Savršenstvo prirode ogleda se u njenoj raznolikosti. Od nepreglednih pustinja Afrike, preko tropskih prašuma Amazone, raznolikosti egzotične Indije, do prekrasne Europe pa preko cijelog prelijepog globusa savršena različitost raste i cvijeta u svim svojim oblicima i pojavnostima.
Priroda slavi jedinstvenost i neponovljivost svakog bića.
Ljepota različitosti; kamo god pogledali vidimo ljepotu, tamnopute afričke žene, nježne delikatne Japanke, žene Indije prekrasne, ženstvene u svojim tradicionalnim sarijima, egzotične Brazilke, žene Europe.
Mnogo naizgled različitih žena, drugačijih vjeroispovijesti, kultura, boja kože, navika, obrazovanja, očekivanja, a opet identičnih po mnogo čemu, sve one vole i brinu o svojim bližnjima, sve žele dobar i plodan život, sve žele biti uspješne u onome čime se bave, sve one žele biti lijepe i njegovane.
Da bi osigurale ovo potonje kroz vjekove su prenosile znanja i rituale o njezi, zdravlju i ljepoti.
Oduvijek je njega i uljepšavanje predstavljalo više od pukog izgleda. Prastarim kulturama Afrike , Azije, …, uljepšavanje je bilo dio rituala slavljenja života, božanstava, plodnosti, način socijalizacije.
Ovim vas “putovanjem” želimo odvesti u daleke egzotične predjele, približiti vam nepoznate običaje i rituale, predstaviti maslace, voskove i ulja koja do sada nismo imali priliku upoznati.
Atlas ljepote
Neizrecivu raznolikost ljepote i posebnosti žena fotografkinja Michaela Noroc donosi u svom projektu Atlas ljepote. Svijetu je predstavila predivne portrete žena iz 45 zemalja svijeta, koji dokazuju da ljepota nije u trendovima, novcu ili boji kože, već u našoj osobnosti.
Ljepota žene potječe od njene posebnosti i različitosti.
Pa krenimo na putovanje na kojem ćemo upoznati običaje i rituale očuvanja ljepote diljem svijeta!
Putovanje oko svijeta kroz rituale ljepote
Azija
Putovanje ritualima ljepote svijeta započinjemo u zemlji izlazećeg sunca – Japanu. Delikatan, besprijekoran ten žena te zemlje njihov je zaštitni znak. Zanimljivo je da je Japan, nakon SAD-a, najveće tržište kozmetike na svijetu. No, u Japanu su najprodavaniji proizvodi za njegu kože i kose, ali ne i dekorativne kozmetike.
Tradicionalni japanski proizvodi za ljepotu su najčešće prirodni, spravljeni prema recepturama koje se prenose generacijama. Generalno, Japanke su vrlo svjesne da zdrava i cjelovita prehrana igra važnu ulogu u njihovoj vitalnosti i ljepoti. Japanske žene smatraju da su zdravlje i ljepota životni stil, a ne projekt koji traje određeno vrijeme. Zbog načina prehrane, redovite tjelovježbe i uvriježenih rituala njege izgledaju 10-15 godina mlađe od svoje kronološke dobi.
Rižino ulje i rižina voda su jednostavna i prirodna sredstava u postizanju nježnog porculanskog izgleda kože japanskih žena. Naime, radnici u poljima riže su tijekom vremena primijetili neočekivanu, ali dobrodošlu, prednost od stalne uronjenosti ruku u rižinu vodu. Njihova koža je bila izuzetno mekana i izgledala je mlađe.
Stoljećima su gejše koristile rižinu vodu kako bi njome ispirale lice te postigle glatkoću i mekoću kože, porculanski svijetli ten, koji se posebno cijeni u tom djelu svijeta jer simbolizira aristokratski profinjen izgled.
Riža je bogata vitaminom E, antioksidansima koji štite kožu od slobodnih radikala i time usporavaju starenje kože.
Riža je neizostavan sastojak i maski za lice koje su dio beauty tretmana Japanki. Drevne recepture su usavršile gejše kako bi posvijetlile kožu i zadržale cijenjeni porculanski ten.
Maska od rižinih mekinja
Vrlo blaga maska od rižinih mekinja i klica tonificira te posvjetljuje kožu. Spravlja se namakanjem rižinih mekinja i klica u toploj vodi kako bi se dobila pasta. Maska se nanese na lice i ostavi da djeluje petnaestak minuta, ispire se mlakom vodom.
