Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Obitelj

Zbog mobitela sve više djece progovara engleski jezik, a ne razumije hrvatski

Sve više djece vrtićke dobi ima poteškoće s jezikom, govorom i komunikacijom.

Sve više djece vrtićke dobi ima poteškoće s jezikom, govorom i komunikacijom. Posljedica je to njihova prevelikog korištenja mobitela i tableta te premalo komunikacije s roditeljima, članovima šire obitelji, ali i vršnjacima. Zbog svega toga logopedi danas imaju pune ruke posla.

„U predškolskoj dobi raste broj neverbalne djece i djece koja kasnije progovaraju. Često se progovaranje javlja na engleskom jeziku, a ne na materinskom. To je izravna posljedica boravka djece na ekranima. Djeca koja ne govore, često nemaju razvijen ni receptivni govor. To znači da ne razumiju jednostavne upute i zamolbe, pa ih niti ne izvršavaju. Javljaju se teškoće u komunikaciji s okolinom. Članovi obitelji sve manje međusobno razgovaraju, čitaju slikovnice i borave u prirodi. Zbog toga se djeci smanjuje koncentracija i otežava razvoj motoričkih, posebice grafomotoričkih vještina“, istaknula je defektologinja i logopedinja Sonja Maletić.

Roditeljima savjetuje da se uključe u radionice i savjetovanja u organizaciji dječjih vrtića, knjižnica i učilišta kako bi doznali kako pomoći svojoj djeci. Svakako se trebaju što više družiti s djecom, pričati o onome što ih okružuje, te s djecom prepričavati raznovrsne zgode i priče.

Za normalan razvoj jezika i govora s djecom je potrebno kvalitetno komunicirati od njihova rođenja, a ako se u predškolskoj dobi uoče neki problemi s jezikom i govorom, nužna je pomoć logopeda.

„Posjetima logopedu kod djece se rješavaju artikulacijske teškoće, te se s njima radi na usvajanju predčitačkih, predmatematičkih i grafomotoričkih vještina. Sada postoje i programi za djecu vrtićke dobi koji kod djece, uz govor, razvijaju radne navike te vještine ključne za daljnje školovanje“, kazala je Sonja Maletić koja u logopedskom centru Logos u Bjelovaru sudjeluje u izvedbi programa Mali divovi.

Riječ je o novom multidisciplinarnom edukativnom programu koji potiče intelektualni, kreativni i emocionalni razvoj djece od tri do pet godina.

„Djeci želimo pružiti snažne matematičke i jezične temelje za školu i daljnje obrazovanje. Što se govora tiče, djeca znaju imati poteškoće s pravilnim izgovorom pojedinih glasova među kojima su L, R, Š, Ž i Č, pa smo na to stavili poseban naglasak. Na svakom satu s djecom razgovaramo i provodimo ih kroz zanimljivu priču u kojoj se pojavljuju razna područja, likovi i predmeti koje smo pažljivo imenovali prema lingvističkim i logopedskim principima za vježbanje pravilnog izgovora svih glasova. Kroz ‘storytelling’ s djecom također riječima tražimo sinonime i korijene te djeci pomažemo u obogaćivanju vokabulara”, objasnila je dr. sc. Branka Novosel, vodeća hrvatska stručnjakinja za neuroedukaciju.

Nakon što je više od 30 godina provela u edukaciji djece i mladih, sa skupinom je stručnjaka, od odgojitelja do logopeda, kreirala Male divove, inovativan program koji će se izvoditi od ove školske godine. Trenutačno ga je moguće pohađati u 13 hrvatskih gradova.

Ne propustite

Darivanje

Ususret Majčinu danu na naše tržište stiže nova domaća slikovnica posvećena upravo – majčinoj ljubavi.

Zanimljivosti

Hrabra majka hrvatskoj javnosti poznate djevojčice Lave i sina Ozrena, NLP trenerica i supruga, Petra Petrušić gošća je ovotjedne epizode podcasta „Mame kod Lane“...

Zanimljivosti

Istakni svoj jedinstveni stil uz orginalne TOCO tenisice

Dobar posao

Donosimo vam još nekoliko savjeta kako se lakše vratiti na posao.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.