Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr
zaštitni faktor
zaštitni faktor

Savjeti stručnjaka

Je li zaštitni faktor samo mit i još činjenica o sunčanju

Magistra odgovara na škakljiva pitanja vezana uz sunčanje i sredstva za sunčanje

Svake godine kao sumanute mažemo se sredstvima za sunčanje, misleći samo kako moramo tonu toga nanijeti i bit ćemo ok. Naravno, ponavljamo i onu “ma sve je to bez veze, samo nas lažu, ali neka, stavi još”. Pa što je zapravo istina? Što taj zaštitni faktor znači, koji trebamo koristiti te niz drugih pitanja o sunčanju pitali smo magistru Vlastu Pojatinu, vlasnicu Olivala i ženu koja kreira njihova sredstva za sunčanje. 

Znači li viši zaštitni faktor da smo bolje zaštićeni od sunca ili samo da dulje možemo biti na suncu bez da se ponovo mažemo?

Odgovor na vaše pitanje negdje je u sredini. SPF (Sun Protection Factor) mjera je koja označava koliko dugo je moguće ostati na suncu bez opasnosti od opeklina, u odnosu na okolnosti bez zaštite. Npr. ako bez zaštite opekline nastanu u 10 minuta, SPF 30 teoretski omogućuje 300 minuta izloženosti suncu. No to je samo teorija, u praksi ima još puno detalja koji mogu umanjiti djelovanje kozmetičkog proizvoda: znojenje,  debljina nanosa proizvoda na kožu, kontakt kože s vodom,  jačina sunca ili vlažnost zraka. Na sve te vanjske faktore potrebno je misliti prilikom sunčanja i ponoviti mazanje kozmetičkim  proizvodom kod dužeg izlaganja suncu. Viši zaštitni faktori namijenjeni su djeci i osobama svjetlije puti, a osobe tamnije puti mogu koristiti i niže zaštitne faktore (najbolje SPF 20 ).

Što je zapravo SPF, koji to sastojci i na koji način pružaju zaštitu?

Određeni SPF postiže se kombinacijom različitih tvari tj. UV filtera u različitim omjerima. Prema načinu djelovanja UV filteri dijele se na organske (prije nazivane kemijskim) i anorganske (prije nazivani fizikalnim). Organski filteri djeluju tako da apsorbiraju fotone UV zračenja i djelomično ih filtriraju. Neki UV filteri imaju apsorpcijski spektar za UVA, a neki za UVB zrake. Anorganski filteri djeluju kao fizikalna barijera koja odbija ili raspršuje UV zrake, a najpoznatiji su mineralni anorganski filteri:  titan dioksid i cink oksid. U Olivalovim proizvodima za zaštitu od sunca recimo prevladavaju kombinacije organskih i anorganskih filtera uz dodatak maslinova ulja i kakao maslaca, kojima se postiže produženo djelovanje filtera i zadržavanje proizvoda što duže na koži.

Dodatno umijeće kod izrade formulacije proizvoda je složiti dobar omjer UV filtera i dobru podlogu, ugodnu za kožu.

zaštitni faktor

Pixabay.com

Pomaže li bolja hidratacija kože i boljoj zaštiti od sunca ili hidratacija sama za sebe s time nema veze?

Hidratacija kože nije sama po sebi zaslužna za bolju foto zaštitu, ali su bolji preparati u obliku emulgiranih losiona s visokim postotkom vode jer ujedno hlade kožu, lakše se razmazuju i ugodni su za kožu. Hidratantne losione ili mlijeka  treba češće nanositi na kožu zbog znojenja  te zavisno o vanjskim faktorima, losion bi trebao djelovati oko dva sata. Proizvodi s višim zaštitnim faktorima štite kožu nešto duže, ovisno u kakvu su bazu uklopljeni. Hidratacija je općenito koži potrebna, ali nije usko povezana s djelovanjem UV filtera.

Kako djeluju ulja i pekmezi za ubrzano tamnjenje?

Ulja za sunčanje također sadrže UV filtere, samo one topive u ulju.  Imaju nešto slabiji učinak fotozaštite zbog relativno tankog, prozirnog nanosnog sloja ulja na kožu. No, u isto vrijeme lome svijetlo tako da omogućuju bolji prodor onih UV zraka koje potiču tamnjenje kože. To isto odnosi se i na pekmeze za ubrzano tamnjenje koji obično ne sadrže UV filtere nego samo bezvodnu masnu podlogu obogaćenu prirodnim uljima i pigmentima. Koža lakše tamni i otpornija je na sunce ako ju namažemo uljem  ili pekmezom, ali ne pruža dovoljnu zaštitu osobama svjetlije puti.

Zato je poželjno u prvim danima izlaganja suncu koristiti više SPF, a kada želimo preplanulu brončanu boju kože i imamo već neku podlogu preporučila bih ulje ili pekmez.

Primijetile smo da i kad se mažemo faktorom 50, svejedno tamnimo, a dobivamo i pjegice. Postoji li uopće “sun block” ili takvo što nije moguće?

Ovisno o tipu kože potrebno je koristiti odgovarajući tip kozmetičkog proizvoda za fotozaštitu. Postoji 6 tipova ljudi s obzirom na podnošljivost sunca i naravno da su neke osobe, bez obzira na visinu SPF, iznimno osjetljive i nikakav kozmetički proizvod ne može ih potpuno zaštiti. Osobe jako svijetle puti, plavih očiju i svijetle kose uvijek na sunce reagiraju crvenilom, pjegicama i laganom pigmentacijom. Kod proizvoda koji su deklarirani kao blokatori sunčevog zračenja – Sun block preparations koji sadrže vrlo visoke postotke UV filtera, trebali bi na koži stvoriti visoku barijeru zaštite, ali to su isto samo kozmetički proizvodi. Mora se znati da ne postoji idealna zaštitna krema i da ona nije dovoljna za izlaganje u vrijeme kada je sunce najjače. Zato bih radije preporučila, kontinuiranu zaštitu lica i osjetljivih dijelova tijela nižim SPF, a  obogaćenih prirodnim uljima, dok samo osobama izrazito svijetle puti SPF 50.

zaštitni faktor

Naslovna foto: StockSnap.io

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Savjeti i preporuke

Jesu li začinjena hrana, stres ili ekstremni vremenski uvjeti zaista okidač za rozaceju?

Beauty report

Kada koristite mirisne proizvode za njegu tijela, ne samo da njegujete i hidratizirate  vašu kožu, već je ostavljate obavijenom ugodnim mirisnim notama.

Trendovi

Poklanjajući bilo koji od ovih predivnih i pažljivo kreiranih setova, poklanjate i trenutke opuštanja i uživanja, pokazujete kako vam je stalo, pokazujete kako dobro...

Beauty report

Fluid je namijenjen posebnoj njezi masne kože, a brzo upijajuća formulacija čini ga izvrsnom podlogom za šminku.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.