Savjeti stručnjaka

Mogu li šljive stvarno pomoći kod zatvora? Nutricionistica Lauren Manaker tvrdi da može!

Vrlo lako zatvor može uništiti cijeli dan pa i tjedan.

Postoji li nešto neugodne od zatvora? Posebno kada morate na posao, sastanak ili recimo u kazalište… Osim neugodnosti, zatvor može značiti i simptome poput grčeva, mučnine i osjećaja boli kada pokušate obaviti veliku nuždu. Vrlo lako zatvor može uništiti cijeli dan pa i tjedan.

Što može uzrokovati zatvor?

Prije svega uzrok može biti stres, dehidracija, neki zdravstveni problemi kao i prehrana kojoj nedostaje vlakana. Možda niste znali ali i previše mliječnih proizvoda može biti uzrok problemu.

Postoje i određene namirnice koje vam mogu stanje olakšati, a tu su glavne zvijezde slatki krumpir, chia sjemenke, avokado i grahorice. Ali Lauren Manaker navodi kako postoji jedna namirnica koja je najbolji odabir ako vas muči zatvor: “Šljive su pomoć koja vam treba kako bi se crijeva malo pokrenula, a podaci objavljeni u magazinu Clinical Nutrition otkrivaju kako osobe koje jedu šljive imaju puno bolju probavu i lako obavljaju nuždu”.

Kako će šljive pomoći kod zatvora?

Nutricionistica navodi kako one sadrže važne komponente koje će olakšati zatvor, a to su vlakna, sorbitol i polifenole. Ipak glavna zvijezda su vlakna koje šljive sadrže u velikim količinama. Vlakna su neophodna za zdravo pokretanje crijeva jer će ona omekšati stolicu i dodati joj na volumenu. To čine tako što na sebe vežu vodu, daju stolici volumen i čine ju tvrdom pa će ona puno lakše napustiti crijeva.

Uz to šljive sadrže sorbitol, voćni alkohol koji djeluje kao prirodni laksativ. Čak i ako pijete sok od šljive, pražnjenje crijeva će biti olakšano radi sorbitola.

“Sva ta svojstva zajedno djeluju na lakšu probavu, a šljive su ustvari praktičan odabir namirnica ako želite poboljšati probavu”, navodi Manaker za eatthis.com te dodaje kako na sreću dobrobiti šljive ne odnose se samo na probavu.

Dobrobiti šljiva za zdravlje

Osim vrlo važnog djelovanja na zatvor, šljive nude i druge zdravstvene dobrobiti, pa će štiti kosti od propadanja i pomoći kod regulacije kolesterola.

Znanstvenici savjetuju da je potrebno pojesti 5 ili 6 šljiva u danu da se spriječi gubitak koštane mase, a posebno kod žena u menopauzi. Studije pokazuju da pektin koji se nalazi u šljivama može pomoći i kod održavanja zdrave razine kolesterola, ali i sprečavanju upala. Znamo da su oba faktora povezana s razvojem kardiovaskularnih bolesti.

Šljive možete jesti svježe ili sušene, važno je samo da ih dodate prehrani. Možete ih dodati voćnom soku, salatama, desertima pa čak i jelima s mesom.

Ne propustite

Savjeti stručnjaka

Bez obzira na različite metode pripreme, kava je bogata korisnim sastojcima poput antioksidansa, koji blagotvorno utječu na zdravlje.

Brinimo jedna o drugoj

Debljanje u menopauzi, čak i ako je istinito, nije najgori simptom kojeg taj period u životu žene donosi.

Savjeti stručnjaka

Uz male preinake u svakodnevici, lakše se diše!

Trudnoća

Potreba za željezom eksponencijalno raste tijekom trudnoće, a vrhunac doseže u trećem tromjesečju kada ne možete unijeti toliko željeza samo iz hrane bogate željezom!

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.

Exit mobile version