Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Savjeti stručnjaka

Izbaciti negativne emocije

Od djece se očekuje da stoički podnose vrlo agresivne terapije.

U Hrvatskoj svake godine oboli oko 150 djece od neke maligne bolesti, a taj broj i dalje raste. Nakon nesreća i katastrofa, tumori su drugi uzrok smrtnosti djece. 

Liječenje u prosjeku traje oko godinu dana. Od troje oboljele djece dvoje ih se uspješno izliječi.

Jedna od prvih stvari koja je potrebna u tom slučaju i djetetu ali i roditeljima je psihološka pomoć. Naime, maligne bolesti često čitavu obitelj dovode na rub materijalnih, fizičkih i psihičkih snaga. Zato je iznimno bitna podrška koju mogu dobiti u Krijesnici, udruzi za pomoć djeci i obiteljima suočenim s malignim bolestima.

Promjena načina života

Osim čitavog niza aktivnosti, poput informacija, savjeta i organiziranja besplatnog smještaja za obitelji koje žive izvan Zagreba, Udruga Krijesnica osigurava savjetovališta: za roditelje oboljele djece, osobe koji i sami boluju od neke maligne bolesti, te one koji su izgubili nekog bliskog zbog maligne bolesti.

Savjetovališta vode stručnjaci psihoonkologije Irena Bezić, psihologinja-psihoterapeutkinja i Jadran Morović, psihijatar–psihoterapeut. 

– Roditelj čije se dijete liječi od neke onkološke bolesti suočen je s nizom poteškoća jer bolest djeteta svima promijeni način života. Sva događanja u obitelji promatraju se u odnosu na bolesno dijete i njegovo liječenje. Bolest zahtijeva veliku promjenu, a obično nitko u obitelji za takvo što nije odmah spreman. Osim toga u kriznim situacijama javlja se gomila poteškoća koje su totalno iznenađenje, objasnila je Irena Bezić.

Važnost komunikacije s djecom

Kad se nađu u takvoj situaciji, roditelji se obično pitaju: gdje ćemo moći prespavati što bliže bolnici, koji će liječnik preuzeti brigu o liječenju, kako će nabaviti skupe lijekove i slično. Sve to je napeto stanje koje ako potraje izaziva novi šok.

K tome, većina je usmjerena na one stvari koje treba odmah rješavati. Pritom se naglašava psihologinja izgubi komunikacija između djeteta i roditelja, te s braćom i sestrama, kao i između samih roditelja.

Dakle, ako se ne radi na svim aspektima situacije, dolazi do iscrpljivanja roditelja i time do njihovih manjih mogućnosti za konstruktivniju podršku svom djetetu.

– Roditeljima je važno da budu stalno uz dijete ali pritom mnogi ne znaju što bi u tom vremenu radili, niti se ne znaju igrati s njim dok je ono u krevetu. Razgovor će svima u tom smislu pomoći da prevladaju strahove, neizvjesnost. S djetetom se posebno priča o tome kako se nositi s teškom bolešću jer je izbačeno iz normalnog života. A pati i zbog nemogućnosti odlaska u školu, ispričala je psihologinja koja ističe da je jako važan svakodnevni kontakt.

Crtanje kao terapija

K tome, od djece se očekuje da stoički podnose vrlo agresivne terapije, a za razgovore treba osigurati vrijeme i mjesto.

Tako primjerice psiholog s manjom djecom to obavlja putem crteža, a kod starijih klasičnim razgovorom u vidu pitanja i odgovora. Naime, djeca imaju bezbroj pitanja poput: „Hoće li mi ispasti kosa?“, „Hoće li me jako boljeti?“, „Što će mi sve raditi doktori?“, „Hoću li izgubiti godinu?“. Problem odvojenosti od prijatelja javlja se tek kasnije.

– Tijekom jednosatnog razgovora dijete izbacuje svoje emocije poput ljutnje, tuge, žalosti, bespomoćnosti koji su obično prisutni. Jako je korisna i grupna podrška koja traje oko dva do tri sata, završila je Bezić.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Duh i tijelo

Slušati nije lako. Kako bismo zaista čuli neku osobu moramo to htjeti, ali i znati.

Zanimljivosti

Hrabra majka hrvatskoj javnosti poznate djevojčice Lave i sina Ozrena, NLP trenerica i supruga, Petra Petrušić gošća je ovotjedne epizode podcasta „Mame kod Lane“...

Zanimljivosti

Istakni svoj jedinstveni stil uz orginalne TOCO tenisice

Dobar posao

Donosimo vam još nekoliko savjeta kako se lakše vratiti na posao.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.