošli kroz trenutke kad nas ljutnja, povrijeđenost ili frustracija natjeraju na impulzivne reakcije. U takvim trenucima skloni smo izgovoriti riječi koje kasnije zažalimo, jer pod pritiskom snažnih emocija često gubimo sposobnost objektivnog razmišljanja. Umjesto da odmah odgovorimo, bolje je pričekati da emocije splasnu. Šutnja nam daje prostor da ohladimo glavu, smireno razmislimo o svojim reakcijama i izbjegnemo neželjene sukobe.
2. Kad nemamo dovoljno informacija
Lako je upasti u zamku davanja mišljenja o temama o kojima malo znamo, što može dovesti do dezinformacija ili pogrešnih zaključaka. Ako o nekoj temi nemamo dovoljno znanja, bolje je slušati i učiti nego riskirati reputaciju ili povjerenje drugih. Bolje je ostaviti dojam mudrosti kroz šutnju nego dokazati suprotno upuštanjem u raspravu bez temelja. Slušanjem stječemo nova saznanja koja mogu obogatiti naš pogled na svijet.
3. Kad bi riječima mogli povrijediti druge
Svi se povremeno suočavamo s ljudima i situacijama koji nas frustriraju. Međutim, riječi izgovorene u takvim trenucima često povrijede ne samo osobu kojoj su upućene, već i nas same. Kritike, ogovaranja ili ljutiti komentari rijetko donose pozitivan ishod. Šutnja nam omogućava da razmislimo o tome kako možemo konstruktivno komunicirati, bez da povrijedimo druge, a ponekad i sami sebi olakšamo put do rješenja.
4. Kad primimo kritiku
Kritika može djelovati kao napad na naš ego, zbog čega često reagiramo objašnjavanjem ili pravdanjem. No, kada naučimo ostati tihi i dopustimo si da u potpunosti čujemo tuđe mišljenje, pokazujemo emocionalnu inteligenciju i otvorenost prema učenju. Šutnja tijekom kritike daje nam priliku da dobijemo perspektivu druge osobe i eventualno naučimo nešto vrijedno o sebi. Time jačamo vlastitu emocionalnu otpornost.
5. U pravnim situacijama
Kada se suočimo sa zakonom, najbolje je biti oprezan s riječima. Svaka izjava može imati težinu, a pogrešan komentar može stvoriti dodatne probleme. Šutnja dok ne dobijemo pravni savjet pomaže nam da izbjegnemo potencijalne nesporazume i posljedice. U takvim trenucima, prva reakcija može biti presudna, stoga je bolje držati se suzdržano i razmotriti sve aspekte situacije.
6. Kad se držimo svoje odluke
Neke odluke donosimo nakon pomnog razmišljanja, i važno je stajati iza njih. Kad je odluka konačna, daljnje rasprave ili objašnjenja često vode samo u zbunjenost i nepotrebne konflikte. Stoga, kada ste sigurni u svoje odluke, šutnja može biti znak čvrstoće i samopouzdanja. Izraziti samopouzdanje ne zahtijeva uvijek verbalizaciju; ponekad je dovoljno da se jednostavno posvetimo svojoj odluci.
7. Kad naše mišljenje nije relevantno
Postoje situacije u kojima naše mišljenje jednostavno nije ključno za razgovor ili projekt. Tada je mudrije slušati i pratiti razvoj situacije kako bismo razumjeli kontekst. U suprotnom, riskiramo izgledati nametljivo ili neinformirano. Pametan komunikator zna kada se povući u pozadinu i prepustiti drugima da preuzmu vodstvo.
8. Kad je šutnja izraz poštovanja
Kad nam netko povjeri tajnu, povjerenje koje nam je ukazano zaslužuje da ga poštujemo. Dijeljenje osobnih informacija ili tajni bez dopuštenja može oštetiti odnose i narušiti našu vjerodostojnost. Šutnja je ovdje simbol poštovanja i obveze prema prijateljstvu ili suradnji. U takvim trenucima, izbor da ostanemo tihi jača našu povezanost s drugima.
Tea Bašić je komunikologinja koja je završila propedeutiku psihoterapije i uvodnu edukaciju iz transakcijske analize, psihoterapijskog pravca, a trenutno pohađa napredni studij psihoterapije – TA202. Živi u Svetoj Nedelji s obitelji i nevjerojatno razmaženim biglom. Kada nije za računalom, istražujući ili pišući, pronaći ćete je na planinarskoj stazi ili sklupčanu uz knjigu. Voli putovati, a ljubav prema povijesti pripisuje djetinjstvu koje je provela s djedom, gledajući TV kalendar. Na društvenim mrežama (@teabasicc) nastoji inspirirati i potaknuti druge na čitanje, dijeleći knjiške preporuke i svoja iskustva iz edukacija u psihoterapiji.