Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Zdravstveni karton

Skrb za svijet autizma

U Hrvatskoj postoji 8000 autista – 2. travanj je Svjetski dan svjesnosti o autizmu.

Iako se u Hrvatskoj ne pridaje dosta pozornosti tom problemu, čak osam tisuća djece ima dijagnosticiran autizam. Taj poremećaj počinje još u djetinjstvu, uglavnom u prve tri godine života, a zahvaća gotovo sve psihičke funkcije i traje cijeli život. Najizraženije je miješanje različitih osjeta, koje pogađa sposobnost djelovanja autistične osobe, njene reakcije i ponašanje.

Po učestalosti, autizam je treći nasljedni razvojni poremećaj, nakon mentalne retardacije i cerebralne paralize. No, u odnosu na takve bolesti, za istraživanje autizma izdvaja se svega pet posto sredstava u odnosu na druge bolesti slične pojavnosti i učestalosti.

Dinova priča

Profesionalna defektologinja Slavica Dujmović majka je danas 38-godišnjeg Dina koji boluje od autizma. Prisjeća se kako niti sam porod i trudnoća nisu bili jednostavni. Dino je, kaže, odmah po rođenju bio reanimiran. No, nakon toga, činilo joj se kako razvoj njezina sina ide najnormalnijim putem.

– Prvo sam primijetila da mi se nije radovao kad bi me vidio, nije reagirao kao što bi dijete s par mjeseci trebalo reagirati na svoju majku. Kad bi prilazila krevetiću, bio je izrazito miran. Nije me gledao u oči, znate onaj kontakt – oči u oči – to nisam osjetila. Jako je rano progovorio, ali to je bilo uglavnom ponavljanje riječi koje bi čuo. Kad je malo narastao, nije poput druge djece navlačio čarapice, skidao papučice, morala sam dosta vježbati s njime prije nego je krenuo u školu – ispričala je Dujmović.

Tek potom su primijetili da ima ozbiljnih problema. Dino se nije igrao sa svojim vršnjacima, nije im ni prilazio. Često bi stajao sa strane i gledao ih ili bi vrtio neki predmet u rukama. U to vrijeme, doktori su Slavici govorili da je s Dinom sve u redu, štoviše da pretjeruje i da se ponaša prezaštitnički prema svom djetetu. Kaže kako se tada ”strašno” osjećala.

– Spoznaja da ti s djetetom nešto nije u redu, to je bilo strašno. Iako sam defektologinja o autizmu na fakultetu nisam ništa čula. Dina su podvrgli raznim testovima, pa i testu inteligencije, a rezultati su mu bili jako dobri. Sjećam se kako mi je jedna gospođa tada rekla, imate jako bistro dijete! Ali moje sumnje su se ubrzo pokazale opravdanima. Tražila sam bilo kakvu pomoć ili barem da mi netko ukaže kojim putem moram ići, ništa! Sama sam se morala boriti, ispričala je Dujmović.

I borila se. Prije 12 godina u Zagrebu je pokrenuta Udruga za autizam koja broji 116 članova, što roditelja i prijatelja oboljelih od autizma, stručnjaka za autizam do osoba s autizmom, kao punopravnih članova Udruge.

Slavica Dujmović danas je predsjednica te Udruge, a Dino je uspješno, koliko može biti, uključen u rad Udruge.

Svaki autist u vlastitom svijetu

– Ono na čemu Udruga najviše radi je socijalizacija društvenog života, da se što lakše i brže uključe u društveni život, naravno, koliko su u mogućnosti, jer se autizam razlikuje od osobe do osobe, do toga da se autizam otkrije u što je moguće ranijoj dobi, da osobe oboljele od autizma ostvare pravo na ranu dijagnozu, rekla je Dujmović.

Istaknula je kako posljednje tri godine provode program ranog otkrivanja autizma i rane intervencije pružanja pomoći. To je, uz dijagnosticiranju autizma, i najvažnije.

Današnji dan generalna skupština Ujedinjenih naroda odabrala je kao Svjetski dan svijesti o autizmu, čime se željelo skrenuti pozornost javnosti cijelog svijeta na rastući problem autizma.

Svoje aktivnosti ove su godine u Hrvatskoj udružili Centar za autizam, Udruga za autizam Zagreb, Nacionalna udruga za autizam, Udruga ”Kišni čovjek” i Edukacijsko rehabilitacijski fakultet.

Baloni za svjesnost o autizmu

Danas, u pet do podne zagrebački gradonačelnik Milan Bandić će s jednom osobom oboljelom od autizma, u zrak pustiti balone s natpisom ”AUTIZAM 8000” – u isto vrijeme baloni će se pustiti u Rijeci, Splitu, Novoj Gradišci i Osijeku.

Time se simbolično želi podsjetiti na osam tisuća evidentiranih oboljelih osoba od autizma u Hrvatskoj, iako ih je u stvarnosti mnogo više.

Procjene govore, da od 375 milijuna žitelja Europe, poremećaje iz autističnog spektra ima oko milijun osoba, s time da je četiri puta češća kod dječaka nego u djevojčica. Osim nesebične skrbi u obitelji, stručna pomoć takvoj je djeci neophodna.

A samo im se udruženim mišljenjima, iskustvima i može pomoći. Njihova osamljenost, život koji ignorira i odbacuje sve što dolazi izvana, ne mora postati i život njihovih roditelja.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Više

Zdravstveni karton

Moja dijagnoza je tumor na mozgu i smatram je najvećim blagoslovom i poklonom koji sam mogla dobiti.

Zdravstveni karton

Znakovi autizma ponekad nisu jasni do punoljetnosti.

Zanimljivosti

Ira je svog Boba, prvog psa pomagača, dobila prije pet godina i sada priprema Zoe kako bi se Bob umirovio.

Savjeti stručnjaka

Izvještaj uključuje iskustva autističnih osoba iz prve ruke, kao i savjete ginekologinje koji će pomoći ljudima u svakom koraku upravljanja menstruacijom i svega što...

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.