Kada vam netko spomene kremšnite, koja je prva riječ koja vam padne na pamet? Meni koja sam ljubitelj kremastih kolača, kremšnite su u vrhu slastica, ali da ne bi bilo samo do mene, napravila sam malu anketu u kojoj je sudjelovalo 25 osoba s pitanjem što im prvo padne na pamet kada se spomene kremšnita.
Evo i rezultata: kremasto, fino i slatko su u vrhu, a onda slijede mmmmm, njam i mljac.
Kremšnite ili krempite su jedan od omiljenih deserata na našim prostorima. Obično napravljene od osnovnih sastojaka svake kuhinje, nisu komplicirane za rad, a ako su pripremljene na pravi način budu izrazito mekane i prozračne. I uvijek zovu “na još”.
Osnovne namirnice skoro pa svake kremšnite su: jaja, šećer, mlijeko, brašno i lisnato tijesto. Ime im izvorno dolazi od njemačke riječi Cremeschnitte koja ima jednako značenje, a ovisno o podneblju se koriste i prigodni nazivi.
U našoj zemlji, ovisno o tome gdje se nalazite, nazivaju se kremšnite ili krempite. Kod mene u Skradinu ih čak zovu pašte! Samoborske i Zagrebačke kremšnite su najpoznatije.
Samoborske karakteriziraju dvije kore lisnatog tijesta između kojih se nalazi prozračna krema s tankim slojem tučenog slatkog vrhnja te bogato posute šećerom u prahu. Serviraju se i tople i hladne. Zagrebačke pak lisnato tijesto imaju kao donju koru, a umjesto gornje se stavlja tanki sloj čokoladne glazure.
U Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Srbiji se nazivaju krempite; zajedničke su kore od lisnatog tijesta, s tim da je krema dosta gušća jer se u nju rjeđe dodaje snijeg od bjelanjaka.
U Sloveniji je to kremna rezina, ali se također naziva i kremšnita.
Od originalnih do najboljih, recepata ima mali milijun. Mi vam, naravno, donosimo najbolji recept za nama najbolje kremšnite… Dobila sam ga od svoje tete prije skoro 20 godina, a od koga ga je ona dobila, stvarno ne znam. Znam da s ovima do sada još nisam pogriješila. U jednom dijelu rada malo glumite hobotnicu, ali ništa strašno i neizvedivo. Ako mogu ja, možete i vi.
Prozračne, kremaste, tope se u ustima, nisu jako slatke, lako se režu i naravno, zovu “na još”!
Recept za najbolje kremšnite
Za kore:
- 400 ili 500g lisnatog tijesta (ovisno o pakiranju)
Za kremu:
- 20g želatine u prahu
- 8 žličica vode
- 0,7l mlijeka
- 0,7l vode
- 30g vanilin šećera
- 8 žutanjaka
- 200g šećera
- 200g oštrog brašna
- 8 bjelanjaka
- 150g šećera u prahu
Za dekoraciju:
- 200g slatkog vrhnja
- šećer u prahu
POSTUPAK:
Kore:
Pećnicu zagrijati na 190 stupnjeva C. Dvije kore lisnatog tijesta razvaljati na dimenzije odgovarajuće kalupu. Izbockati ih viljuškom i svaku peći 15-17 minuta. Ostaviti da se kore ohlade. Jednu izrezati na predviđene komade.
Krema:
Želatinu pomiješati s vodom i ostaviti 15-20′ da želatina nabubri.
Mlijeko, vodu i vanilin šećer pomiješati u odgovarajućoj posudi. Odvojiti 2-3dcl od ukupne količine, ostalo staviti da se grije.
U drugoj, većoj posudi pomiješati žutanjke, šećer i brašno. Pomalo dodavati odvojenu tekućinu i miješati, da se izbjegne stvaranje grudica.
Nakon što je mlijeko zakuhalo po malo ga dodati smjesi od žutanjaka, konstantno miješajući.
Vratiti na vatru i skuhati kao puding. Potrebno je kuhati 4-5 minuta da se brašno skuha i krema pogusti. Maknuti s vatre.
Početi miksati bjelanjke u čvrsti snijeg. Istovremeno kratko miješati kremu da se na vrhu ne stvori korica te u još vruću kremu dodati želatinu i lagano miješati da se želatina u potpunosti otopi.
Čvrsto tučenim bjelanjcima na najnižoj brzini postupno dodavati šećer u prahu i miksati. Nakon što je sve sjedinjeno a bjelanjci pretvoreni u gusti čvrsti snijeg, postupno ga umiješati u kremu. Voditi računa da se ne izbaci zrak iz bjelanjaka!
SLAGANJE:
Na dno kalupa staviti jednu koru od lisnatog tijesta. Zaliti pjenastom kremom koju treba ravnomjerno rasporediti. Ostaviti da se hladi prvo na sobnoj temperaturi a kad se prohladi prebaciti u frižider.
Kremu premazati tučenim slatkim vrhnjem, na vrh staviti prethodno izrezanu drugu koru lisnatog tijesta. Rezati vrelim mokrim nožem. Maknuti kalup i vaditi kremšnite po želji i potrebi.
NAPOMENA:
- Lisnato tijesto uvijek razvaljajte po 2-3 cm šire od potrebnog jer se tijekom pečenja malo skuplja.
- Donju koru stavite u kalup onako kako je i pečena, a gornju, izrezanu okrenite naopako, tako da donja, ravna strana postane gornja. Ljepše izgleda. Po potrebi s rubova odrežite višak, da komadi lisnatog tijesta da ne bude previsoki i kad ih stavljate, lagano ih pritisnite u tučeno slatko vrhnje.
- Prije stavljanja tučenog slatkog vrhnja, ohlađenu kremu lagano izbrazdajte vilicom tako da se bolje “primi”
- Radim ih u kalupu 30×30 i režem na 6×6 cm. Vi, naravno, to možete prilagoditi onome što imate kod kuće.
- Nije da morate imati kalup. Odgovarajuća tepsija je isto u redu. U tom slučaju prve budu malo škakljive za vađenje, ali ako su dobro ohlađene nije neki problem. Najbolje ih je ostaviti da se hlade preko noći.
- Rezanje vrućim nožem isto tako nije imperativ, ali olakšava život. A unaprijed izrezano lisnato tijesto na broj komada koji namjeravate raditi vam olakšava rezanje i ne unakazi kremšnite. Provjereno.
- Ako želite raditi inačicu Zagrebačkih kremšnita, vodite računa na ne stavljate vruću glazuru jer biste umjesto ravne tanke glazure mogli dobiti neželjene kratere od čokolade i šlaga; pričekajte da se prohladi, lagano izlijte čokoladu i razlijte po površini.
[box style=”0″]
Recept vam donosi Slatka Radionica by Vesna Nakić.
[/box]