Duh i tijelo

Mitovi o jogi

“To je za cure…”, , “Nemam vremena…”, “Prestara sam…”
Joga je često povezana sa predrasudama koje potječu iz nedovoljnog poznavanja te discipline. Iako je to nevjerojatno učinkovita i svima dostupna metoda za održavanje zdravlja i unutrašnje ravnoteže, čiju vrijednost sve više prepoznaju i u medicinskim krugovima, još se uvijek čuje: “To je za cure…”, , “Nemam vremena…”, “Prestara sam…” , “Dosadno je…”, “To je religija…” , “A, nije to za mene…” i niz drugih "argumenata". No, dovoljan je samo jedan sat dinamične joge da učas razbije sve te predrasude.

Joga donosi i duboki mir, unutrašnje veselje i ravnotežu

Idemo redom. Istina je jogu vježbaju pretežno žene, no na satovima je sve više muških sljedbenika te drevne discipline: manageri pod stresom, kirurzi umorni od višesatnog stajanja, biciklisti, plesači… samo su neki od polaznika.

Uz intenzivno (i neočekivano!) znojenje, pripadnici jačeg spola otkrivaju da je dinamična joga itekako zahtjevan trening, na kojem se svi mišići intenzivno koriste. Nerijetko u kratkom vremenu zamijene odlaske u teretanu satovima Ashtanga ili Vinyasa joge, jer osim čvrstih i vretenastih mišića joga donosi i duboki mir, unutrašnje veselje i ravnotežu.

"Isključite" um

Na satovima dinamične joge nema mjesta dosadi – asane (položaji) se fluidno izmjenjuju bez stanke, uz čvrsto vodstvo instruktora i prikladnu muziku, koja potiče vježbača da ne gubi ritam ili da se prepusti vježbanju, sadašnjem trenutku i na kratko ‘isključi’ um.

Manjak slobodnog vremena još je jedan mit – za jogu se može odvojiti i samo 10-15 minuta dnevno, što je već dovoljno da se nešto učini za vlastito tijelo. Satovi joge obično traju od 60 do 90 minuta, no samostalno vježbanje (u dinamičnoj jogi to je takozvani Ashtanga Mysore stil) može se izvoditi i u joga studiju onoliko vremena koliko se ima na raspolaganju, ili kod kuće.

Godine u jogi nisu nikakva prepreka – i na satovima dinamične joge možete naći vitalne i nasmijane sredovječne ljude, no postoje i drugi, sporiji stilovi, koji su možda primjereniji ukočenim i predugo zanemarenim tijelima.

I na kraju – iako je po nekim filozofskim načelima slična Budizmu i Hinduizmu, joga nije religija. Ona je filozofija, dakle znanost. Joga je praktična i metodična disciplina čiji je cilj čovjekovo fizičko i mentalno zdravlje i duhovni razvoj.

A to nam je svima potrebno!


www.sanghayoga.hr
www.gaia-yoga.com


You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Otkaži odgovor

Ne propustite

Zanimljivosti

Palijativna skrb nije skrb koja podrazumijeva samo umiruće osobe. Ona uključuje i brigu o kronično oboljelim osobama.

Duh i tijelo

Jeste li se ikad pitali zašto kažemo „vuk samotnjak“, a ne, primjerice, „medvjed samotnjak“ ili nešto slično?

Darivanje

Vjerujemo kako će MOMMY kolekcija olakšati izbor kozmetičkih proizvoda svim budućim majkama i dojiljama koje traže učinkovite, ali sigurne i neškodljive proizvode, provjerenih prirodnih...

Savjeti stručnjaka

Sindrom policističnih jajnika ili skraćeno PCOS (engl. policystic ovary syndrome) čest je zdravstveni poremećaj u žena reproduktivne dobi.

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.

Exit mobile version