Zanimljivosti

Osvrt na film: Dječak i čaplja

Oscarom nagrađeno Miyazakijevo remek djelo stiže u hrvatska kina.

U želji da roditeljima pomogne u izboru dječjih filmova u kinima, Najsretnija beba Hrvatska pruža preporuke za Kids friendly filmove.

Oscarom ovjenčan “Dječak i čaplja” djelo je najvećeg redatelja animiranih filmova današnjice – Hayao Miyazakija. Film je poseban po tome da je film stvaran 8 godina ručno crtanom animacijom na papiru, potpomognutom digitalnim alatima. Savršeno za inspiraciju likovno talentiranoj djeci. “Dječak i čaplja” nije poput Miyazakijevog dječjeg klasika “Totoro”, već je prije na tragu Oscarovca “Princeza Mononoke” s težim temama i krvavijim prizorima.

No obiluje slatkim bićima (Waraware!) i humorističkim situacijama po kojima su redatelj i studio Ghibli poznati. Spoj je fantazije i drame u kojoj adolescent Mahito mora prihvatiti smrt majke napuštanjem ratne stvarnosti i ulaženjem u čudesni svijet koji će oblikovati njega i poslijeratni svijet u kojem će odrastati. Film je višeslojno djelo koje poput dojmljivog sna potiče na razmišljanje i kao takav idealan je za adolescente koji se trebaju nositi s novim emocijama, odgovornošću i uspostaviti svoje “ja” u svijetu odraslih.

Film se prikazuje na izvornom japanskom jeziku s hrvatskim podnaslovima.

Za djecu: 12+.

Za roditelje: Odrasli mogu uživati u višeslojnim temama koje djeca ne mogu shvatiti, te predivnoj ručno crtanoj animaciji. Ništa slično ne postoji osim u opusu ovog legendarnog redatelja čija mašta nema granice niti u 83. godini života.

Nasilje: Prizor bullyinga u školi koji rezultira time da Mahito samoozljeđuje sebe lupajući kamenom u glavu (uz dosta krvi) ne bi li potakao pozornost prezaposlenom ocu i izbjegao školu.

Zastrašujući prizori: Navedeno samoozljeđivanje, groteskna transformacija čaplje, umiranje spaljenog pelikana, krvavo tranširanje golemog morskog bića, a džinovske papige u nekoliko navrata žele pojesti Mahita.

Rječnik: Primjeren je djeci.

Seks: Nema nikakvih prizora niti aluzija seksualne prirode.

Tempo: Normalan.

Ne propustite

Zanimljivosti

Nova sportsko-edukativna avantura profesora geografije i food blogera Domagoja Jakopovića Ribafisha i Udruge RokOtok počinje 23. lipnja održavanjem radionica diljem istočne obale Istre i...

Zanimljivosti

“Sat za nas” potiče i poziva roditelje da svakodnevno izdvoje vrijeme za svoje dijete, uz naglasak na druženje bez upaljenih televizora, računala i mobitela.

Obitelj

Ne postoji nitko tko nam bolje, od žena koje su rodile i u 20-ima i u 40-ima, može odgovoriti na pitanje kada je bolje...

Darivanje

U suradnji s Krav Maga Hrvatska dijelimo ulaznicu koja vrijedi za dvije osobe za Trigger radionicu 25. svibnja na Zagrebačkom velesajmu, paviljon 6/1. kat.

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.

Exit mobile version