Koliko vam se puta dogodilo da ste u knjižnicu vratili knjigu koju niste pročitali? Preskačete li stranice kada čitate, onako kako ste radili u školi kada ste morali čitati lektiru? Birate li knjige po njihovoj debljini, odnosno broju stranica ili pak po veličini fonta?
Mučite li se poput Georgea Costanze pročitati knjigu?
Ako je tako, u nastavku vam donosimo nekoliko jako dobrih razloga zašto bi se odluka da ćete pročitati više knjiga, nego lani, trebala naći na vašoj novogodišnjoj listi.
Jedan od najboljih glazbenika svih vremena, David Bowie bio je zaljubljenik u knjige. Čitao je kada god je mogao, ponekad po knjigu dnevno, sve što bi mu došlo u ruke.
Sa sobom na turneje nije nosio naslov ili dva, već cijelu biblioteku! Kada je 1976. snimao film “The Man Who Fell To Earth”, u Meksiko je ponio više od 400 knjiga.
“Čitam strastveno. Svaku knjigu koju sam ikad kupio još uvijek imam. Ne mogu je baciti. Fizički je nemoguće da ju ispustim iz ruke! Neke su pohranjene u skladištima. Imam knjižnicu u kojoj držim one koje mi se zaista, zaista sviđaju. Ponekad navečer gledam svoju knjižnicu i činim grozne stvari samom sebi – brojim knjige i razmišljam koliko još mogu živjeti pa pomislim: ‘Kvragu, ne stignem pročitati dvije trećine ovih knjiga.’ To me preplavi tugom…“, izjavio je jednom prilikom Bowie.
Tri godine prije svoje smrti, objavio je popis 100 knjiga koje su utjecale na njegov život. Na njemu su, među ostalima Homerova Ilijada, Danteov Pakao, Nabokova Lolita, Orwellova 1984., stripovi, autobiografije, znanstvena djela, komedije… Ako nemate ideju što čitati, zavirite u popis najdražih knjiga ovog velikog umjetnika, a mi vam u nastavku donosimo prethodno obećane prednosti čitanja.
Knjiga je vrijeme za vas
Čitanje je samotna i beskompromisna aktivnost. Traži od nas misaoni angažman i potpunu pažnju, po mogućnosti dulju od 15 minuta. Mnogi će reći, nemoguća misija u eri društvenih mreža kada bezbroj puta dnevno škicnemo mobitel i proskrolate po profilima – tek tako, iz navike. Loše navike.
Upravo u tome leži prvi razlog zašto bi trebalo uzeti dobru knjigu u ruke. Uvući će vas u svoj svijet, učiniti da zaboravite sve što se oko vas događa, naučiti vas da se posvetite sebi.
Dok čitamo, gradimo autentični unutarnji svijet. Što je on bogatiji, to smo bolji za one oko nas i za nas same.
Čitanje bilda mozak
Čitanje je za mozak ono što je fizička aktivnost za tijelo. Drži ga aktivnim i u formi, jača neurološke veze, čuva pamćenje.
Knjige proširuju horizonte i mijenjaju perspektivu
Knjige su nepresušni izvor informacija i tuđih iskustava. Čitajući, učimo, dolazimo u doticaj s novim idejama, razmišljanjima koja nam pomažu bolje razumjeti svijet i ljude oko sebe, a nerijetko i same sebe.
Obogaćuju vokabular
Knjige najviše utječu na naš vokabular i komunikacijske vještine. Redovitim čitanjem proširujemo rječnik, što nam pomaže bolje se izražavati i stvoriti bolje odnose s drugima.
Opuštaju vas
Smanjuju stres i poboljšavaju mentalno zdravlje. Uroniti u dobru knjigu znači pobjeći od svakodnevnih briga. Započnite dan uz kavu i knjigu, ući ćete u njega staloženi i bolje pripremljeni za sve zadatke koji vas čekaju.
Razvijaju empatiju i emocionalnu inteligenciju
Čitanje književnih djela, posebno onih koja se bave međuljudskim odnosima i osjećajima, pomaže nam razumjeti kako drugi razmišljaju i osjećaju. To nas čini empatičnijima i osjetljivijima na tuđe potrebe.
Potiču kreativnost i maštu
Knjige nas uvode u nove svjetove, pomažu nam da zamislimo ono što nikada nismo vidjeli. Ova mentalna stimulacija poboljšava našu sposobnost kreativnog razmišljanja i pronalaženja inovativnih rješenja za probleme.
Nisu dosadne!
Dobre knjige nisu dosadne. Potrudite se pronaći one koje odgovaraju vašim afinitetima. Koristite pametno društvene mreže i učlanite se u neku od brojnih grupa ljubitelja knjiga. Tamo ćete naći brojne preporuke i ljude koji vole čitati što i vi. Knjige ne smiju biti mučenje. Prerasli smo odavna lektiru!
Jačaju koncentraciju i fokus
U digitalnom dobu prepunom distrakcija, čitanje knjige zahtijeva i razvija sposobnost zadržavanja pažnje na jednoj stvari tijekom dužeg razdoblja, što nam je svima, a osobito djeci i mladima, danas vrlo teško. Pomozimo im steći naviku čitanja. To ćemo najbolje učiniti vlastitim primjerom.
Govore umjesto vas
Ako ste u potrazi za blagdanskim poklonima, razmislite o tome da onima koji su vam važni poklonite knjigu. Razmislite u kojoj su životnoj fazi, što im treba – utjeha, nadahnuće, zabava, motivacija, daleko putovanje na koje već sutra mogu otići kroz odličan putopis ili dobar krimić i potražite savršen naslov za njih. Pravom knjigom pokazat ćete im da vam je stalo do njih, da ih slušate kada govore, da ih poznajete i razumijete.
Čitanje je puno više od razonode. Nezamjenjivi alat za osobni rast, vještina koju treba njegovati.