Uistinu postoje komadi koji su stalni inventar svakog ormara i mijenjamo ih tek kad ih toliko iznosimo da su za baciti. Kombinirani svi zajedno dat će savršen klasičan casual look, ali možete ih vrlo jednostavno nositi i s drugom odjećom. Pa čak i onom trendovskom. Koja su četiri veličanstvena komada svake garderobe, gdje ih i po kojoj cijeni pronaći ove jeseni u trgovinama i s čim ih, osim međusobno, još možete kombinirati?
BALONER – za kišne dane i prohladne večeri
Baloner ili trenchcoat nezaobilazan je komad svake garderobe, no kad je dizajniran nije bio zamišljen kao klasik ženskog ormara. Zapravo, nije mogao biti dalje od toga. Thomas Burberry je 1879. godine napravio gabarden, tkaninu od vune koju je premazao lanolinom, masnoćom životinjskog porijekla (najčešće s vune ovaca), što ju je činilo vodootpornom. Britanskom War Office-u, preteči Ministarstva obrane, 1901. godine poslao je dizajn kabanice za časnike britanske vojske. Kako se najčešće nosio u rovovima (eng. trench), nazvan je ‘trenchcoat’, odnosno kaput za rovove.
Danas je upravo Burberry baloner simbol stila i statusa, iako se u stotinu godina njegov dizajn gotovo i nije promijenio. Izrađuje se od osamdeset dijelova, a heritage modeli dolaze u pet varijacija: Kensington, Chelsea, Waterloo, Camden i Paddington. Zanimljivo je kako su ga nosili brojni glumci, kako na platnu tako i izvan njega. Humprey Bogart u Casablanci, Audrey Hepburn u Doručku kod Tiffanya, Catherine Deneuve u Cherbourškim kišobranima, Meryl Streep u Kramer protiv Kramera, Michael Douglas u Wall Streetu…
Baloner možete nositi tijekom svih sezona na tenisice, balerinke, čizme ili visoke potpetice. Kombinirati ga možete uz traperice, haljine, suknje, poslovna odijela… Za casual i poslovni look. Baš svaki put, oblačit će vas savršeno.
TRAPERICE – za posao i slobodno vrijeme
Šest godina prije Thomasa Burberrya i njegova balonera, Jacob W. David i Levi Strauss patentirali su u Americi traperice. Hlače izrađene od izdržljivog materijala s bakrenim zakovicama na džepovima dizajnirane su za rudare kojima je trebala odjeća otporna na habanje. Među tinejdžerima omiljene su postale 1950-ih nakon što su ih glumci Marlon Brando i James Dean popularizirali u svojim filmovima, osobito Divljaku i Buntovniku bez razloga, te ih učinili simbolom pobune.
Nosili su ih punkeri koji su se bunili protiv konzumerizma 1970-ih, u Moskvi su krajem pedesetih bili simbol otpora komunizmu, a još je 1977. godine studentica na fakultetu u Japanu bila opomenuta zbog nošenja traperica na predavanju. Unatoč pokušajima da ih se marginalizira, traperice u osvojile svijet. O tome svjedoči i činjenica da se za bojenje trapera u svijetu godišnje sintetizira 20.000 tona indiga iako za svaki par treba svega nekoliko grama boje!
Tinejdžeri ih i dalje obožavaju, nose se u slobodno vrijeme tijekom cijele godine, ali su ušle i u poslovni svijet. Kod poslova s ležernijim pravilima odijevanja nose se svakodnevno, a čak i pozicije sa strogim dresscodeom u vrijeme ‘casual Fridaya’ dozvoljavaju nošenje traperica. Danas u nezaobilazne u svakom ormaru, a krojeva i stilova je bezbroj. Postoje regular fit, boot-cut, loose, slim, comfort skinny, boyfriend, cigarette, cropped, relaxed, skinny, wide-leg, straight-leg, mum/mom, high-waisted, low-rise, flared ili bell-bottomed… Na vama je da izaberete one koje vam najbolje pristaju i u kojima se najbolje osjećate.
