Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Vaše priče

(Pre)Spora ruka pravde

Možda su zločinci uvijek manjina, ali i ta manjina je dovoljna za svu tragediju svijeta…

Kaže narod: "Pravda je spora, ali dostižna!“ Ma, je li to baš tako u slučaju danas 89-ogodišnjeg Johna Demjanjuka, posebno treniranog čuvara nacističkog logora Sobibor, u okupiranoj Poljskoj, koji je, dokazano je, (prvi put uopće u istragama nacističkih zločina pronađen je popis žrtava) osobno u plinske komore odveo više od 29 tisuća Židova.

Znači li formalna optužnica bavarskoga tužitelja, koju je podigao protiv Johna Demjanjuka za sudjelovanje u ubojstvu 27.900 Židova, nakon što je utvrđeno da je starac, koji je trenutačno u minhenskoj bolnici, sposoban sudjelovati na suđenju – znak da je spora ruka pravde sustigla zločinca? Hoće li ona donijeti mir obiteljima ubijenih desetaka tisuća Židova, ako je uopće ostao netko iza sistematskog nacističkog "Konačnog rješenja“ pitanja nearijevske rase koju je Ukrajinac, samo jedan od mnogih Hitlerovih egzekutora, mirno proveo?

Za Efraima Zuroffa, lovca na nacističke zločince iz Centra Simon Wiesenthal (dobro ga se i mi sjećamo, iz nekih "naših“ priča – vezanih za sprovod Dinka Šakića, Thompsonove pjesme, zabranu posjeta Ante Đapića Izraelu, slučajeve Rojnice, Ašnera… – ne?) moguće suđenje (jer još ne znači da će suđenja 100% biti i kada će se ono održati – trebaju još reagirati odvjetnici optuženog, a suci odlučiti prihvaćaju li slučaj) "napor da se Demjanjuk privede pravdi, šalje vrlo snažnu poruku da proteklo vrijeme (66 godina) ni na koji način ne smanjuje krivicu zločinca“.

Ukrajinca Johna Demjanjuka pokušavaju osuditi od 1977.(optužba), kada ga je Izrael (izručen 1983.) nesretno zamijenio za drugog nacističkog ubojicu, "Ivana Groznog“ iz koncetracijskog logora Treblinka (tajna KGB arhiva otkrila je da je to, ipak, bio njegov sudrug Ivan Marčenko, iz zloglasne jedinice ubojica Travniki, nazvane tako po selu u kojem je bio njihov trenažni kamp), pa je njegovu, već izrečenu smrtnu kaznu vješanjem (1988.), morao zamijeniti – slobodom (odluka Vrhovnog suda Države Izrael).

I John Demjanjuk je 1993. odšetao iz Izraela u SAD, kao što je uspješno uselio u njih 1952., tvrdeći da je cijeli II. svjetski rat proveo "uglavnom kao njemački zarobljenik"! I do umirovljena radio u tvornici automobila u Clevelandu.

Cijeli blog možete pročitati na: www.bankamagazine.hr

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.