Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Budi fit

Umjerenost je ključ: Tjelesna aktivnost za lakši porođaj i brži oporavak

Biti mama znači balansirati brojne izazove, a pritom često zaboravljamo na vlastito tijelo i um. Kako ostati zdrava, a pritom izbjeći pritisak društvenih očekivanja?

Biti mama znači balansirati brojne izazove, a pritom često zaboravljamo na vlastito tijelo i um. Kako ostati zdrava, a pritom izbjeći pritisak društvenih očekivanja?

Opsesija izgledom dolazi sa svih strana i teško se toga riješiti. Tako i mlade mame (ili one koje će tek postati) pokušavaju svima udovoljiti, biti najbolje, a često i biti fit. I onda to na treningu pokušaju napraviti, a već su umorne od posla, obaveza, a i svih ostalih događanja u životu. Na sve stresore u život, dodaju još težak trening koji na kraju bude kontraproduktivan jer ne daje rezultate već dodatno opterećuje. Kako to riješiti?

Online/offline

Puno je izvora online i puno je novih sadržaja za popratiti. Nije to loše, ako imamo neki dobar filter (vlastiti ili AI) koji nam pomaže što iskoristiti (ili kako trošiti) vrijeme. Doduše, može to biti zamorno. Iznimno je puno slika/videa koji nam sugeriraju kako bi trebali izgledati. Sam proces je ipak sporiji nego bi što bi to prosječna osoba htjela, ali to je, zapravo, dobro jer će tako postati i mentalna priprema za sve obaveze oko života i oko rođenja djeteta. Također, nema ubrzavanja da kupimo nešto i radimo par vježbi i – riješeno.

Nismo svi isti

Vjerujem kako svi znamo ponešto ovisi i o dobi trudnice, jer hormonalni status nije isti u svakom periodu u života. Današnje generacije s pravom žele stabilan posao/karijeru i dobre temelje (materijalne i emocionalne) za rast i razvoj djeteta, a time se pomiče granica rađanja. Hormonalne promjene, posebno kod žena starijih od 30 godina, mogu utjecati na energiju i oporavak. Zbog toga je važno prilagoditi tjelesnu aktivnost trenutačnim mogućnostima. Tjelesna težina je također važan faktor. Prevelika tjelesna masa može raditi probleme, ali može i premala tjelesna masa.

Pregnant girl in a gym.

Regularna i umjerena tjelesna aktivnost bit će pravi izbor za trudnice/buduće mame. Tjelesna aktivnost smanjit će stres (također, anksioznost i depresiju), a time će se i kvaliteta sna poboljšati. Srce će bolje raditi pa će lakše opskrbljivati majku i dijete. Tjelesna aktivnost može početi i prije trudnoće pa će tijelo već biti bolje pripremljeno, a tijekom trudnoće će se prilagoditi da ne bude previše intenzivno. Dobra priprema smanjit će bolove u leđima, a i sam porođaj će lakše proći.

Što odabrati

Izbor tjelovježbe ovisi o osobi te se može prilagoditi po potrebi. Može biti trening snage, yoga, hodanje, trčanje, plivanje, ali i rad oko kuće i šetnja. Dobro je početi prije same trudnoće, ali nije kasno ako se krene kad je žena već trudna. Većina ne pretjeruje s vježbanjem pa su male šanse da pretjeraju baš tijekom trudnoće, ali je opet dobro poslušati savjet da pristupe cijelom procesu umjereno jer je zdravlje bitnije nego izgled. Uvijek je korisno popričati s doktorom/doktoricom i dobiti koji savjet više za samu tjelovježbu, ali i za prehranu.

Kod svih aktivnosti preporučljivo je prilagoditi intenzitet. Tako bi bilo preporučljivo izbjegavanje skakanja kod nekih vrsta treninga te ubaciti lakše varijante ili vježbe koje više rade na istezanju ili disanju. Također se preporučuje zamijeniti vježbe za trbuh vježbama koje ne zahtijevaju toliko pregibanja (dead bug, plank verzije te vježbe disanja). Opterećenja isto treba prilagoditi zahtjevima trudnoće, a dodati vježbe disanja i vježbe za zdjelično dno. Također, kod trčanja treba prilagoditi tempo i podlogu, a s vremenom vjerojatno i zamijeniti hodanjem.

Svaka aktivnost će poboljšati i pripremiti tijelo za lakši porođaj te smanjiti šanse za komplikacije, ali i za cijeli period trudnoće. Treba prilagoditi vježbanje preporukama doktora te vlastitom osjećaju koliko je optimalan intenzitet. Dodati vježbe disanja i vježbe za zdjelično dno (Kegelove vježbe) te nastaviti redovito vježbati sve dok odgovara. Sve to će rezultirati i boljom posturom (držanjem tijela) tijekom trudnoće, ali nakon poroda.

Briga za vlastito tijelo nije luksuz – to je poklon koji darujete sebi i svojoj bebi.

Ugodno vježbanje!

AKTIvan

Written By

Budi fit

Novogodišnja odluka urodila je plodom. Vježbanje je krenulo. Realni ciljevi su postavljeni, ali motivacija i prevladavanje prepreka čekaju na tom putu.

Savjeti stručnjaka

10 savjeta za obranu od bakterija, virusa i stresa.

Drama Queen

Već smo shvatili da se tu nema što pametno reći. I opet tako, svaki drugi tjedan, ja krenem iznova i iznova…

Duh i tijelo

Zlatno mlijeko, poznato i kao kurkuma latte, drevni je napitak iz indijske ayurvedske tradicije koji osvaja svojom baršunastom teksturom i brojnim zdravstvenim blagodatima.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.