Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Budi fit

Utjecaj tjelesne aktivnosti na mentalno zdravlje

U današnje vrijeme ključno je prepoznati benefite vježbanja i njihovu prevenciju te očuvanje mentalnog zdravlja.

Mentalno zdravlje prepoznato je kao ključan faktor ukupnog zdravlja čovjeka. S obzirom na ubrzan način života, stresne situacije i svakodnevne izazove, moramo se suočiti i brinuti o rastućim problemima mentalnog zdravlja. Zbog toga se sve češće spominje tjelesna aktivnost kao jedno od rješenja za stres, anksioznost i depresiju. Znanstvena istraživanja već su odavno pokazala benefite za fizičko zdravlje. Novija se istraživanja usmjeravaju poboljšanju mentalnog zdravlja. U današnje vrijeme ključno je prepoznati benefite vježbanja i njihovu prevenciju te očuvanje mentalnog zdravlja.

Tjelesna aktivnost kao strategija

S obzirom na sve veću učestalost mentalnog problema važno je istražiti načine kako prevenirati i ublažiti mogućnost za dobivanje mentalnih bolesti. U ovom članku posvetit ćemo se tjelesnoj aktivnosti kao ključnoj strategiji. Tjelesna aktivnost poboljšava mentalno zdravlje zbog kemijskih procesa koji se događaju u mozgu.

Tjelovježba povećava proizvodnju endorfina i dopamina te je to razlog boljeg raspoloženja tijekom i/ili nakon vježbanja. Također je vrijedno spomenuti i povećanje razine serotonina koji je zaslužan za regulaciju raspoloženja, spavanja i apetita.

Stres je jedan od najvećih izazova današnjeg društva. Može imati velik utjecaj na mentalno zdravlje koje se može manifestirati na razne načine. Istraživanja pokazuju da tjelesna aktivnost (vježbe snage ili aerobne aktivnosti) mogu pomoći u smanjenju stresa. Preporučuje se barem 30 minuta umjerene tjelesne aktivnosti nekoliko puta tjedno što bi dalo rezultata smanjenjem osjećaja stresa i anksioznosti.

Tjelesna aktivnost utječe na mentalno zdravlje i zbog vrlo važne komponente zvana socijalizacija. Socijalna interakcija smanjit će osjećaj usamljenosti i izolacije te pružiti priliku za nova prijateljstva i druženja. Socijalna podrška ključna je u prevenciji i liječenju mentalnih bolesti jer se dijeljenjem svojih iskustava i osjećaja povećava emocionalna otpornost (sposobnost osobe da se nosi s negativnom emocijama, stresom i životnim izazovima).

Prevencija

Prevencija je ključ kako doći do mentalnog zdravlja. Redovito bavljenje tjelesnom aktivnostima smatra se jednim od najefikasnijih strategija. Rani početak bavljenjem tjelesnim aktivnostima može stvoriti naviku vježbanja i u odrasloj dobi što bi moglo rezultirati boljim mentalnim zdravljem. Kod osoba starije dobi također se preporučuje tjelesna aktivnost kao glavni alat za brigu o zdravlju.

Naravno, počevši od poboljšanja kretanja, održavanju mišića i kostiju pa sve do smanjenih šansi za depresiju, usamljenost i izolaciju. Tjelovježba omogućuje druženje te bolji mentalni stav za životno okruženje u kojemu se osoba nalazi. Istraživanja pokazuju da se redovitom tjelovježbom može utjecati i na bolje spavanje te na bolje raspoloženje. Tijekom COVID pandemije istraživanja su pokazala da lagano vježbanje sasvim dovoljno u sprječavanju pogoršanja mentalnog zdravlja kod starijih osoba koji su trebali biti izolirani tijekom pandemije.

Redovitim vježbanjem vidljivo je poboljšanje kvalitete života, generalnog  zdravlja te je niža mogućnost dobivanja simptoma za stres i anksioznost neovisno o dobi. Odabir tjelesne aktivnosti ovisi o prilikama i željama osobe te će zasigurno imati pozitivan utjecaj. Istraživanja se često baziraju na vježbama snage i aerobnom treningu kako bi utvrdili povezanost te lakše došli do dovoljno velikog uzorka ljudi. Sudjelovanjem u sportskim igrama dat će sličan efekt kao i grupni trening zbog povezanosti s drugim ljudima te novih društvenih veza. Prevencija je ključ u borbi protiv mentalnih problema te ga treba prepoznati u tjelesnim aktivnostima kako bi ga mogli što prije primijeniti.  

Ugodno vježbanje!

AKTIvan

Written By

Brinimo jedna o drugoj

Adenomioza ne utječe samo na fizičko zdravlje žena - ona duboko pogađa njihov intimni život.

Duh i tijelo

Znate onaj osjećaj kada vam cijelo tijelo šalje signale da nešto nije u redu?

Suncokreti na oblacima

Moj život je jedna velika soba! Svaka soba ima vrata. Kroz vrata se ulazi, isto tako, kroz ista vrata se i izlazi.

Budi fit

Početak nove godine mnogima nosi nove odluke među kojima zna biti i početak vježbanja i veća posveta zdravlju.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.