Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Dobar posao

Tračanje na poslu – korisno ili pogubno?

Može biti i fitness za dušu, ali i mobbing.

Uredsko tračanje nekima je smisao dana provedenog na poslu, dok onima o kojima je riječ može biti i noćna mora što kolege zabadaju nos u njegov privatni život.

No gdje god proveli duže vrijeme, neizbježno je da ćete biti uključeni u tračeve, s koje god strane priče bili.

Neka američka istraživanja ne tako davno su ustvrdila kako je kvalitetno praćenje trača zapravo obavještajni rad koji pruža uvid u igre moći i raspodjelu utjecaja na radnome mjestu, a dobro poznavanje situacije može biti korisno pri donošenju odluka. Profesor psihologije Frank McAndrew definira trač kao društvenu vještinu u kojoj su neki bolji, a neki lošiji.

Suzdražno ogovaranje

Osim što je izvor informacija, više ili manje točnih, trač ima i pozitivne osobine, kao što su stvaranje odnosa i kontakata, izgrađivanje povjerenja, učenja nepisanih normi ponašanja ili uspostavljanja mjerila po kojima se pojedinac može usporediti s drugima i kvalitetnije valorizirati sebe u odnosu na okolinu.



Različiti su pogledi na trač. Jedna škola (funkcionalistička) vidi trač kao koristan alat za uspostavljanje socijalnih pravila i održanje grupne solidarnosti. Drugi pravac vidi ga više kao neprijateljsko ponašanje koje sebično koriste pojedinci kako bi unaprijedili vlastite interese.

Kako bilo, novije je istraživanje dokazalo da su uredski tračevi barem suptilniji od onih tinejdžerskih – barem dokaz da ipak rastemo, suzdržavamo se i pristojnije izražavamo. Naime, poslovnjaci su kod ogovaranja u uredu više neizravni i izbjegavaju konkretne navode, naravno, oprezniji su jer znaju da mogu izgubiti ne samo prijateljstvo- već i posao.

Sve popularnije e-tračanje

Bez obzira na sve, u uredu se trača na svakom koraku i tko još naivno misli da nije bio na tapeti – vara se. Više to nisu samo mjesta poput pušione, kuhinje, odvojenih soba i izleta, nego se sve više odajemo i elektronskom, odnosno e-tračanju, te najnovije glasine razmjenjujemo putem mailova, te na blogovima i chatovima.



Željeli mi to priznati ili ne, u tračanje svakodnevno investiramo podosta energije i radnog vremena. To potvrđuju rezultati jedne njemačke softverske tvrtke prema kojem zaposlenici na radnom mjestu godišnje provedu čak oko 65 sati u tračanju.

S druge strane, na profesionalnom planu međusobno tračanje djeluje kao svojevrsni team building. Ono razvija i jača osjećaj pripadnosti timu, zajedništvo i kolektivni duh, te u isto vrijeme podiže samosvijest i samopouzdanje njegovih članova. Tračanje znatno doprinosi i slobodnijoj međusobnoj komunikaciji članova tima, te boljem međusobnom upoznavanju i razumijevanju. Možda djeluje smiješno, ali tračanje je i svojevrsni fitness za dušu. Međusobnim tračanjem i ogovaranjem se više nego uspješno razgrađuje stres uvjetovan radnom svakodnevicom, te negativni osjećaji koji ga prate. Stručnjaci, čak, smatraju da tračanje potiče kreativnost, posebno kreativno rješavanje problema, te podiže produktivnost i pogoduje razvoju karijere.

Mobbing moguća posljedica

Naravno, nije baš sve tako bajno u tračanju. Prvenstveno, poslodavce košta i vremena i novaca, a osim toga, može bitno narušiti međuljudske odnose te prerasti u mobbing, što itekako može postati pogubno i za pojedinca i za tim.



Dakle, treba uvijek imati na umu da koliko god ima pozitivnih stavku o tračanju, isto može lako izmaknuti kontroli i pretvoriti se u nešto maliciozno i kontraproduktivno. Također se smatra da oni koji najviše vremena posvećuju tračanju su zapravo najlošiji radnici te svoju lijenost ili manjak talenta kompenziraju blaćenjem i olajavanjem kolega, a ne tako rijetko im je cilj bolja pozicija.

Budući se tračanje jednostavno ne može izbjeći, vjerojatno je najbolje rješenje pokušati ga iskoristiti u svoju korist s dozom umjerenosti i promišljenosti. Vještina je to koju se, što god netko mislio, donekle ipak mora svladati.

5 savjeta za tračanje
  • Ne zaboravite da svaki trač mora sadržavati barem malo istine jer je u protivnom samo bezočna i opasna laž.
  • Nikad ne mijenjajte istinu sadržanu u traču samo radi efekta, dodatnih poena, dobivanja naklonosti nekog od sudionika ili koristoljublja.
  • Za vrijeme tračanja držite se osnovnih pravila lijepog ponašanja, te posebno izbjegavajte uvredljive i vulgarne opaske.
  • Nikad, apsolutno nikad ne zaboravite da postoje granice te plasirajte i sudjelujte samo u „rekreacijskim“ tračevima koji ne vrijeđaju dostojanstvo drugih i ne rezultiraju dalekosežnim negativnim posljedicama.
  • Bez obzira koliko u tome uživali, nipošto nemojte pretjerivati s tračanjem, jer titula glavnog tračera nipošto nije referenca za napredovanje u poslu.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Više

Događanja

Bilo da se radi o teenagerima, susjedstvu ili poslovnim suradnicima, tračanje i ogovaranje je neizbježno.

Dobar posao

Što učiniti ako ste na radnom mjestu okruženi ljudima koji su skloniji negativnim tračevima? Što ako ste meta upravo vi?

Moj dom

Kada je u pitanju radni prostor, riječ je o jednom od osnovnih uvjeta za rad svakog stručnjaka, pa stoga postavljamo visoke standarde kada je...

Budi fit

Predstavljamo vam ciljane vježbe kojima napadate struk i bokove, bilo da izaberete gimnasticiranje kod kuće ili vježbanje na spravama u sportskim centrima, plivanje ili...

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.