Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Vaše priče

Iranska revolucija

Prosvjedi i sukobi na ulicama Teherana podsjećaju na erupciju nezadovoljstva 1999. i 2003. godine.

Ne može se reći da nije pokušao sve kako bi ih spriječio. Taj režim iranskoga, navodno, legalno izabranoga predsjednika Mahmouda Ahmedinejada.

Sve da bi Iranci letargično izašli na izbore i osigurali mu još jedan četverogodišnji, prema Ustavu smije biti 2 puta za redom, mandat u kojem će se on bahato suprotstavljati svima i odbijati bilo kave pregovore i zbližavanje sa svijetom. Tvrdoglavo nastaviti s nuklearnim programom i povremenim ispaljivanjem raketa, “sve u mirotvorne svrhe, radi opskrbe energijom“, fanatično potpomagati islamske fundamentaliste, vjerno provoditi volju vrhovnoga vođe i svog vjerskog mecene ajatolaha Ali Hamneija prema Ustavu, a on je stvaran baš prema njegovim idejama.

Vrhovni vođa imenuje šefa sudbene vlasti, 6 od 12 članova moćnog Vijeća čuvara, zapovjednike svih vojnih snaga, vođe molitvi petkom, direktore Televizije i Radija, potvrđuje rezultate izbora, pa je potvrdio i rezultate ovih, dakako, objavivši pobjedu Mahmouda Ahmedinejada. Ali Hamenei vrhovni je vođa od 1989.

Iranski režim zabranio je i blokirao socijalni networking “Facebook“ i web stranice stranih novina. Predsjednik Ahmedinejad održavao vatrene govore u kojima je unaprijed izdajicama Islama i domovine proglašavao sve one koji neće glasati za njega.
Ali, kako to uvijek biva svugdje, pa i u Iranu, čaša strpljenja i gorčine prelila se… i Iranci više nisu mogli trpjeti.

Trg Slobode, koje već dugo nema u Iranu, u Teheranu i ulice oko njega postale su pretijesne za tisuće, kako su strani novinari prvo uhićeni, pa onda "zamoljeni“ da odu, broj se prosvjednika teško procjenjuje, no, navodno ih je stotine tisuća. Onih koji više ne žele Mahmouda Ahmedinejada i njegovu diktaturu.

"Smrt, smrt diktatoru!!“, tutnjalo je iz studentskog kampusa, kao i obično, najglasniji su mladi. Smrt, smrt prosvjednicima – želi Mahmoud Ahmedinejad, pa na njih puca policija i vojska, ima mrtvih, mnogi su ranjeni, mnogi zatvoreni. Među njima i 100 značajnih oporbenih političara te brat bivšeg reformističkog predsjednika Muhammeda Hatamija.

Prosvjedi se nastavljaju, i počeli su bez odobrenja koje je zatraženo od iranskog MUP-a, a međunarodne i lokalne telefonske veze te slanje SMS poruka također su u prekidu… Uopće, ništa ne miriši na dobro – za iranskoga predsjednika. A on to jako dobro zna.

Jer, iako je ajatolah Hamenei, pod takvim pritiskom naredio "istragu navoda zloporaba“ , prijevara, "na predsjedničkim izborima održanima u petak“, teško je vjerovati da to nije samo taktički potez, jer već sada se i sama istraga ne provodi pošteno.

Istina je, prosvjedi i sukobi koji traju na ulicama Teherana jako podsjećaju na već viđenu erupciju nezadovoljstva u srpnju 1999. i lipnju 2003. I tada su se tisuće ljutih Iranaca neispunjenih nada, frustriranih zbog nedostatka promjena, sukobili sa snagama sigurnosti i tvrdolinijašima. Gorjele su banke, automobili i autobusi.

No, tih 1999. i 2003., te tisuće nisu bile oni milijuni potrebni za ozbiljno uzdrmavanje iranskoga režima. Slomljeni su u desetak dana i surovom represijom ušutkani…



Cijeli blog možete pročitati na www.bankamagazine.hr

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Drama Queen

Je li nam dobro ili nas više nije briga ili što? Odakle nam tolika opravdanja? Što ćemo?

Dobar posao

Novost koju uvodimo u vaš život je da se sukobe može uspješno riješiti, bez da je jedna strana gubitnička, a druga pobjednička.

Dobar posao

Kako osvojiti poslovni svijet u kojem vladaju muškarci, a istovremeno ostati žena koja uživa u svojim hobijima?

Duh i tijelo

Naučili smo ići kroz život mireći se s neugodnim situacijama.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.