Magnezij je danas poznati i kao mineral koji će vam pomoći da se opustite, oporavite i bolje spavate. Radi se u esencijalnom elementu, koji je uz kalcij, kalij i natrij, najzastupljeniji u našem organizmu. Magnezij je odgovoran za oko 300 važnih funkcija u organizmu, a poseban je i po tome što omogućava da ostali minerali pronađu svoj put do stanica.
Carolyn Dean, autorica knjige “The Magnesium Miracle” ističe kako znanstvena istraživanja pokazuju da oko 80 posto metaboličkih funkcija uključuju i magnezij, a to su metabolizam masti, kontrola krvnog tlaka i lučenja hormona, što se ne može usporediti s utjecajem niti jednog drugog minerala. Iako podaci variraju, većina ih ipak otkriva kako oko 20 posto ljudi ne unosi dovoljne količine magnezija u organizam.
Stručnjaci vjeruju kako do nedovoljnog unosa magnezija dolazi radi loše prehrane, koja uključuju namirnice s malo nutrijenata te procesuirane namirnice. Čak i ako konzumiramo hranu koja sadrži puno magnezija, poput zelenog lisnatog povrća, danas ono više ne nudi puno. “Tijekom godina naše je tlo postalo prebogato raznim tvarima, pa magnezij koji tim putem unosimo više nije dovoljan. Često tako suplementacija može biti jedini odgovor”, navodi dr. Michael Breus.
Zdravstvene dobrobiti magnezija
Magnezij pomaže pri regulaciji brojnih funkcija u organizmu, a možda je najvažnija upravo ta što omogućava zdrav rad enzima i tako pomaže pri regulaciji biokemijskih reakcija u tijelu. Veliku ulogu igra u ovim područjima:
Zdravlje srca: Regulira rad živčanog i mišićnog sustava u cijelom tijelu, pa tako i srca. Magnezij omogućava pravilan rad srca i uključen je u regulaciju krvnog tlaka i proizvodnje kolesterola.
Štiti kosti: Apsolutno je ključan za normalnu strukturu kostiju, a tu je i kada se one formiraju ali i kada je potrebno održavati njihovu gustoću i jakost tijekom starenja.
Metaboličko zdravlje: Pomaže regulaciji razine glukoze u krvi ali i pomaže probavi pri bržoj razgradnji proteina i masnih kiselina.
Opušta: Ako vas muči stres, magnezij je neophodan jer će sniziti razine hormona stresa kortizola u tijelu. Kako i mišići mogu biti nemirni radi stresa, magnezij će ih umiriti i vi ćete se lakše opustiti.
Kvalitetan san: Magnezij igra veliku ulogu kada je u pitanju duboki san, pomaže tijelu da se opusti i dopušta mozgu da se odmori. Kako su žlijezde koje luče adrenalin pod velikim opterećenjem radi stresa kojeg svakodnevno proživljavamo, magnezij im pomaže da odrade svoj posao. Serotonin, ključni hormon za regulaciju sna i raspoloženja, ovisan je o magneziju. Stručnjaci se slažu da će terapija magnezija pomoći i kod nesanice.
Koju vrstu magnezija uzimati?
Postoji čak 11 tipova magnezija, a dr. Breus savjetuje da se dobro informirate koji će najbolje odgovarati vašim simptoma, a važno je također konzultirati se s liječnikom o tome što je sigurno za vaše stanje.
Magnezij citrat se često savjetuje osobama koje imaju manjka magnezija, magnezijev laktat se koristi često u iste svrhe ali će ga želudac puno bolje podnijeti. Magnezij oksid se često koristi kod problema s glavoboljom , dok se magnezij klorid koristi kod bolnih mišića. Mogu se nalaziti u kapsulama, uljima, gelovima ili kao krema koja će se apsorbirati kroz kožu.
Kako smo već naveli, kao i svaki suplementi, uvijek dolaze s određenim nuspojavama.
Suplementi magnezija mogu se loše slagati s određenim lijekovima, a ako ga unosite previše može doći do nadutosti, mučnine i bolova u trbuhu. Iako su nuspojave moguće, rijetke su jer će naši bubrezi iz organizma izbaciti višak nepotrebnih tvari.