MOKASINE / KOLEDŽICE – stylish modeli u kojima možete provesti cijeli dan
Mokasine, odnosno koledžice, su komad među naša 4 veličanstvena koje su doživjele najveće promjene u povijesti. Prve mokasine nosili su američki Indijanci plemena Powhatan, a bile su izrađene od mekane jelenje kože. Norvežanin Nils Gregoriusoon Tveranger se za vrijeme svog boravka u Bostonu 1920-ih susreo s izradom mokasina i kasnije, nakon povratka u Aurland, upravo u njima pronašao inspiraciju za izradu obuće norveških mornara. Nekako u isto vrijeme, mokasine vrlo rado nose pisci poput Francisa Scotta Fitzgeralda i Ernesta Hemingwaya. A onda norveške mokasine stižu u SAD i osvajaju Hollywood – vrlo rado ih nose i Cary Grant i Katherine Hepburn.
Studenti sveučilišta Ivy League otkrivaju ih 1950-ih. Oduševljeni činjenicom koliko su jednostavne za obuvanje i izuvanje, počinju ih nositi bez čarapa, što užasava njihove profesore. U njima su znali držati i nekoliko novčića za slučaj nužde kako bi mogli obaviti telefonski poziv iz javnih govornica nađu li se u problemu. Zbog toga su ove koledžice nazvane ”Penny loafers”. Mokasine / koledžice nose studenti i holivudske zvijezde. Što više treba da ih počnu nositi, pa… svi? Apsolutno ništa. Ravni potplati čine ih privlačnima onima koji dugo stoje ili hodaju. Zaposlene žene ih vrlo rado biraju umjesto visokih potpetica. Osim toga, iako su udobne i praktične, i dalje su elegantne i stylish.
Danas ih ima u svim bojama i materijalima. Kožne, lakirane, tankih ili ‘chunky’ potplata, prave su ‘problem solverice’ jer se jednostavno kombiniraju uz traperice, midi suknje, pulover-haljine i hlače na crtu. Nose se uz poslovna odijela i večernje haljine, u dnevnim ležernim kombinacijama i doslovno – od jutra do večeri.
BLEJZER – malo duži sako ili kraća sportska jakna za svaku prigodu
Tradicionalna jakna s dvorednim kopčanjem dužine do bedara svoje korijene vuče iz britanske kulture odijevanja. Blejzer su prvi nosili veslači, igrači kriketa i nautičari krajem 19. stoljeća, kao ležerniji sako, bez pripadajućih hlača. Pažnju svjetske javnosti privukao je još 1893. godine kad je o blejzeru prvi put pisao Vogue. Iako žene za njega pronalaze mjesta u svojim ormarima, uskoro će ih istisnuti puloveri i kardigani kao ležernija odjeća.
Veliki comeback blejzer će doživjeti 1950-ih kad ulazi među školske uniforme umjesto klasičnog sakoa, dok će ga na pijedestal svjetske mode postaviti Giorgio Armani 1975. godine. Pet godina kasnije Armanijev sako obukao je Richard Gere u filmu Američki žigolo i tako ga učinio besmrtnim. Blejzer cijelo vrijeme vrlo rado nose žene, a danas se nosi i preko ležernog dnevnog looka na traperice ili mini / midi / maksi suknje kao i na poslovna odijela ili večernje haljine. U kolekcijama svjetskih dizajnera blejzer se 2000-tih pojavio i kao sama haljina.
Baš poput baloner i blejzer je komad koji će odgovarati mnogim komadima iz vašeg garderobe. Birajte jarke boje poput crvene i kombinirajte ga s trapericama, T-shirtom i tenisicama za ležeran look. Svjetlucave svečane blejzere nosite uz večernje haljine i visoke potpetice. Klasičan crni ili sivi model odjenite na hlače cigareta kroja i bijelu košulju za važan poslovni sastanak. S čim god ga kombinirali, s blejzerom ćete teško pogriješiti.
Trenutke za pamćenje skuplja od 1981. godine. Kao srednjoškolka željela je biti rendžerica u nacionalnom parku, pa je studirala biologiju. Na prvom raskrižju odabrala je drugačije skretanje od očekivanog, pa je više od desetljeća bila urednica modnog portala, s posebnim guštom prateći i pišući o hrvatskoj modnoj sceni. Na drugom raskrižju odabrala je opet drugačije skretanje od očekivanog i postala freelance novinarka. Danas putuje, planinari, kuša i iskušava, testira i otkriva… I o tome pomalo kucka.