Kažu kako novac ne kupuje sreću, ali istraživanja pokazuju da „stezanje novčanika“ može imati štetan utjecaj na mentalno zdravlje i opću sreću. Naime, stara izreka ‘novac ne kupuje sreću’ često se predstavlja kao jedan od najvažnijih stavova u životu. Ona se koristi kao način pomicanja fokusa s materijalnih predmeta ili posjeda koje možemo kupiti, kako bismo cijenili druge aspekte naših života koji se ne mogu kupiti, jer su naši odnosi, trenuci, iskustva i sjećanja ti koji su izvor istinske sreće.
U teoriji je to točno, ali u stvarnosti i nije baš tako. Ako vas je kriza troškova života ičemu naučila, to je da novac izravno utječe na mentalno zdravlje, uključujući vašu sreću, a istraživanja se slažu.
Novac utječe na mentalno zdravlje
Izvješće naciji za 2023., neovisno godišnje referentno istraživanje za Mental Health Australia, pokazalo je da više od jednog od dva Australca kaže da sve veći troškovi života imaju veliki utjecaj na njihovo mentalno zdravlje.
Oni u dobi od 18 do 39 godina bili su ti koji su značajno vjerojatnije izjavili da su pod utjecajem trenutnih troškova stanovanja i povećanih troškova života, pokazalo je izvješće.
Od otplate hipoteke do značajnog povećanja cijena dobara i usluga, namirnica i režija – ti rastući troškovi uzrokuju stres i tjeskobu gotovo svima u dobnoj skupini od 18 do 39 godina. “Kronično je stresno iskustvo brinuti se o tome hoćete li imati sredstava za pokrivanje svojih financijskih obveza ili za podnošenje nenadanog troška. Vrlo je iscrpljujuće biti stalno napet i na rubu zbog toga”, kaže dr. Luke Martin, klinički psiholog i klinički glasnogovornik Beyond Blue za bodyandsoul.com.au.
Ne radi se samo o mogućnosti priuštiti si potrepštine, već o troškovima povezanim s aktivnostima u kojima uživate, poput gledanja filma u kinu s prijateljem ili putovanja. Bez obzira na poznatu izreku, ponekad novac ne dopušta da sudjelujete u iskustvima u kojima bismo mogli i željeli da su financije drugačije. Martin se slaže te govori dalje: “Nemanje financijske rezerve da se izvučete i uživate u životu može dovesti do osjećaja usamljenosti što dodatno utječe na vaše mentalno zdravlje.”
Financijske poteškoće dovode do anksioznosti i depresije
S podacima Beyond Bluea koji otkrivaju da je od 83% onih koji su izjavili da sve veći troškovi života negativno utječu na njihovo mentalno zdravlje, jedan od pet ispitanika izjavio da je taj utjecaj “ekstreman”.
“Ono što vidimo je da problemi s novcem i problemi s mentalnim zdravljem često dolaze zajedno. Svaka utječe na drugu. Tako financijske brige uzrokuju stres i anksioznost što s vremenom stvarno utječe na vaše mentalno zdravlje, a kada je vaše mentalno zdravlje narušeno, teže je dobiti kontrolu nad svojim financijama. To vas onda dovodi u lošu financijsku situaciju što utječe na vaše psihičko zdravlje. To može biti prava silazna spirala,” kaže dr. Martin.
Ne samo da kriza troškova života može pridonijeti mentalnim bolestima, već su i oni s postojećim mentalnim zdravstvenim problemima osjetljiviji na njen utjecaj. Važno je napomenuti da ukoliko se borite s navedenim poremećajima potražite stručnu pomoć kako biste se mogli bolje nositi s trenutnom situacijom.