Ako već neko vrijeme redovito trenirate, ali ne vidite željene rezultate, možda radite neke od uobičajenih pogrešaka koje vas koče u napretku. Puno žena uporno dolazi u teretanu, troši puno vremena na vježbanje i na kraju doživljava veliko razočaranje. Razlog ne leži u manjku discipline ili motivacije, nego u pogrešnom pristupu vježbanju.
Problem nije u tome što trenirate, nego kako trenirate. Postoje dva tipična obrasca ponašanja u teretani koji usporavaju napredak, a većina žena upada u tu zamku.
Pretjerivanje s kardio treninzima
Mnoge žene čim uđu u teretanu odlaze direktno u dio s trakama za trčanje, biciklima i tamo provode 45 – 60 minuta, vođene mitom da je dugotrajni kardio najbolji način da se zategnu i „istope“ višak kilograma.
Međutim, taj pristup možda upravo sprječava postizanje ciljeva.
Previše kardio treninga ne oblikuje tijelo. Kardio pomaže u sagorijevanju kalorija i zdravlju srca, ali ne gradi mišiće. Bez kvalitetnog treninga s opterećenjem postoji rizik od gubitka mišićne mase, što dugoročno usporava metabolizam i otežava postizanje čvrstog i oblikovanog tijela.
Umjesto da svaki trening bude fokusiran samo na kardio, bolje je dodati 2 – 3 treninga s opterećenjem tjedno. Rezultat će biti čvrsto i zategnuto tijelo.
Kombiniranje umjerenog kardija (20 – 30 minuta nakon treninga snage ili u zasebnim danima) i treninga snage donijet će najbolje rezultate.
Prevelik broj vježbi za trbuh u nadi da će salo nestati
Još jedna česta zabluda je vjerovanje da što više trbušnjaka radite, to će brže nestati masnoće na trbuhu. Mnoge žene provode posljednjih 15-20 minuta treninga radeći beskonačne serije trbušnjaka, vjerujući da će im to pomoći da dobiju ravan trbuh.
Nažalost, tijelo ne funkcionira na taj način.
Znanost je jasna po tom pitanju – unatoč vjerovanju u ciljano topljenje masnog tkiva, znanstveni dokazi ne podržavaju tu hipotezu.
To znači da gubitak masnog tkiva s određenih dijelova tijela ovisi isključivo o genetici i kalorijskom deficitu, a ne o vježbama koje radite.
Umjesto izoliranih vježbi za trbuh, bolje je fokusirati se na trening cijelog tijela. Trening snage ne samo da pomaže u oblikovanju tijela, već i smanjuje rizik od osteoporoze, povećava energiju i smanjuje stres.
Ako želite napredovati u teretani, ključno je promijeniti način treniranja. Umjesto da se oslanjate samo na kardio i izolirane vježbe za trbuh, bolji rezultati dolaze uz trening snage, pametan kardio i uravnoteženu prehranu.
Kad trening postane pametniji, a ne nužno duži, vrlo brzo će se primijetiti pozitivne promjene – ne samo na tijelu, već i u tome kako se osjećate.
Tekst napisao Gabrijel Šimičić, bac. cin