Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Moj dom

Uzgoj začinskog bilja u zatvorenom

Zasadite aromatične začine u vlastitoj kuhinji.

Kuhanje i priprema jela danas su nezamislivi bez upotrebe mirisnih začina. A najugodnije je kada aromatične okuse jelima možete pružiti uz pomoć svježih začina koje ste sami uzgojili kod kuće. Onima koji imaju vrt, uzgoj vlastitog začinskog bilja nije težak posao, ali moguće je uzgojiti ih i u stanu bez vrta ili balkona. Dobra strana uzgoja bilja u teglama je što nema korova kao u vrtu, a za njihov rast dovoljno je osigurati im sunčevu svjetlost.

Bosiljak

Bosiljak je idealan za uzgoj u teglama, a potrebno mu je šest do osam sati sunčeve svjetlosti tijekom dana i dosta vode. Naraste do 45 cm, ima svijetlo zeleno lišće, a spreman je za branje šest tjedana nakon sadnje. Postoji više vrsta bosiljka, a ovo začinsko bilje daje okus mesu, varivu i umacima s rajčicom.



Majčina dušica

Majčina dušica može rasti u zatvorenim prostorima i kada nema izravnog jakog svjetla. Kada raste u zatvorenom, ova biljka naraste od 15 do 20 cm, a ima sivo zeleno lišće i ljubičaste cvjetove. Kada se rascvjeta, odrežite vrhove lišća i cvijeća, a najbolje je koristiti je svježu. Dodajte je u variva i jela s mesom.

Peršin

Peršin je bogat željezom i vitaminom A i C, a koristi se kao dodatak juhi ili kao začin jelima poput krumpira, ribe i morskih plodova, salatama i umacima. Prije nego posadite peršin, namočite sjeme u vodu i ostavite preko noći, a između 70 i 90 dana nakon sadnje, listovi su zreli za branje.



Ružmarin

Mirisni ružmarin može rasti u zatvorenim prostorima, ali ako posadite sjeme, trebat će mu tri godine da naraste. Želite li ubrzati rast ružmarina, umjesto sjemena zasadite mladicu. Kada raste u zatvorenom prostoru, ne smije se zalijevati previše. Lišće ružmarina daje okus piletini, svinjetini, janjetini i povrću.



Origano


Većinom se koristi suhi origano kao dodatak pizzi, ali može se koristiti i svjež, a dobar je za probavu kada se pije s čajevima. Odgovara mu jako sunčano i suho mjesto, a zasađeno sjeme origana proklijat će za 7 do 14 dana. U ljetnim mjesecima ima male bijele ili ljubičaste cvjetove.



Kopar


Kopar naraste od 60 do 120 cm, a potrebna mu je veća posuda. Ima plavo-zelene listove i žute cvjetove, osjetljiv je na prejako sunce, a može rasti u posudi gdje je zasađen još neki cvijet. Spreman je za branje kada se cvjetovi otvore, a sjemenke kopra poprime smeđu boju.

Kadulja

Kadulja ima pomalo gorak okus, stoga je štedite u pripremi jela. Ako zasadite sjeme, morat ćete čekati godinu dana, stoga se preporučuje zasaditi mladicu. Kadulju berite prije nego se rascvjeta, a koristi se u pripremi jela s mesom, ribom i jajima.



Metvica

Prodornog mirisa i aromatičnog jakog okusa, svježa metvica se koristi u slatkim jelima, koktelima, voćnim salatama, ali i jelima od mesa, ribe i povrća. Najsvježiji okus imaju mladi svijetlozeleni listovi. Zasađena u zatvorenom, ova biljka pročišćava zrak i olakšava disanje osobama koje imaju poteškoće s plućima. Ostavite grančicu u čaši vode da stoji tjedan dana, ona će razviti korijenje i tada je možete zasaditi bilo gdje.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Gastronomija

Najjednostavniji način spremanja hrane za zimu.

Gastronomija

Spadate li u ljubitelje curryja i kod kuće možete postići efekt onog iz restorana!

Zdravstveni karton

Kopar obično dodajete u jela zbog njegove fine arome ili kada želite ublažiti probavne tegobe? No, ta je biljka daleko više od običnog začina.

Gastronomija

Heljda je nekada, uz krumpir, bila osnovna seljačka hrana, budući je vrlo jednostavna za uzgoj jer uspijeva na siromašnoj, jako pjeskovitoj zemlji s dosta...

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.