Upravo je izašla njena debitantska knjiga Zdrava i snažna: Kako postati i ostati fit nakon četrdesete, u izdanju Profila. Zorana Jagodić je nakon završenog studija hrvatskoga jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu u Rijeci, stekla i diplomu Fitnes učilišta. U razgovoru s njom otkrivamo kako aktivan život pozitivno utječe na žensko fizičko i psihičko zdravlje
Ove godine smo se i sami bavili ženama i hormonalnim promjenama u našem projektu SheHarmony. Mnoge žene se oko četrdesete suočavaju s hormonalnim promjenama. Kako vježbanje može pomoći u ublažavanju simptoma menopauze i hormonalnih promjena?
Općepoznata je informacija da vježbanje doprinosi općem zdravstvenom stanju. Funkcionalnosti i vitalnosti i u svakom periodu života važno je što više se kretati i biti aktivan.
Kad govorimo o ženama u perimenopauzi i menopauzi, vježbanje ima pozitivan utjecaj na smanjenje intenziteta niza simptoma ovih hormonalnih promjena. Vježbanje se pokazalo korisnim na smanjenje intenziteta i učestalosti valunga (valova vrućine) i noćnih znojenja, koji su među najučestalijim simptomima menopauze.
Vježbanje je poznato po tome što potiče proizvodnju “hormona sreće“ endorfina i serotonina, što također doprinosi poboljšanju raspoloženja u periodu perimenopauze i menopauze, kad je povišen rizik od promjena raspoloženja, anksioznosti i depresije. Uz to, vježbanje doprinosi održavanju zdrave tjelesne težine i pozitivno utječe na stopu metabolizma, koja u ovim godinama polako opada. Uz to, vježbanje doprinosi kvalitetnijem snu koji je često kompromitiran u ovim godinama.
Često se spominju treninzi snage. Koji su ključni benefiti treninga snage u ovoj dobi?
Period perimenopauze i menopauze karakterizira opadanje razine ženskih spolnih hormona, estrogena i progesterona. Ova promjena za sobom vuče i gubitak koštane mase, što povećava rizik od osteoporoze i fraktura kostiju, pogotovo u kasnijim godinama. Trening snage potiče obnovu i jačanje koštane mase, usporava procese razgradnje kostiju čime kosti postaju jače i otpornije na stresove, poput padova. Pojednostavljeno, tijekom treninga snage mišići primjenjuju silu na kosti, a kosti se prilagođavaju povećanjem čvrstoće i gustoće kako bi se mogle nositi s opterećenjem.
Osim toga, ove hormonalne promjene utječu i na gubitak mišićne mase. Trening snage pomaže u očuvanju i povećanju mišićne mase, što doprinosi većoj snazi, ravnoteži i sposobnosti lakšeg obavljanja svakodnevnih aktivnosti. Ne manje važno je i to da mišićno tkivo troši više energije nego masno tkivo, što znači da održavanje i povećanje mišićne mase pomaže u ubrzavanju metabolizma, čime se smanjuje rizik od debljanja.
Uz to, trening snage pomaže u smanjenju rizika od niza kroničnih bolesti, od bolesti kardiovaskularnog sustava, do dijabetesa i niza karcinoma.
Kako motivirati žene koje možda nisu u formi, a žele započeti s vježbanjem nakon duže pauze? Koji bi bio vaš savjet za prvi korak?
Prvi korak je krenuti s aktivnostima kraćeg trajanja. Primjerice, savjetujem da počnete ovako: odradite 3 treninga tjedno po 20 minuta. Već samo s vježbama snage s vlastitim opterećenjem (bodyweight) moći ćete pokrenuti uspavane mišiće. Također, uvedite male promjene, izdvojite 30 minuta u danu za šetnju. Umjesto kave s prijateljicom, prošećite. Svi možemo izdvojiti 30 minuta u danu za neku vrstu aktivnosti. Već sam osjećaj koji ćete imati nakon treninga, bit će vam dovoljan dokaz da ste učinili nešto dobro za sebe.
Kako naći balans između fizičkih ciljeva i općeg mentalnog zdravlja kroz vježbanje, posebno za žene koje balansiraju poslovne i obiteljske obaveze?
U četrdesetima bi nam svima cilj aktivnosti prije svega trebalo biti zdravlje. Uvijek volim naglasiti da je fizički izgled samo posljedica koja se događa ako redovito vježbate i ako prehranom pratite svoju aktivnost i ciljeve.
Mnogi upravo obitelj i obiteljske obaveze navode kao izgovor zašto ne mogu ili ne stignu vježbati. Vježbanje i briga o sebi nisu neki sebični činovi kojima vi šaljete poruku da vam nije stalo do vaše obitelji. Upravo suprotno, vježbanje i briga o sebi su odluke koje govore da vam je stalo do sebe, do svojeg života, do svojeg zdravlja (i fizičkog i mentalnog) i do toga što ćete i sebi i svojoj obitelji moći pružiti i u budućnosti.
Planirate li nove projekte, radionice ili programe posebno prilagođene ženama iznad 40 godina?
Već godinama radim kao osobna trenerica i većina mojih klijentica su žene starije od 40 godina. Rad s njima se ne odnosi samo na upute kako da vježbaju već i na usvajanje zdravijih životnih navika, od prehrane, brige o kvaliteti sna, aktivnostima na otvorenom i sl.
Trenutačno diljem Hrvatske imam promocije svoje knjige „Zdrava i snažna: Kako postati i ostati fit nakon četrdesete?“, pa vjerujem da će i moja knjiga doći u ruke mnogih žena kojima će pomoći i motivirati ih da se pokrenu.
Nakon završenog Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, desetak godina je radila u građevinskom i sektoru energetike. Odlučila je sve promijeniti i vratiti se svojoj tajnoj ljubavi – medijima i pisanju. Bavi se i društveno odgovornim poslovanjem te je članica udruge Mogu sve čiji je cilj promicanje i inkluzije osoba s invaliditetom u društvo. Autorica zbirke kolumni 'Kobile trče počasni krug'.