Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Obitelj

Ne sramite se trudnoće

Ako ste same u trudnoći, zatražite pomoć – postoje ljudi koji su spremni pružiti vam ruku.

Najnoviji primjer 23-godišnje djevojke koja je doživjela strašnu traumu zato jer je morala skrivati trudnoću od bližnjih, a potom i zbog smrti bebe još jednom je potresao domaće medije. Jednako, kao i spoznaje da u današnje vrijeme sve mlađe osobe stupaju u intimne odnose. Mediji u susjednoj BIH raspisali su se o trudnoj 12- godišnjoj djevojčici iz sela Ostružan kraj Doboja koja je zbog srama i straha pobjegla sa 24-godišnjim dečkom u šumu.

– Najnovija priča o 13- godišnjem dječaku Alfiju koji je otac djevojčice Maisie dobivene s 15 godišnjom partnericom zapanjila je svijet, kao i činjenica da mladi sve ranije stupaju u spolne odnose. Ta priča koja je obišla svijet, potakla nas je da pogledamo koliko je „zelena“ trava u našem vrtu. Ono što je loše, jest činjenica da su svi u jednom trenu jako senzibilizirani, a onda se drugom sve brzo zaboravi, prokomentirala je Silvija Stanić, diplomirana psihologinja iz Udruge roditelja „Korak po korak“, te stručna suradnica projekta „Mama je mama“, namijenjenog maloljetnim trudnicama i majkama.

Maloljetnice trebaju pomoć

Problem maloljetničke trudnoće i maloljetnih majki sve je prisutniji i u svijetu i kod nas i nije uopće neka novost, govori psihologinja. Primjerice, prema statističkim podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, broj poroda kod adolescentica u zdravstvenim ustanovama RH 2004. godine je bio 1802, godinu dana kasnije- 1865, 2006. godine- 1858 i 2007. godine- 1814.

Trudnoća i porod, pojašnjava ona, naglo prekidaju uobičajeni život maloljetnih djevojaka, suočavajući ih često s nizom problema. Počev od neprihvaćanja u obitelji, prekida školovanja, napuštanja od strane partnera, do teškoća u prilagođavanju i prihvaćanju novih životnih okolnosti.

Maloljetnička trudnoća i roditeljstvo iznimno su stresni događaji u životu mlade osobe i mogu dugoročno negativno utjecati na kvalitetu odnosa majka – dijete, te dovesti čak i do napuštanja djeteta.

Projekt „Mama je mama“

Udruga projektom "Mama je mama" nastoji pružiti maloljetnim trudnicama i majkama psihosocijalnu podršku i pomoć kako bi im se olakšalo prihvaćanje i snalaženje u novim životnim okolnostima i novoj životnoj ulozi – ulozi majke. Tako pružaju i pravne savjete za ostvarenje porodiljnih naknada i slično. Organiziraju i obiteljsko savjetovanje, tj. terapije, zatim edukativne radionice o dojenju, njezi beba itd.

Informacije i podršku pružaju svakodnevno od 12-14 sati na telefon: 01/2442-061.

– Podjednako nam se javljaju djevojke iz urbanih i ruralnih sredina. Kako smo tradicionalno društvo, trudnoća je još uvijek tabu tema. Zato se maloljetnice boje da se za nju ne sazna, osobito ako žive u malom mjestu. Iako imamo i pozitivne priče gdje partner biva uključen u odgoj djeteta, te roditelji daju svoju podršku, nažalost te djevojke ipak većinom ostaju same i odbačene od svih, rekla je psihologinja.

Otvorena vrata za njih, ali i druge žene koje su u trudnoći prepuštene samima sebi imaju i Caritasovi domovi, Centri za socijalnu skrb kao i Materinski dom u sklopu Doma za djecu Zagreb u Nazorovoj. Nažalost, objekt u Nazorovoj se već duže vrijeme obnavlja, a svakodnevni slučajevi upravo traže postojanje takve ustanove.

Također, postoji zakonska mogućnost da se majka s djetetom udomi u nekoj obitelji.

Rješenje uvijek postoji

– Nedostaje mjesta za smještaj, osobito na području gdje djevojke žive. K tome, nema ni dovoljno informacija kome se i gdje obratiti za pomoć u tom slučaju. Nama se javljaju iz područja Zagreba, ali i izvan njega. To su uglavnom mlade djevojke koje nisu sa svojom obitelji, nego su na školovanju u Zagrebu. Neke od njih ovo posebno ne samo fizičko, nego i psihičko stanje pokušavaju ignorirati. Jasno da se u stabilnim obiteljima i bez poremećenih odnosa gdje postoji povjerenje takve situacije lakše rješavaju,- rekla je Jelica Belošević, socijalna radnica iz Materinskog doma.

Njena je poruka svim mladim djevojkama koje se nalaze ili će se naći u ovakvoj situaciji da rješenje uvijek postoji. Za početak neka se nekome povjere, olakšaju dušu i potraže pomoć. Pored onih koji ih ne razumiju, uvijek će biti drugih, koji mogu ne samo suosjećati, nego i pružiti pomoć. Nikada ne trebaju biti same.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Obitelj

Djeci je iznimno teško osvijestiti i prijaviti nasilje zato što su u njega uvučena raznim manipulacijama koju su prikazane kao tajne.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.