Iako je originalno ovaj izraz vezan za novinarstvo, u širem kontekstu označava vrijeme kada stvari postanu malo “dosadne”, pa se moramo zadovoljiti onim što imamo – u ovom slučaju, kiselim krastavcima! A, mi ih obožavamo i smatramo da zaslužuju biti vijest.
Sjajni su u sendvičima, francuskoj salati, u umaku od vrhnja, a dodavanje soka u kojem se nalaze u sezonske salate ponekad nam je čak ukusnije od octa. Evo nekoliko brzih i osvježavajućih jela s kiselim krastavcima.
Jedan KISS (keep it short and simple) za početak
Brzi kiseli krastavci u jogurtu ili vrhnju sjajan su i brz umak koji baš svatko može napraviti. Treba vam:
- 1 šalica kiselih krastavaca, narezanih na kockice (ili naribanih)
- 1 šalica grčkog jogurta
- 1 češanj češnjaka, sitno sjeckan (ili žličica praha)
- 1 žlica senfa
- sol i papar po želji
U zdjeli pomiješajte sve sastojke, ohladite i uživajte uz meso s roštilja ili kao dip za povrće. (ili tacose, ako ćemo biti realni)
Kiseli krastavci i dimljeni losos u tortilji
- Tortilja (integralna ili klasična)
- 100 g dimljenog lososa
- 4 do 6 kiselih krastavaca (ovisi o veličini)
- Svježi sir
- Rukola ili salata po izboru
- Sol, papar, češnjak
U svježi sir dodajte sol, papar i prah češnjaka, ako želite. Tortilju kratko zapecite na tavi bez ulja i premažite sirom. Dodajte dimljeni losos, salatu i tanko narezane kriške kiselih krastavaca. Zarolajte tortilju ili preklopite pa izrežite na četvrtine i uživajte u brzom i ukusnom obroku. Ako imate klince, zarolanu tortilju im narežite na male “sushi” zalogaje.
Kiseli krastavci s tvrdo kuhanim jajima
- 2 tvrdo kuhana jaja
- 4 kriške kiselih krastavaca
- 1 žlica majoneze (ili vrhnja, ako ne volite majonezu ili pazite na prehranu)
- Sol i papar po ukusu
Tvrdo kuhana jaja izrežite na polovice ili četvrtine i posložite na tanjur. Na svaku polovicu stavite krišku kiselog krastavca, dodajte malo majoneze i začinite solju i paprom. Brz i jednostavan zalogaj! Druga opcija je izgnječiti jaja, dodati naribane krastavce i majonezu ili vrhnje i dobili ste ukusan namaz.
Brusketi s krastavcima i sirnim namazom
- 1 baguette (ili bilo koji drugi kruh koji je ostao od jučer, jer ne volimo bacati hranu)
- 100 g omiljenog sirnog namaza
- 4-5 kriški kiselih krastavaca, naribanih ili narezanih na kockice
- Svježi bosiljak za ukras
- Malo maslinovog ulja
Narežite kruh na šnite, lagano namažite maslinovim uljem i zapecite u tavi ili pećnici nekoliko minuta, dok ne postane hrskav. Sirni namaz jednostavno razmažite na kruh, pospite željenom količinom kiselih krastavaca i ukrasite bosiljkom. Ovi brusketi su sjajno predjelo ili užina, a kiselost krastavaca dat će im svježinu u svakom zalogaju.
Prah od kiselih krastavaca
Za ovaj posljednji recept nas je zagrijala jedna zero waste food blogerica koju redovno pratimo, a iako ga tek planiramo isprobati ovih dana, dijelimo ga s vama.
Izvadite kisele krastavce iz staklenke i pažljivo ih osušite papirom kako biste uklonili višak tekućine. Narežite ih na tanke šnite i stavite sušiti na papir za pečenje.
Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici na najnižoj temperaturi tri do četiri sata (ili još bolje, posušite ih vani, na suncu) Povremeno provjeravajte i okrenite kriške kako bi se ravnomjerno osušile.
Stavite ih u blender i miksajte dok ne dobijete fini prah od kiselih krastavaca. Prebacite ga u čiste, hermetički zatvorene staklenke ili posude i čuvajte na hladnom, suhom i tamnom mjestu.
Prah kiselih krastavaca možete koristiti za začinjavanje raznih jela: sendviča, salata, raznih umaka, krumpira… Također, može se koristiti za aromatiziranje domaćeg čipsa ili grickalica. (probajte posipati po kokicama, navodno je sjajno!)
Uživajte u ljetu i ovim receptima jer možda ćete, kao i mi, otkriti da kiseli krastavci nisu samo za salatu, već i za pravu kulinarsku avanturu!