Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Obitelj

Bolja strana grupnog pritiska vršnjaka

Društveno okružje može potaknuti djecu da više vježbaju.

Poznato je da je tzv. pritisak vršnjaka, poznat i pod nazivom grupni pritisak, vrlo snažna sila, a u određenim situacijama može biti i pozitivan. Tako primjerice druženje s tjelesno aktivnim vršnjacima djecu i mlade može potaknuti da vježbaju više i češće, a ta mreža tjelesno aktivne djece može utjecati na promicanje zdravih navika te u konačnici pridonijeti i smanjenju pretilosti među djecom. Do tih su spoznaja došli istraživači, predvođeni Sabinom Gesell, asistenticom profesora na Odsjeku pedijatrije u sklopu Vanderbilt School of Medicine, Sveučilišta u Vanderbiltu, a istraživanje je objavljeno u časopisu Pediatrics.

Znanstvenici su proučavali skupine prijatelja u dobi od 5 do 12 godina koji su bili uključeni u razne izvanškolske aktivnosti, a koristili su uređaje nalik pedometru kako bi zabilježili svu mišićnu aktivnost kod djece tijekom 12 tjedana. Na početku programa/istraživanja djeca se nisu međusobno poznavala što je omogućilo znanstvenicima bolji uvid u načine na koje oni sklapaju i raskidaju prijateljstva te kakav učinak takve promjene imaju na razinu njihove tjelesne aktivnosti.

Ispostavilo se da je učinak tih promjena zaista značajan – tijekom cjelokupnog perioda istraživanja, najjači čimbenik koji je utjecao na količinu vremena koju su djeca provela uključena u umjerene i nešto zahtjevnije tjelesne aktivnosti bila je upravo razina tjelesne aktivnosti njihovih 4 do 6 najbližih prijatelja.



Čak štoviše, djeca su promijenila razinu svoje tjelesne aktivnosti za otprilike 10% ne bi li se bolje uklopili i prilagodili djeci iz svog kruga. Tako su djeca koja su se više družila s aktivnim vršnjacima povećali razinu svoje tjelesne aktivnosti dok su oni koji su za prijatelje odabrali djecu koja njeguju sjedilački način života bila manje aktivna nego inače.

"Iz ovih je rezultata jasno da djeca oponašaju druge ili se prilagođavaju kako bi bili što sličniji svojim prijateljima. Ova tvrdnja svoje uporište ima i u činjenici da smo uočili značajne promjene u razini tjelesne aktivnosti kod djece u 12 tjedana koliko je istraživanje trajalo", komentirala je Sabina Gesell.



Dobiveni rezultati su ohrabrujući i zato jer sugeriraju efikasne i jeftine načine kojima je moguće promijeniti djetetovo ponašanje i stav spram tjelesne aktivnosti, pa umjesto da se roditelji oslanjaju isključivo na organizirane programe vježbanja i sportskih aktivnosti te zatrpavaju djecu uputama kako je iznimno važno da se pokrenu, možda je dovoljno da ih upoznaju i povežu s onom djecom koja su tjelesno aktivna i tako potaknu svoju da se počnu baviti nekim sportom.

Iz perspektive sustava javnog zdravstva, to bi značilo povezivanje skupina djece koja su intenzivnije uključena u izvanškolske aktivnosti s onima koji vole vježbati, kako bi zajedno eventualno potaknula ostalu djecu da budu aktivnija.



Čak i vrtićka djeca mogu imati koristi od takvog pristupa – nedavno provedeno istraživanje pokazalo je kako od ukupnog vremena koje djeca provedu u vrtiću, samo 2 do 3% uključuje tjelesnu aktivnost. Gesell zato tvrdi kako prije spomenuti rezultati mogu biti učinkovit alat u borbi protiv pretilosti kod djece te želi čim prije provesti i sljedeću fazu istraživanja kako bi otkrila koliki točno utjecaj može imati jedno aktivno dijete na skupinu djece koja nisu tjelesno aktivna.



Pa ipak, njezina studija nije prva koja istražuje zarazni učinak skupine na pojedince, prethodna su istraživanja zabilježila kako čovjekova osobna mreža ljudi s kojima se druži i provodi vrijeme može utjecati na razne sfere njegova života, počevši od vjerojatnosti dobivanja na težini ili prestanka pušenja, pa sve do razine usamljenosti ili sreće.



No, Sabina Gesell prva je koja je navedeni fenomen istraživala kod djece te je istaknula kako je "Ovo novi pristup u rješavanju problema pretilosti kod djece, a s obzirom na to da niti jedan pristup do sad nije pokazao nikakve značajnije rezultate, novi pogled je itekako potreban. Društveno okružje ima jak utjecaj, zapravo mnogo jači nego što smo spremni priznati, pa bismo trebali te činjenice okrenuti u vlastitu korist i iskoristiti društveni utjecaj za pozitivne promjene".

Djeca predstavljaju skupinu koja je međusobno iznimno povezana, bilo da se radi o osobnoj interakciji (tzv. licem u lice) ili onoj virtualnoj pa je jasno kako krug prijatelja među kojima se kreću i s kojima se druže ima jak utjecaj na različite aspekte njihova ponašanja i stavova. Pravilno usmjeravanje i korištenje upravo tih mreža i krugova može biti od ključne važnosti za postizanje pozitivnog ponašanja i stavova te pomoći djeci da postanu zdrav(ij)e odrasle osobe.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Više

Putovanja

U ovom ćemo vam tekstu dati korisne savjete i ideje kako se učinkovito pripremiti za obiteljsko putovanje i osigurati da sve prođe glatko i...

Zdravstveni karton

Prevencija i edukacija stanovništva najvažniji su alati u sprječavanju daljnjeg porasta pretilih i debelih u društvu, a multidisciplinarni pristup liječenju pretilih nužan je za...

Putovanja

Čak 84 posto pripadnika generacije Z, rođenih između 1995. i 2012., radije bi otišli na izlet ili putovanje nego potrošili novac na bilo koji...

Obitelj

Jednokratne pelene u prosjeku se mijenjaju oko šest puta dnevno, dok je kod novorođenčadi taj broj i veći - čak do deset puta dnevno.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.