Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Savjeti stručnjaka

Multidisciplinarni pristup u liječenju PCOS-a

Sindrom policističnih jajnika ili skraćeno PCOS (engl. policystic ovary syndrome) čest je zdravstveni poremećaj u žena reproduktivne dobi.

Sindrom policističnih jajnika ili skraćeno PCOS (engl. policystic ovary syndrome) čest je zdravstveni poremećaj u žena reproduktivne dobi. Učestalost sindroma iznosi 15-20% u mlađoj dobi, nešto je češći u adolescentica i iznosi 25%, a u perimenopauzi  oko10%. U 50-70% slučajeva je pridružena i inzulinska rezistencija. S psihološkog aspekta postoji visoki rizika za razvoj depresije i anksioznosti.

Stoga, za uspješno liječenje ovog stanja, ključan je multidisciplinarni pristup koji uključuje suradnju različitih stručnjaka. O važnosti multidisciplinarnog pristupa u liječenju PCOS-a razgovaramo s Anom Micevski Slavec, dr.med., specijalisticom ginekologije i opstetricije iz Poliklinike Ginecej.

Ana Micevska Slavec, dr.med., specijalistica ginekologije i opstetricije
Za početak, što je PCOS?

Sindrom policističnih jajnika (PCOS) predstavlja važan javno-zdravstveni problem s obzirom na to da se radi o najčešćem endokrinološkom poremećaju žena reproduktivne dobi koji ima dalekosežne posljedice po zdravlje. Radi se o kompleksnom reprodukcijskom i metaboličkom sindromu koji ima snažni utjecaj na psihoemocionalno zdravlje osobe.

Koliko je vremena potrebno za dijagnozu?

Dijagnoza PCOS često je odgođena, iako imamo jasne smjernice i kriterije za dijagnozu. Ono što često nedostaje je dobra komunikacija i pravilna i pravovremena edukacija pacijentica o tome što zaista predstavlja sindrom policističnih jajnika, koje su dugoročne posljedice po zdravlje i koje sve terapijske mogućnosti postoje u liječenju ovog sindroma.

Naš zadatak je pacijenticama dati konkretne savjete i smjernice te pomoći u  osnaživanju pacijentice kako bi lakše mogli krenuti ka pozitivnim promjenama.

Ponekad to zna biti zaista izazovno i teško osobito kod pacijentica koje imaju duboko ukorijenjene negativne obrasce funkcioniranja i koje hranu često koriste kao jedan od mehanizama regulacije nerazriješenih emocionalnih blokada.

Ana Micevska Slavec, dr.med., specijalistica ginekologije i opstetricije
Neplodnost, pojačana dlakavost, akne, pretilost, gubitak kose… Sve su to simptomi. Gledano sa psihološkog aspekta, slobodni smo zaključiti kako postoji visoki rizik za razvoj depresije i anksioznosti. Kako se nositi s PCOS?

Tako je. Kada pričamo o PCOS-u govorimo o pacijenticama koje imaju poremećaj na više razina:

  • poremećaj menstrualnog ciklusa koji je najčešći uzrok neplodnosti i problema sa začećem i razlog velike zabrinutosti kod pacijentica,
  • pojačane dlakavosti i akne koje u velikoj mjeri narušavaju body image pacijentice i razlog su gubitka samopouzdanja, povlačenja u sebi te nesigurnosti u psihosocijalnim interakcijama osobe,
  • poremećaj na razini metabolizma glukoze, inzulina i lipida, koji su povezani s povećanom pojavnosti dijabetesa tipa II, kardiovaskularnih bolesti i pretilosti
  • veći je rizik od razvoja komplikacija u trudnoći  kao što su gestacijski dijabetes, hipertenzivni poremećaj u trudnoći i prijevremeni porod
  • snažan utjecaj i na psihičko zdravlje osobe, češća je pojava psihičkih obolijevanja kao što je anksiozno-depresivni sindrom i poremećaj psihoseksualne funkcije.

PCOS negativno utječe na reprodukcijsko zdravlje, ali i na cjelokupno zdravlje osobe, te ozbiljno narušava kvalitetu života pacijentica koje boluju od ovog sindroma.

Ne postoji “čarobna pilula” za PCOS, ali kako si pomoći? Koje promjene je potrebno uvesti?

