Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Duh i tijelo

Psihološka fleksibilnost i kako ju njegovati

Razvoj psihološke fleksibilnosti nam pomaže da prestanemo biti dio publike i aktivno se uključimo, prihvatimo i teške dijelove igre, bivajući sada i ovdje.

Situacije javnog nastupa kao što su, primjerice,  izlaganje seminara ili situacije u kojima se moramo zauzeti za sebe, npr. tražiti povišicu često sa sobom nose dozu nelagode ili čak tjeskobe. Prije njih smo često uronjeni u razmišljanje o prošlosti („Crvenio sam se prošli put, sigurno ću i sada.“) ili budućnost („Što ako pogriješim u novo projektu? Mislit će da nisam zaslužila povišicu.“)

Rezultat takvog pristupa i razmišljanja je stalni mentalni tenis između osjećaja krivnje zbog prošlih i straha od budućih grešaka. To je dugotrajan i iscrpljujući meč u kojem pobjednika nema, a mi zapnemo u publici i postanemo pasivni promatrač događanja, a ne aktivni sudionik. Biti dio publike pomaže na kratke staze, štiti nas od razočaranja ili mogućih opasnosti, ali dugoročni rezultat je da ste isključeni iz vlastite igre, vlastitog života.

Razvoj psihološke fleksibilnosti nam pomaže da prestanemo biti dio publike i aktivno se uključimo, prihvatimo i teške dijelove igre, bivajući sada i ovdje. Na taj način ćemo lakše osvijestiti vrijednosti i životne ciljeve te biti spremniji ustrajno se posvetiti stvarima koje nam obogaćuju život. Psihološka fleksibilnost se temelji na razvoju i unaprjeđenju šest životnih vještina:

  • prihvaćanje – aktivno i svjesno prihvaćanje unutarnjih iskustava i reakcija kako dolaze bez nastojanja da ih mijenjamo ili bilo kako utječemo na njih. Potreba za njihovom kontrolom ili izbjegavanjem često postaje izvor problema, a ne rješenje. Tako primjerice kod opažanja unutarnjih procesa možemo umjesto „Moram kontrolirati disanje.“ osvijestiti „Primjećujem da ubrzano dišem.“
  • defuzioniranje – pristupanje mislima na fleksibilniji način. Misli osvještavamo kao mentalne događaje koji odlaze i dolaze, a ne potvrde naših tjeskoba ili strahova. Pokušati zauzeti drugačiji stav prema mislima pa tako umjesto „Bit će mi grozno!“ možemo osvijestiti „Imam misao da će mi biti grozno.“
  • puna prisutnost – biti prisutan ovdje i sada te promatrati ono što se događa bez da budemo poneseni događanjima. Tada smo otvoreniji za usmjereno, namjerno i neosuđujuće proživljavanje neposrednog iskustva, a ne onog što na um kaže da se događa. Tako možemo osvijestiti val tjeskobe i pratiti kako on splašnjava i prolazi kao što se postepeno smiruju valići na površini vode u koju je ubačen kamen.
  • promatrajuće ‘ja’ – osvještavati ideju o tome da nismo samo zbroj naših ideja o sebi. Možemo imati svijest o tome kako naše tijelo reagira na misli o tome kako ćemo se osramotiti tijekom prezentacije, ali da ta ideja nije univerzalne istina o nama samima. U tom slučaju ćemo se, primjerice, manje vezati za misao: „Loše prezentiram.“
  • jasne životne vrijednosti – definiranje onoga prema čemu želimo ići kroz život, a ne od čega želimo pobjeći. Nekad će to možda značiti teške odluke ili iskustva, ali učimo biti voljni prihvatiti i takve ishode. Tako, primjerice, možemo odlučiti: „Želim podijeliti svoje ideje iako to uključuje i neugodni dio njihovog prezentiranja.“
  • posvećeno djelovanje – fokus na korake koji nas kroz posvećeno djelovanje vode prema ispunjenju životnih vrijednosti. Odnosi se na donošenje svjesnih odluka oko toga što je potrebno učiniti i poduzimanje akcija kako bi ih ostvarili uzimajući u obzir i tjeskobu koja se javila bez da ona upravlja nama i našim postupcima.

Tajna je u tome da njegujemo usmjerenu svjesnost i poduzimamo korake koji su učinkoviti i približavaju nas našim vrijednostima. Psihološka fleksibilnost možda neće učiniti život puno lakšim ili ugodnijim, ali će pomoći u građenju ispunjenog i dragocjenog života koji smo si sami odabrali, a ne onog kojeg nam je nametnula tjeskoba ili strah.

[box style=”0″]

U slučaju da ste se prepoznali u gore navedenom tekstu i suočavanje s anksioznošću Vam predstavlja velik izazov preporučujemo uključivanje u grupno savjetovanje kako biste se lakše suočili s nelagodom i živjeli ispunjen i kvalitetan socijalni život. Vodi ga Ivana Mrgan, diplomirana profesorica psihologije i akreditirana bihevioralno-kognitivna terapeutkinja. Program uključuje 7 dvosatnih radionica (90 minuta) koje će se održavati jednom tjedno u prostoru Centra za osobni razvoj Apsiha. Za program se možete prijaviti do 21.4.2017. putem on-line obrasca putem poveznice: https://goo.gl/forms/GC68uaUJSQUHQFcb2

[/box]

apsiha

Ne propustite

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.