I roditelji se mogu osjećati usamljeno, a uz svakodnevne obaveze poput plaćanja računa, kućanskih poslova, kuhanja, uspavljivanja djece, školskih zadataka i aktivnosti, roditelji će se često osjećati iscrpljeno i izolirano. Upravo zbog toga američki kirurg dr. Vivek Murthy u svom novom savjetniku ističe “usamljenost i izolaciju roditelja” kao jedan od ključnih čimbenika koji negativno utječu na mentalno zdravlje majki i očeva.
“Moramo poticati kulturu povezanosti među roditeljima kako bismo se borili protiv usamljenosti i izolacije”, poručuje Murthy. “Roditeljstvo je puno teže kada se osjećamo kao da smo sami u svom problemu — a više od polovice roditelja upravo se tako osjeća.”
Roditelji trebaju podršku – ne samo za djecu, već i za sebe
Murthy poziva zajednice, škole, organizacije, poslodavce i donositelje odluka da pomognu u stvaranju prostora gdje se roditelji mogu povezati, dijeliti iskustva i podržavati jedni druge. Jer kako kaže – i skrbnicima je potrebna skrb.
Svoju knjižicu savjeta napisao je nakon nacionalnog istraživanja koje je proveo Medicinski centar Sveučilišta Ohio State. Rezultati su zabrinjavajući:
- Dvije trećine roditelja osjeća da je roditeljstvo često ili povremeno usamljeno putovanje.
- 62% se osjeća posljedice iscrpljenosti od obaveza.
- 38% kaže da nemaju nikoga tko ih podržava u njihovoj ulozi roditelja.
- 79% želi se više povezati s drugim roditeljima izvan posla i kuće.
Zašto su roditelji toliko usamljeni i iscrpljeni?
Prof. Kate Gawlik, majka četvero djece i voditeljica istraživanja, objašnjava da je roditeljski burnout povezan s osjećajem da nikada ne možete “doći do zraka”. To često dovodi do udaljavanja od vlastite djece i osjećaja da niste dovoljno dobar roditelj.
U SAD-u, gdje je kultura “snađi se sam” uobičajena, roditelji često nemaju podršku šire obitelji ili zajednice, za razliku od zemalja koje prakticiraju tzv. “model sela” gdje više generacija brine o djeci zajedno.
Pandemija COVID-19 dodatno je pogoršala situaciju — mnogi roditelji prešli su na rad od kuće i nikada se nisu potpuno vratili društvenom životu. Mnogi su izgubili veze i još ih nisu obnovili.
Kako se roditelji mogu osjećati manje usamljeno?
Psihologinja dr. Keneisha Sinclair-McBride savjetuje nekoliko jednostavnih koraka:
1. Povežite se s onima koje već poznajete
Pokušajte obnoviti stare prijateljske odnose ili se ponovno uključiti u aktivnosti koje ste voljeli prije nego što ste postali roditelj. Primjerice, prijavite se na zajednički tečaj za roditelje i djecu ili porazgovarajte s drugim roditeljima na igralištu.
2. Iskoristite moć online zajednica
Društvene mreže i forumi mogu biti izvor podrške – osobito ako nemate vremena za susrete uživo. Iako često čujemo o negativnim stranama interneta, za roditelje koji se osjećaju izolirano, online zajednice mogu biti pravo utočište.
3. Ne zaboravite: ovo je samo faza
Ako ste trenutačno usred izazovne faze, kao što je njega bebe, imajte na umu da to neće trajati zauvijek. S vremenom se otvaraju nove prilike za upoznavanje drugih roditelja i stvaranje prijateljstava.
“Važno je da roditelji znaju – osjećaj izgaranja i usamljenosti dolazi i prolazi. I nije sve crno. Budite otvoreni za nove prilike i ne bojte se zatražiti podršku,” poručuje Sinclair-McBride.
Roditeljstvo ne mora značiti i usamljenost. Iako je normalno osjećati se iscrpljeno i preopterećeno, važno je potražiti podršku – bilo kroz razgovor s drugim roditeljima, online zajednice ili jednostavno vraćanjem vama dragih aktivnosti.