Kompleksnost ovog poremećaja, koji se ogleda na razini poremećaja niza gena koji su odgovorni za sintezu i lučenje androgena i inzulina te signalnim putevima za glavne ženske regulatorne hormone, sama po sebi nameće i zaključak da PCOS nije jednostavno za liječiti i da ne postoji čarobna pilula i magična formula koja će riješiti sve simptome i probleme s kojima se suočavaju ove pacijentice.

Jedini smjer koji može polučiti rezultate je cjelovit i multidisciplinarni pristup koji obuhvaća sve segmente života pacijentice, uključujući njen životni stil, prehrambene navike, tjelesnu aktivnosti i njeno psiho-emocionalno stanje.

Internacionalne smjernice za liječenje sindroma policističnih jajnika su po tom pitanju jasne da se ovom sindromu treba pristupiti iz svih kutova i djelovati na svim aspektima zdravlja kako fizičkom tako i metalnom i emocionalnom zdravlju.

O tome sam i osobno govorila na okruglom stolu koji se nedavno održao na temu multidisciplinarni pristup u liječenju sindroma policističnih jajnika.

Koji je učinak prehrane na PCOS?

Zdrava i izbalansirana prehrana i promjene u životnom stilu pacijentice su temelj i oni predstavljaju primarni tretman u liječenju PCOS uz potrebno farmakološko liječenje. Odabir terapije je isključivo individualan i ovisi o tome kakve simptome ima pacijentica te o njenim reprodukcijskim željama.

Kada govorimo o zdravoj prehrani potrebno je pacijentima dati jasne smjernice i postulate vezane uz prehranu te kako ih mogu uvesti u svakodnevnoj praksi prilikom kreiranja jelovnika.

Najveći izazovi u ovom području rekla bih da leže u moru nedovoljnih i često kontradiktornih informacija koje dovode pacijentice u začarani krug iz kojeg često ne mogu naći svoj izlaz i pravi put.

Prehrana se treba bazirati na nutritivno kvalitetnim namirnicama bogatim antioksidansima i prirodnim vlaknima te zdravim esencijalnim nezasićenim masnim kiselinama i ugljikohidratima niskog glikemijskog indeksa jer oni utječu na balansiranje hormonskog i metaboličkog statusa pacijentice.

Uz zdravu prehranu potrebno je uvesti redovitu tjelesnu aktivnost koja predstavlja neizostavan dio kada govorimo o promjenama životnih navika.

Aktivacija tijela kroz ispravan mišićni rad pomaže u uspostavljanju normalne hormonske ravnoteže i poticanje ovulacija te pozitivno utječe na cjelokupno zdravlje organizma i vraća kvalitetu života.

Poliklinika Ginecej
Što je ono što biste još mogli preporučiti pacijentima koji boluju od PCOS-a?

Svi znamo da je stres veliki okidač za nastanak bolesti. Redukcija stresa dokazano smanjuju simptome PCOS-a, potiče regeneraciju i reparaciju stanica i normalno funkcioniranje svih metaboličkih i hormonskih sustava.

Zaista u današnje vrijeme imamo jako puno tehnika relaksacije i otpuštanje stresa na raspolaganju (tehnike meditacije i disanja, grounding, TRE (tension releasing exercises), samo trebamo posegnuti za njima.

Ako želimo da se naš život promjeni na bolje, promjena treba krenuti od nas samih.

U ovom smislu su nam dostupne i psihoterapeutske tehnike koje su usmjerene prema pronalaženju dubokih skrivenih obrazaca funkcioniranja pacijentice i emocionalnih blokada koji su uzrok disbalansa i bolesti u organizmu.

Ono što je česti uzrok nedovoljnog uspjeha u liječenju  je upravo zanemarivanje važnosti utjecaja psiho-emocionalnog dijela na zdravlje i kvalitetu života osobe.

Ne propustite

Savjeti stručnjaka

Uz sve tabue i zablude koje okružuju žensko intimno zdravlje i daju krivu perspektivu u kritičkim raspravama, teško je odvojiti istinu od mitova.

Zdravlje

U današnjem svijetu, sunčane naočale nisu samo modni dodatak. One su ključni alat za zaštitu vida od štetnih UV zraka.

Zanimljivosti

Manje od dvadeset dana dijeli nas od Makarska Opena hosted by Valamar pa je direktor turnira Feliks Lukas u Business Clubu 5 u Zagrebu...

Zanimljivosti

Konferenciju su otvorile inspirativne priče pet mama poduzetnica koje su uz djecu gradile svoj biznis.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.