Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Obitelj

Savjeti struke: Kako pripremiti roditelje za polazak njihovog prvašića u školu?

Polazak u školu jedan je od najuzbudljivijih dana u životu vašeg mališana, a nemojmo se lagati – nije ni vama svejedno!

Polazak u školu jedan je od najuzbudljivijih dana u životu vašeg mališana, a nemojmo se lagati – nije ni vama svejedno! Ono što je djeci uzbudljivo, roditeljima je stresno. Kroz glavu im prolazi bezbroj pitanja poput: hoće li se moje dijete snaći u školi, hoće li biti prihvaćeno, hoće li dobro učiti?

O roditeljskim strahovima vezanim uz polazak djece u školu te konstruktivnim načinima oslobađanja od istih, porazgovarale smo s  osnivačicama centra za terapiju igrom, Tigrom, pedagoginjom i sociologinjom Irenom Peroš Grgos te Kristinom Vučinić, odgojiteljicom,

Polazak u školu važno je prijelazno razdoblje, čak i jedna od životnih prekretnica, kako za dijete, tako i za roditelje i normalno je osjećati određenu anksioznost”, objašnjavaju nam stručnjakinje iz Tigroma te u nastavku navode nekoliko najčešćih roditeljskih strahova i savjete kako se lakše nositi s njima.

1. Strah kako će se dijete prilagoditi

Roditelji se često brinu da će se njihovo dijete teško prilagoditi novom okruženju, učiteljima i novim prijateljima. Postoji bojazan da će dijete biti izolirano, povučeno ili da neće znati kako se uklopiti u grupu, posebno kad je riječ o nešto povučenijoj djeci.

Što  može pomoći:

  • Pripremite dijete unaprijed: Razgovarajte s djetetom o tome što može očekivati u školi i objasnite razliku između škole i vrtića. Mi se uvijek zalažemo da je djeci stvari najlakše i najučinkovitije približiti kroz igru pa tako predlažemo da se igrate “škole” kako bi dijete steklo osjećaj što će u školi raditi.
  • Upoznajte učitelje: Ako je moguće, dogovorite sastanak s učiteljicom prije početka školske godine kako biste stekli uvid u to kako će izgledati prvi dani i kako možete pomoći svom djetetu. Neke škole, no nažalost ne sve, nude tu mogućnost.
  • Ohrabrite socijalizaciju: Potaknite dijete da se igra s vršnjacima i sudjeluje u različitim grupnim aktivnostima kako bi razvilo socijalne vještine, osjećaj pripadnosti i što lakše steklo nove prijatelje.
2. Strah od akademskih neuspjeha

Roditelji se često brinu hoće li njihovo dijete biti dovoljno “pametno” ili sposobno da prati nastavni plan i program. Strah od mogućih poteškoća u učenju, kao i strah od loših ocjena, može također biti izražen.

Što  može pomoći:

  • Fokusirajte se na proces, a ne na rezultat: Potaknite dijete da uživa u učenju i istraživanju, umjesto da se brine o ocjenama. Naglasite važnost truda, a ne samo uspjeha.
  • Trudite se imati realna očekivanja: Svako dijete ima svoj ritam učenja. Pratite napredak svog djeteta i pružite mu podršku kada se suoči s izazovima.  Svaki početak je težak i zato vodite računa o tome da su sposobnosti svakog djeteta jedinstvene. Prilagodite svoja očekivanja stvarnim sposobnostima i interesima baš vašeg djeteta.
  • Komunicirajte s učiteljima: Redovno razgovarajte s učiteljima kako biste bili informirani o napretku i potrebama vašeg djeteta.
3. Strah od emocionalnog stresa djeteta

Roditelji mogu brinuti da će dijete doživjeti stres, tjeskobu ili da će imati emocionalne teškoće zbog novih obaveza i društvenih interakcija.

Što  može pomoći:

  • Potaknite izražavanje osjećaja: Stavite veći naglasak na to kako se dijete osjećalo u školi u odnosu na ono što su sve radili na nastavi. Ohrabrite dijete da govori o svojim emocijama i iskustvima. Naučite ga kako se nositi s negativnim emocijama.
  • Stvorite podržavajuće okruženje kod kuće: Osigurajte da vaše dijete zna da je kod kuće uvijek sigurno i da vam se može obratiti za podršku i razumijevanje.
  • Budite model koji ne skriva svoje osjećaje: Djeca često uče promatrajući odrasle. Pokazivanjem vlastite emocionalne inteligencije i načina nošenja sa stresom, pozitivno ćete utjecati na svoje dijete.

Uz ovih nekoliko vrijednih savjeta iz struke vjerujemo da ćete se osloboditi strahova i zajedno sa svojim đakom prvakom uživati u uzbuđenju koje nosi polazak u školu. Sretno!

Ne propustite

Drama Queen

Žene su drugotne i trpe.

Zanimljivosti

Od prvog plusića na testu za trudnoću počinje posebno doba za svaku ženu.

Zanimljivosti

Pozivamo sve roditelje, skrbnike i stručnjake da se pridruže prestižnoj ATAAC konferenciji, posvećenoj inovacijama u asistivnoj tehnologiji koja značajno poboljšava život djece s teškoćama...

Obitelj

 „Abeceda zdravog odrastanja - Emocionalni razvoj djece“ je novi edukativno-razvojni projekt koji organizira edukacijska platforma Mliječni Zub u suradnji s Janom.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.