Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Brinimo jedna o drugoj

Sumnja na HIV

Sumnja u zaraženost HIV-om vodi u Centar za psihosocijalnu podršku.

Nađete li se jednog dana obliveni sumnjom da ste možda zaraženi virusom HIV-a, neprocjenjivu pomoć dobit ćete u Centru za psihosocijalnu podršku te dobrovoljno testiranje i savjetovanje.

Centar je započeo svoj rad kao projekt početkom 2004. godine u sklopu Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević" u Zagrebu. Osnovan je sredstvima koja je Republika Hrvatska dobila od Globalnog fonda za borbu protiv AIDS-a, tuberkuloze i malarije.

Nakon završetka projekta GFATM-a u Hrvatskoj projekt prelazi pod zdravstveni sustav te se ustanovljuje zasebna jedinica u klinici pod nazivom: Centar za psihosocijalnu podršku osobama koje žive s HIV-om.

– Centar od samog početka djeluje na dvije razine. Prva razina je podrška osobama koje žive s HIV-om te članovima njihovih obitelji i prijateljima. Druga razina je omogućiti besplatno i anonimno testiranje na HIV svima koji se na to odluče, kaže Tomislav Vurušić, voditelj Centra.

Dodaje kako u sklopu Centra djeluju četiri stručnjaka, psiholog, socijalni radnik te dva HIV savjetnika koji su dio većeg tima u kojem su još dva liječnika te dvije medicinske sestre..

Stigme i zablude prate AIDS

– HIV/AIDS je bolest koju od početka epidemije prati stigma kao i niz zabluda i predrasuda. Osobe zaražene HIV-om ne žive samo sa strahom, boli i neizvjesnošću, nego se susreću s predrasudama i odbijanjem u društvu-objašnjava Vurušić.

Drugim riječima, Centar želi pomoći cjelokupnom stanovništvu a pogotovo vulnerabilnim skupinama te osobama pod povećanim rizikom i omogućiti im nekoliko za njih bitnih stvari.

– Pristup HIV testiranju radi ranog doznavanja njihovog HIV statusa; kvalitetno savjetovanje prije testiranja ili neovisno o testiranju, sa svrhom reduciranja rizika stjecanja ili prijenosa zaraze; kvalitetno savjetovanje nakon testiranja s obrazloženjem značenja testa, pomoći onima kojima je test pozitivan, pomoći pri upućivanju na odgovarajuću medicinsku skrb, odnosno liječenje, emocionalnu odnosno psihosocijalnu i pravnu pomoć i podršku; djelovati u smislu prevencije HIV infekcije s majke na dijete; onima kojima je test negativan pružiti savjete o mjerama smanjenja rizika; putem ovih aktivnosti utjecati na smanjenje incidencije HIV infekcije u stanovništvu, zaključuje Tomislav Vurušić .

Psihosocijalna služba radi u prijepodnevnim satima a testirati na HIV se možete svaki radni dan od 15.30 do 19 sati i svake prve subote u mjesecu od 10 do 13 sati.
 

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Brinimo jedna o drugoj

Briga o intimnom zdravlju ide ruku pod ruku sa slatkim intimnim užicima

Savjeti stručnjaka

Očuvanje zdravlja i prevencija bolesti započinje znanjem, ali neophodna je primjena znanja i zaštitnih ponašanja.

Brinimo jedna o drugoj

Ako je osoba zaražena, virus HIV-a će se nalaziti u tjelesnim tekućinama (krv, sjemena tekućina, vaginalni iscjedak).

Drama Queen

Moguće da ću zvučati posve nezahvalno i bezobrazno, ali sva situacija oko korona virusa me danima nasmijava.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.