Dobar posao

Neka i žene odlučuju

Žene čine više od polovice stanovništva, ali muškarci još uvijek odlučuju.
Žene nisu ravnopravne sa svojim muškim kolegama, tek 14 posto ih odlučuje o bitnim stvarima. U Centru za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI) odlučile su povodom lokalnih izbora u svibnju aktivirati i potaknuti žene za uključivanje u donošenju odluka u lokalnim zajednicama.

– Sudjelovanje žena u lokalnoj vlasti je minimalno, 15 posto ih je u gradovima i županijama, dok ih je samo sedam posto u općinama,- izjavila je Gordana Obradović-Dragišić, izvršna direktorica CESI-a.

Prema tim podacima, od 37 članica Vijeća Europe, Hrvatska se nalazi na niskom 33 mjestu.

Protiv stereotipa i predrasuda

Prema raznim statistikama žene su obrazovanije od muškaraca, ima ih puno više sa visokom stručnom spremom.

– Žene političarke se pronalaze u onom dijelu kada govorimo o isključivanja iz procesa odlučivanja, gdje se njihov doprinos ignorira. Znači, ako žena predloži nešto – kao da nije ništa rekla, a ako drugi dan to isto predloži njezin kolega svi to prihvaćaju sa oduševljenjem,- ispričala je Sanja Cesar, voditeljica programa Senzibilizacija za pitanja roda i spola u CESI.

Objašnjenja nekih stranaka je da nema dovoljno žena koje bi se ušle u politiku.

– Mi znamo da žena ima, međutim pitanje je koje to uloge i funkcije žene u strankama imaju. Žene u politici nisu zainteresirane samo za socijalna pitanja, zdravstvo i slično, njih zanimaju i drugi problemi. Ono što smo čule od žena jest da se od njih vrlo često očekuje samo da se angažiraju u nekim humanitarnim akcijama, da ih se ne vidi sposobnima za druge funkcije. U lokalnim sredinama vrlo je čest argument stranaka da ne mogu naći žene. No, oni zapravo samo trebaju napraviti „napor“ i uključiti žene u svoj rad, jer ako ih stalno zanemaruju, naravno da neće biti žena,- objasnila je Obradović-Dragišić.

Treba „razbiti“ stereotipe i predrasude u društvu, kao što je, recimo, podjela poslova u kući.

– Vrlo često možete čuti da žene koje su uspješne i koje su se dokazale u politici govore kako imaju podršku u obitelji,- zaključila je Obradović-Dragišić.

Za uravnotežene izborne liste

– Želimo ukazati na nedovoljno zastupljenost žena na stranačkim listama. Smatramo da one to zaslužuju zbog svojeg znanja i sposobnosti,- objasnila je Obradović-Dragišić.

Temeljem Zakona o ravnopravnosti spolova političke stranke moraju osigurati uravnoteženu zastupljenost muškaraca i žena na izbornim listama.

Kako bi ukazale da žena u strankama ima članice CESI-a odlučile su se za akciju slanja 93 „poklon paketa“ za političke stranke. U paketu se nalaze „alati“ – povećala, svijeće i naočala koje će političkim strankama pomoći da vide i prepoznaju žene u svojim redovima te letak s popisom svih relevantnih domaćih i međunarodnih dokumenata koji ih obvezuju na ravnopravnost.

– Na lokalnom nivou se nalaze smo tri županice, devet gradonačelnica i 13 načelnica, no mi mislimo da nakon ovih izbora neće biti ništa više žena na takvim položajima. Zato smo kako bi pomogle strankama da u svojim redovima prepoznaju žene koje svojim znanjima i sposobnostima mogu doprinijeti radu stranke,- ispričala je Cesar.

CESI smatra da je preduvjet poboljšanje položaja žena u ostalim područjima života je više žena u politici. Sve veće stranke imaju kvote, ali problem je na lokalnom nivou.

– U ovom trenutku stranke koje će se kandidirati na lokalnim izborima u svim izbornim jedinicama trebaju imati oko 4000 žena na svojim izbornim listama da bi se kasnije uspostavila ravnomjerna zastupljenost muškaraca i žena. Važno je da muškarci i žene budu naizmjenično zastupljeni na listama, tako da ne bude prva polovina muškarci, a druga žene,- objasnila je Cesar.

Edukacija o rodnoj ravnopravnosti

CESI organizira edukacije za članice političkih stranaka, a samo u prošloj godini su educirale o rodnoj ravnopravnosti preko 500 političarki.

– Poseban fokus smo imale na mlade žene, jer one imaju posebne probleme u strankama i nastojale smo na neki način ih podržati u njihovom angažmanu. Organizirale smo i akcije u lokalnim zajednicama zajedno sa predstavnicama stranaka,- rekla je Obradović-Dragišić.

Žene iz raznih stranaka bi trebale surađivati na njihovom zajedničkom „ženskom pitanju“ bez obzira kojoj stranci pripadaju.

– One kao žene mogu svojim pozitivnim primjerima pokazati da politika nije samo „prljav posao“, nego da se time može doprinijeti boljitku primjerice lokalne zajednice,- objašnjava Cesar.

Sretan vam Dan žena!

Povodom Međunarodnog dana žena na HTV-u je krenulo emitiranje spotova „Ravnopravno društvo je zdravo društvo“. Spotovima se želi ukazati na neravnopravan položaj žena u Hrvatskoj u području rada, obrazovanja, zapošljavanja, sudjelovanja na visokim pozicijama odlučivanja i podjeli kućanskih obaveza.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Otkaži odgovor

Ne propustite

Savjeti stručnjaka

Uz sve tabue i zablude koje okružuju žensko intimno zdravlje i daju krivu perspektivu u kritičkim raspravama, teško je odvojiti istinu od mitova.

Zanimljivosti

Manje od dvadeset dana dijeli nas od Makarska Opena hosted by Valamar pa je direktor turnira Feliks Lukas u Business Clubu 5 u Zagrebu...

Zanimljivosti

Konferenciju su otvorile inspirativne priče pet mama poduzetnica koje su uz djecu gradile svoj biznis.

Drama Queen

Moja 'slobodna žena' ne očekuje spasitelja jer je sama svoj vitez, spremna za borbu i trijumf nad svakim izazovom koji joj život baci pod...

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.

Exit mobile version