Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Budi fit

Imate li vi svoj “Dan tjelesne aktivnosti”

Znate li da je 10. svibanj Dan tjelesne aktivnosti?

Pokrećemo li naše tijelo dovoljno? Pitanje je koje trebamo postaviti kad je u pitanju tjelesna aktivnost ili zdravlje koje u konačnici mora biti naš cilj. Najveći dio vremena u danu provedemo sjedeći ili stojeći na poslu nerijetko čak i do devet sati na dan, dok veliki dio ostatka dana provedemo spavajući.

Iako smo upoznati s posljedicama tjelesne neaktivnosti na zdravlje, slobodno vrijeme, ono između posla i spavanja, većina još uvijek provodi pred televizorom ili sjedeći u automobilu. No, krenimo redom.

Što ubrajamo u tjelesnu aktivnost i što ona podrazumijeva?

Tjelesna aktivnost trebala bi biti dio našeg života, no znanstvena istraživanja u Lijepoj našoj jasno pokazuju vrlo zabrinjavajuće brojke na tu temu. U tjelesnu aktivnost ubrajamo sportske i rekreativne aktivnosti za koje danas nažalost izdvajamo sve manje vremena ili ih pak uopće ne prakticiramo, no provodimo je i kroz svakodnevicu kada šećemo, pospremamo ili vozimo bicikl na putu do posla.

Svi će se primiti za glavu kada kažem da je čak 60% odraslih neredovito aktivno ili potpuno neaktivno. No, zabrinjavajuće je što su i djeca u Hrvatskoj sve više tjelesno neaktivna. Nedavno sam pisala o aktivnosti djece i istaknula kako je najvažnije biti primjer vlastitom djetetu, stoga ne začuđuje neaktivnost djece kada je tako veliki postotak neaktivnih roditelja.

Istraživanje o tjelesnoj aktivnosti djece u prvom razredu osnovne škole pokazuje da 19,3 % dječaka i djevojčica dulje od dva sata na dan gleda televiziju, a čak i do 18% više od dva sata na dan vrijeme provodi igrajući igrice na računalu. (Nacionalno istraživanje:Jureša, V. ,Musil, V., Petrovič, D.)

Svjesna sam da tehnologija ide naprijed i da u naše vrijeme nije bilo ni pametnih telefona, ni video igrica koje su hipnotizirale djecu. Ipak, bilo je televizora i svi smo gledali crtiće, no pitanje jest gdje je granica koju postavljamo i svijest koju razvijamo ili ne razvijamo kada je u pitanju tjelesna aktivnost.

U moje vrijeme također je bilo djevojaka koje su redovito “markirale” nastavu tjelesnog odgoja i koristile ispričnice u dane mjesečnice što je meni već tada bilo apsolutno neopravdano, a čini se da ni danas, dvadesetak godina kasnije, situacija nije mnogo bolja.

Svi ovi podaci ukazuju na apsolutnu nedovoljnu tjelesnu aktivnost djece, mladih i odraslih te sve veću potrebu za organiziranim oblicima tjelesne aktivnosti i prije svega, edukacijom populacije zašto je ona važna. Nedovoljna educiranost, i onda i sada, iako svaka čast ponekim inicijativama koje nas pokušavaju pokrenuti, no zaključak je da ih je još uvijek premalo. Imajmo na umu da tjelesna neaktivnost povećava rizik od svih oboljenja, od srčanih i malignih bolesti, moždanog udara, dijabetesa, a loše djeluje na emocionalno i psihičko zdravlje. Još kad neaktivnosti dodamo hranu koju svakodnevno konzumiramo, stres i pritisak pod kojim živimo, evo savršene formule nezadovoljstva i životnog neuspjeha.

Cilj!?

Kao kineziologinja s dugogodišnjim iskustvom rada u rekreaciji jako dobro znam kako je najbitnija stvar osobna motivacija te postavljanje cilja što želim postići. Mnoge moje klijentice vježbale su s krivim ciljem, koji se najčešće svodio samo na mršavljenje i dobar izgled i to, ne bi vjerovali, samo u određena vrijeme tijekom godine. Najčešće je to bilo pred ljeto kada su morale skinuti svu debelu odjeću iza koje su se skrivale veliki broj mjeseci u godini. No, kada za cilj postaviš da se želiš tijekom svih mjeseci u godini osjećati zdravo, ugodno sretno pa i lijepo u svome tijelu, onda ste na pravome putu jer tko to ne bi poželio.

Poznato je da je u većini slučajeva pretilost, čak i samo višak kilograma problem psihičke i emocionalne prirode pa je od tuda potrebno krenuti. Potrebno je pronaći tjelesnu aktivnost koju nećete mrziti, a sigurna sam da svako može pronaći neki oblik tjelesne aktivnosti u kojoj će uživati, koliko god ona fizički bila naporna. Aktivacijom ove emocionalne komponente u tjelesnoj aktivnosti na pola smo puta do svih benefita koje tjelesna aktivnost donosi.

beach-woman-1149088_1920

Stoga, najprije preispitajte svoje motive i ciljeve, razmislite što možete učiniti da promijenite dosadašnje navike i u fokusu prije svega stavite vlastito zdravlje i zdravlje vaše djece. Onda razmislite i probajte naći aktivnost u kojoj ćete uživati i naravno, prakticirati je redovito tijekom cijele godine, jer ona mora postati dio vaše svakodnevice.

Otkako sam svojim metodama vježbanja (Ana’s Sensual fitnessom i Am metodom na baletnoj prečki) uspjela probuditi emocionalno zadovoljstvo, tjelovježba mojim klijenticama prestajala je biti naporna. Na redoviti trening pokrenula sam i one koje nikada nisu vježbale, na što sam posebno ponosna.

Vjerujem da se i vi možete i morate odvažiti, potražiti indoor ili outdoor aktivnost u kojoj ćete uživati i koja će vas pokrenuti u smjeru da upoznate novu sebe koja živi zdravije, sretnije i aktivnije.

Autor: Ana Kuhanec Brašnović, magistrica kineziologije, vlasnica Ana’s Sensual fitnessa i osnivačica Am metode za trudnice

www.ana-sensual.hr

Ne propustite

Duh i tijelo

Odlučila sam ne vjerovati osjećajima, jer oni samo jesu, vjerovati ljubavi i slobodi koja je u meni i bez dvorane, bez oslonca na ikoga...

Savjeti stručnjaka

Za razliku od toga, loši socijalni odnosi imaju obrnuti efekt te uzrokuju i zdravstvene probleme uzrokovane stresom iz bliskih nam odnosa.

Duh i tijelo

Kako kažu jedna duša u dva tijela oduvijek i zauvijek.

Duh i tijelo

Baš isti taj naslov odabrala sam za svoju kolumnu tada, i čeprkajući tako danas po mojim kolumnama, došla sam do nje, pročitala je i...

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.