Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Duh i tijelo

Kako ukloniti proljetni umor

Proljetni umor posljedica je prije svega nedostatka vitamina C.

Nakon dugih zimskih mjeseci, koji u našim krajevima traju i do pet mjeseci i kad se većinom konzumira hrana slabijih nutritivnih vrijednosti, pa se javlja manjak vitamina i minerala, te je smanjena tjelesna aktivnost, dolazi do pada energije i usporavanja metabolizma.

Buđenjem prirode, budi se i naš organizam, a kako prijelaz iz zimskih u toplije dane zna biti prilično “oštar“ naš se organizam nema priliku postepeno “probuditi“ već dolazi do proljetnog umora.

– Kad govorimo o proljetnom umoru prvenstveno se misli na zdravstveni poremećaj koji bitno smanjuje radnu sposobnost te, slabeći imunološki sustav organizma, otvara mogućnost razvitku drugih poremećaja, osobito obolijevanju od različitih respiratornih infekcija.

Sindrom proljetnog umora posljedica je prije svega nedostatka vitamina C, ali i promjenjivih meteoroloških prilika koje karakteriziraju početak proljeća, a na koje se ljudi nakon zimskoga razdoblja teško prilagođavaju, rekla je mr. sc. Lada Gumhalter Karolyi, nutricionistica iz Francka.

Simptomi proljetnog umora

Za proljetni umor specifično je brzo zamaranje ili pak konstantni umor, pomanjkanje koncentracije, stalno zijevanje i potreba za snom tijekom dana. Pored ovih simptoma javlja se i povećana razdražljivost, bezvoljnost, što sve smanjuje radnu produktivnost.

Proljetni umor, pojašnjava nutricionistica, najučinkovitije ćemo ukloniti ako primijenimo kombinaciju pravilne prehrane, rehidracije, tjelesne aktivnosti i boravka na svježem zraku.

Naime, dolaskom proljeća dostupnije nam je svježe povrće i voće koje će nam osigurati dovoljne količine mikronutrijenata (vitamina i minerala) ali i dostatnu količinu vlakana koje će regulacijom probave omogućiti lagano i prirodno čišćenje organizma. Unosom dovoljne količine tekućine, posebice vode i napitaka poput čaja, omogućit ćemo rehidraciju organizma i lagani učinak detoksikacije.

Tjelesna aktivnost i boravak na svježem zraku omogućiti će neophodno vraćanje energije, ali i dostatan unos kisika koji će omogućiti pravilno iskorištenje mikronutrijenata i izmjenu tvari.

Iako je teško je reći tko je podložniji proljetnom umoru, napominje Gumhalter Karolyi, da osobe koje i preko zime redovito vježbaju, hrane se nutritivno dobro izbalansiranom prehranom, rjeđe pokazuju simptome proljetnog umora.

Najosjetljiviji stariji, kronični bolesnici, studenti i poslovni ljudi

Osjetljive skupine, svakako su starije osobe, kronični bolesnici, studenti, pa i poslovni ljudi. U današnje vrijeme, vrlo brzog tempa života, neodgovarajuća i neredovita prehrana, te stres uzrokuju pad energije pa su rijetki oni koje će proljetni umor zaobići.

Preko zime smo skloniji konzumiranju teže probavljive i kaloričnije hrane, te nam je dostupnost svježeg voća i lisnatog povrća znatno manja u odnosu na druga godišnja doba. Organizam se početkom proljeća počinje osjećati umorno i teško upravo uslijed sindroma proljetnog umora.

Detoksikacija bi u u pravom smislu trebala biti povezana s prelaskom na drugačiji ritam života, odnosno, laganiju prehranu bogatu prehrambenim vlaknima, vitaminima i mineralima koje smo tijekom zime praktički potrošili te ih polako trebamo nadoknaditi.

Također, povećanjem unosa tekućine, dolazi do rehidracije i pravilne izmjene tvari što dovodi do osjećaja boljeg stanja cijelog organizma. Boravkom na svježem zraku unosimo veće količine kisika, te omogućujemo pravilno odvijanje metaboličkih procesa. Povežemo li to još s tjelovježbom, pospješit ćemo izmjenu tvari i ubrzati proces.

Uravnoteženi unos nutrijenata

– Uklanjanje toksina iz organizma može provesti na više načina i pristup detoksikaciji je ovisan o pristupu terminu. U zadnje vrijeme je uočljiva poveznica uglavnom vezana uz detoksikaciju putem prehrane, odnosno unosom određenih preparata, bilo na biljnoj bazi ili sintetskih. Potrebno je naglasiti da se detoksikacija također može provoditi i nekim drugim metodama, poput masaža, aromaterapija, odlascima u saunu i slično, tumači Gumhalter Karolyi.

Nutricionistima je, dodaje, naravno prva asocijacija vezana uz detoksikaciju, kroz konzumiranje određenih tipova hrane i napitaka. To znači, izbalansiranim unosom nutrijenata moguće je očistiti organizam, ali i postići ravnotežu kao osnovicu zdrave prehrane.

Daleko važnije od detoksikacije bila bi čvrsta odluka i pridržavanje normi zdrave prehrane kojima bismo svom organizmu u svako doba vraćali svakodnevno potrošenu energiju i nadoknađivali izgubljene nutrijente.

(T.A.)

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.