Nakon maske slijedi hidratacija kože hladno prešanim biljnim uljima. Najpopularnija ulja su ulje zelenog čaja i ulje rižinih mekinja. Oba ulja su izuzetno hranjiva, a rižino ulje je bogat izvor tokotrienola „super“ vitamina E te „anti age“ antioksidansa gamma-oryzanola. Ovo ulje posebno je dobro za primjenu kod osjetljive kože te njegu delikatnih dijelova oko očiju.
Indija
Tisućama godina Indijci vjeruju da je tijelo hram, te se odnose prema njemu s poštovanjem i brigom. Tijekom tisućljeća su razvili posebna znanja i vještine postizanja i održavanja zdravlja, vitalnosti i ljepote pod zajedničkim imenom Ajurveda.
Ajurveda je znanost o životu i holistički sustav brige o zdravlju koji je star preko 5.000 godina. Danas je Ajurveda još uvijek temelj većine rituala za očuvanje zdravlja i ljepote u Indiji.
Ovaj kompleksan, ali praktičan, sistem temelji se na vjerovanju da se optimalno zdravlje postiže onda kada su misli, tijelo i duša u skladu.
Ajurvedski tretmani ljepote uključuju kupke, masaže, inhalacije te uljne tretmane koji potiču fizičku i duhovnu vitalnost.
Jedan od osnovnih Ajurvedskih postulata govori: Ako se nešto ne može pojesti onda to ne bi trebalo nanositi na kožu. Stoga su preparati za njegu kože oduvijek jestivi, izrađeni od najhranjivijih biljaka i ulja.
Jedno od takvih ulja je ulje Amle ili indijskog ogrozda. Plod ove biljke ima izuzetno visoki udio vitamina C, tako da ju Indijke već stoljećima nanose na vlasište i kosu da je ojačaju i učine gušćom.
Kurkuma je još jedna biljka koja je neizostavan dio rituala ljepote Indijki, tradicionalno se koristi i u njezi kože. Kurkuma kožu revitalizira, lagano ju posvjetljuje i čisti pa je čest sastojak maski. Budući da se kurkuma smatra simbolom bogatstva i plodnosti mladenke je, noć prije vjenčanja, nanose na cijelo tijelo u obliku maske.
Maska od kurkume:
Prah kurkume pomiješajte s jogurtom kako bi dobili gustu pastu. Nanesite na kožu lica i pustite da djeluje 15 minuta. Nakon toga kožu dobro isperite.
Južna Amerika
Latinska Amerika je naša sljedeća destinacija na Atlasu ljepote. Ako se igdje na svijetu njeguje kult ljepote to je zasigurno Latinska Amerika. Naime jedan od kulturoloških elementa, koji je možda i najočitiji upravo u Venezueli, svakako predstavlja kult mlade i lijepe djevojke. Stoga su za ovu zemlju uglavnom vezane asocijacije o različitim izborima ljepote. Valja istaknuti da je Venezuela u razdoblju 1955. do 2013. godine imala čak 6 pobjednica na izboru za Miss svijeta. O dubokoj ukorijenjenosti ovog kulta govori činjenica kako i danas u Venezueli postoje škole u kojima se djevojčice pripremaju za osvajanje lente. Na taj je način fizički izgled žene postao svojevrsnim zaštitnim znakom Venezuele ali i cijele Južne Amerike.
Ogromna prostranstva i biljna bogatstva ovog kontinenta pružaju neiscrpan izvor učinkovitih sastojaka koji se generacijama koriste u njezi i očuvanju zdravlja kože i kose. Ulje kokosa nezaobilazan je predstavnik takvih ulja.
Ovo svestrano ulje dio gotovo svakog kućanstva. Koristi se u kuhanju ali i u njezi kose i kože. Osim što je bogato masnim kiselinama i Vitaminom E ovo ulje ima protugljivična, antibakterijska i antimikrobna svojstva. Odlično je ulje za njegu suhe kose pa je često od malih nogu dio njege djevojčica.
Slično kao kokos ulje ricinusa je također jedno od ulja u svakodnevnoj primjeni u Južnoj Americi. Izuzetno gusto i hranjivo ulje najčešće se primjenjuje za povećanje gustoće trepavica i obrva. Svakodnevna upotreba maskare i agresivnih sredstava za skidanje šminke može dovesti do lomljivih i suhih trepavica. Ulje ricinusa je u ovom slučaju jednostavno sredstvo s luksuznim rezultatima!
Mladolik izgled i dugovječnost ljudi Latinske Amerike znanstvenici povezuju s prehranom bogatom antioksidansima.
