Savjeti stručnjaka

Pravilnom prehranom protiv stresa

Stres ima veliki utjecaj na sve aspekte života pa tako i na probavni sustav.
O utjecaju stresa, kao jednog od najčešćih uzročnika bolesti, na probavu, nedavno je građane na stručnom predavanju upozorio docent Milan Kujundžić, pročelnik Zavoda za gastroenterologiju KB Dubrava.

Govoreći o značaju stresa na probavni sustav upozorio je kako pravilnom prehranom možemo povoljno djelovati na smanjenje stresa i umanjivanje negativnih biokemijskih i fizioloških učinaka stresa i stresnih agensa.

“Stres ima vrlo značajan utjecaj na probavni sustav, od bezazlenih probavnih smetnji u fazama emocionalne napetosti, iritacija u probavnom sustavu, koje značajno umanjuju kvalitetu života brojnim pacijentima. Pa preko ulkusne bolesti koja nerijetko završava s po život opasnim krvarenjima i upalnih bolesti koje pacijente prate cijeli život, do najtežih bolesti kao što su zloćudni tumori probavnog sustava.”, naglasio je prof. dr. Milan Kujundžić, na predavanju u organizaciji Croatia zdravstvenog osiguranja.

Naime, psihičko-emocionalni stres zbog smanjenog optoka krvi u probavnom sustavu usporava probavni proces razgradnje hrane i time povećava koncentraciju želučane kiseline. A onda ona jače oštećuje sluznicu i tako izaziva pojačanu bol.

Stres remeti način hranjenja

Stres utječe na mnoge aspekte života i zdravlja, pa tako i na probavu. Među ostalim, on remeti način hranjenja, količinu i kvalitetu unesene hrane, utječe na peristaltiku crijeva te razgradnju i apsorpciju hrane i na kraju- na pražnjenje crijeva.

Dobra probava utječe na cjelokupno zdravlje, ali i funkcioniranje čovjeka u svakodnevnom životu. Potrebno je posvetiti potrebnu pažnju hrani i piću koje unosimo u organizam.

Zato liječnici savjetuju da treba nastojati izdvojiti dovoljno vremena za obroke, kao i da između obroka treba piti puno tekućine.

Voda potiče peristaltiku

Primjerice, voda je idealna jer ne sadrži šećer niti kofein, koji mogu pojačati jačinu stresa. Dobar izbor je i neki biljni čaj ili iscijeđeni voćni sok. Prosječno dvije litre dnevno osigurat će dovoljan volumen tekućine u crijevu da pospješi miješanje hrane s probavnim sokovima te potakne peristaltiku.

S druge strane, smanjeni unos tekućine usporiti će probavu i izazvati zatvor. K tome, poželjno je osigurati tijelu odmor nakon obroka i jesti polako i smireno. Također, organizmu pod stresom osigurajte više vitamina C i cinka nego inače.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Otkaži odgovor

Ne propustite

Zanimljivosti

Palijativna skrb nije skrb koja podrazumijeva samo umiruće osobe. Ona uključuje i brigu o kronično oboljelim osobama.

Duh i tijelo

Jeste li se ikad pitali zašto kažemo „vuk samotnjak“, a ne, primjerice, „medvjed samotnjak“ ili nešto slično?

Darivanje

Vjerujemo kako će MOMMY kolekcija olakšati izbor kozmetičkih proizvoda svim budućim majkama i dojiljama koje traže učinkovite, ali sigurne i neškodljive proizvode, provjerenih prirodnih...

Savjeti stručnjaka

Sindrom policističnih jajnika ili skraćeno PCOS (engl. policystic ovary syndrome) čest je zdravstveni poremećaj u žena reproduktivne dobi.

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.

Exit mobile version