Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Obitelj

Neizbježni hormonalni ciklusi

Hormoni ne utječu samo na spolno zrele žene – prisutni su svim fazama života.

Američka neurologinja Luann Brizendine dokazala je kako tijekom mjesečnice ženin mozak prolazi temeljite promjene te se hormoni koje luče mijenjaju ponekad čak i za 25 posto. To može pojasniti promjene raspoloženja, poznatije kao PMS.

Hormoni nas lupaju od rođenja

No, hormoni su prisutni u svim fazama razvoja – od rođenja pa sve do smrti.

Prve dvije godine ženskog djeteta obilježava faza infantilnog puberteta, u kojem se luči veća količina estrogena, ženskog spolnog hormona, koji potiče djevojčice na stvaranje bliskih veza i čuvanje skladnih odnosa.

Istraživanja Luann Brizandine su pokazala kako čak i u bolnici novorođene djevojčice plaču kada čuju drugo dijete da plače, za razliku od dječaka.

Ova faza prestaje ulaskom u treću godinu života kada prestaje i povećano lučenje estrogena te djevojčice ulaze u mirnu, juvenilnu fazu, u kojoj se odbijaju družiti s dječacima.

Djevojčice se radije druže s djevojčicama, razvijaju verbalne i društvene vještine i to puno brže nego dječaci.

U pubertet s estrogenom

Ulaskom u tinejdžersku dob estrogen ponovno preplavljuje ženski mozak i djevojke se usredotočuju na svoje emocije i komunikaciju.

Estrogen utječe na viđenje svijeta kod tinejdžerice pa se intenzivira želja za prihvaćanjem u društvu, ostvarivanjem bliskih odnosa s prijateljicama i pripadnicima muškog spola, ali je jače izraženo i ignoriranje roditelja.

U ovom razdoblju potaknutom estrogenom djevojke se najbolje osjećaju u društvu svojih prijateljica te stvaraju društvene skupine u kojima se osjećaju sigurno i zaštićeno.

Jedno od najdražih načina za opuštanje u ovoj dobi je razgovor, što je i fiziološki objašnjivo.

Naime, osjećaj bliskosti s nekim i povjeravanje tajni, aktiviraju centre za ugodu u mozgu kod djevojaka.

Riječ je o snažnoj navali neurokemikalija koja u mozgu stimulira krugove za motivaciju i ugodu – dopamina, te oksitocina, neurohormon koji potiče i kojega potiče bliskost, što je pokraj orgazma najveća neurološka ugoda koja se može osjetiti.

No, dok djevojke trebaju povezivanje i na drugim područjima, a ne samo tjelesnom, testosteron usko usmjerava mozak njihovih muških vršnjaka.
Dječaci postaju manje komunikativni i postaju opsjednuti postizanjem rezultata – u igrama, ali i na zadnjem sjedištu svojeg auta.

Tijekom tih godina mozak tinejdžerice i tinejdžera ima vrlo različite prioritete kada je riječ o zbližavanju, što je temeljni razlog brojnih ljubavnih brodoloma u ovom razdoblju. No, ubrzo će se to promijeniti ulaskom u zrelu fazu, a posebice s trudnoćom.

Zaljubljena mama u trudnoći

Već nakon dva tjedna od oplodnje u tijelu trudnice počinje rast progesterona, hormona čiji je učinak smirenje, poput onog koje nastaje korištenjem sedativa.

U prva dva do četiri mjeseca trudnoće progesteron će naglo porasti deset do dvadeset puta u odnosu na normalnu razinu.

Umirujuće djelovanje progesterona i visok estrogen tijekom trudnoće štite od štetnog djelovanja hormona stresa, kortizola, kojeg proizvodi fetus. Rođenjem djeteta mozak preplavljuje dodatna količina oksitocina, posljedica čega je euforija nakon poroda.

Feromoni, hormoni koje ispušta i dječja koža, stimuliraju ženski mozak na proizvodnju oksitocina – hormona koji dovodi do kemijske reakcije koja izaziva čežnju za djetetom, istu onu koje je zaljubljena djevojka osjećala prema svome ljubavniku, nakon što je omirisala njegove hormone.

Menopauza – vrijeme novog početka

Menopauza je posljednje razdoblje velikih hormonalnih promjena kod žena, a počinje znatno prije nego što žena konačno izgubi mjesečnicu.

Već nakon 40. godine, ženski mozak postaje manje osjetljiv na estrogen te opada količina testosterona, zbog čega žene često gube spolnu želju.

Neke žene teško se nose sa činjenicom da se njihovo tijelo mijenja, kao i sa činjenicom da potom i tijelo daje do znanja kako više ne može postati majka.

Čak trećina žena suočava se s psihičkim problemima uzrokovanim menopauzom. Proizvodnja ženskih hormona prestaje u prosjeku nakon 50. godine života, što utječe na ženine emocionalne krugove uključujući i poriv da se brine za druge, ali i potrebu za izbjegavanjem sukoba.

Upravo je ovo razlog sve učestalijim rastavama braka u ženinim kasnim pedesetim godinama. Žene postaju sve više samosvjesne i odlučne da ovo razdoblje provedu upravo onako – kako one kažu!

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Seks

Neki su ljudi potpuno nezainteresirani za seks, čak i ako su zaljubljeni.

Seks

Ako pitate LELO, u ovo možemo uključiti i seksualno blagostanje - užitak iz spavaće sobe koji sad možete ponijeti sa sobom na put.

Moj dom

Bojama, zastorima i plahtama obogatite svoj intimni raj...

Darivanje

Snažan ženski lik vodi nas na neizmjerno iskreno putovanje k samoosvještenju i samoprihvaćanju, popraćeno vrsnim primjerima iz filmske i popularne kulture i urešeno britkim humorom.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.