Većina biljaka s visokom količinom antioksidativnih tvari raste baš u Latinskoj Americi, isti su nam potrebni za sprječavanja preuranjenog starenja kože, te eliminaciju slobodnih radikala.
Ulje Acai bobica spada u skupinu super voća , ono ima snažno antioksidativno djelovanje daleko veće od garcinije, brusnice i nara. Točnije ima najvišu antioksidativnu vrijednost (ORAC) od svih jestivih plodova na svijetu. Ovako snažno ulje idealno je za bogate anti age serume te formulacije za regeneraciju kože nakon sunčanja. Dubinski hidratizira i vraća koži elasticitet.
U Brazilu se ulje Acai bobica često kombinira s uljem jojobe te se koristi kao hidratizirajući noćni tretman.
Amazonska prašuma bogata je egzotičnim vrstama koje su stoljećima dio svakodnevne njege tamošnjih žena.
Jedno od njih ulje je ulje buritija. Buriti je plod istoimenog palminog drveta. Domoroci ga nazivaju „drvom života“.
Njegova najveća vrijednost je u bogatstvu karotenoida koji štite kožu od UV zračenja. Studije dokazuju da filtrira i apsorbira štetne UV zrake pa ga stanovnici ovog područja obilato koriste u zaštiti od negativnog sunčevog zračenja.
Afrika
Afrički kontinent je mjesto zapanjujućih prirodnih ljepota i velike raznolikosti biljnih vrsta. Prirodna, hranjiva ulja, maslaci i gline sastavni su dio svakodnevne njege žena ovog kontinenta.
Jedno od iznimno hranjivih i hidratizirajućih ulja je ulje Marule. Ovo tradicionalno ulje iz Mozambika i Južne Afrike omekšava kožu, bogato je antioksidansima te vitaminima E i C. Prodire duboko u kožu, održava ju mekom i glatkom.
Najpoznatiji prirodni maslac Afrike je shea maslac. Shea maslac ili karite se dobiva od plodova Karite drveta. Afričke žene ga koriste već stoljećima. Izuzetno utječe na prevenciju isušivanja kože te štiti kožu od vanjskih utjecaja.
Žene Gane, Malija i Nigerije shea maslac izrađuju ručno. Proizvodnja ove izuzetne kozmetičke sirovine je prilika ženama za osamostaljenje i ekonomsku sigurnost.
Kakaov maslac je također jedan od tradicionalnih proizvoda afričkog kontinenta. Latinski naziv ove biljke, Theobroma cacao, znači «hrana bogova». Da bi se dobio kakaov maslac sjeme kakaovca se prvo fermentira u listovima banane, nakon toga se suši, peče i tek se onda tiještenjem dobiva masnoća iz sjemenki. Ovaj maslac odlično hidratizira kožu te je nezamjenjiv u njezi kože izložene nepovoljnim vanjskim utjecajima.
Uvid u afričke rituale ljepote ne bi bio potpun bez hamama.
Hamam (parna kupelj) je tradicionalni način njege i opuštanja u Maroku, prakticira se diljem zemlje.
Uz ovaj ritual najčešće se upotrebljava marokanski crni sapun koji je odličan eksfolijator, čisti i njeguje kožu.
Cjelokupan postupak parne kupelji uključuje i Kessa rukavicu koja se koristi za uklanjanje odumrlih stanica kože, čišćenje začepljenih pora te detoksifikaciju. Rhassoul glina je također dio Hamam rituala. Naziv potječe od riječi “rassala” što znači “prati se”. Omiljeni je sastojak tretmana ljepote zbog sposobnosti upijanja nečistoća s kože.
Nakon ispiranja gline s tijela ritual završava aplikacijom izuzetno hranjivog arganovog ulja. Hladno prešano ulje argana obiluje vitaminom E i prirodnim skvalenima stoga je popularno u svim anti-age tretmanima, jer regenerira kožu, poveća njen elasticitet i umanjuje bore.
Europa
Europa u grčkoj mitologiji bila je prekrasna fenička princeza, po kojoj je naš kontinent dobio ime. Dakle ljepota je dio ovog prekrasnog kontinenta kao i simbol žene.
Bilo bi vrlo nezahvalno istaći bilo koju prekrasnu državu unutar nje, ali ako pobrojimo samo neke shvaćamo kolika je njena raskoš i ljepota. Počevši od Grčke, Španjolske, Italije, Hrvatske, Francuske, pa sve do Švedske, Norveške, to je stvarno prekrasan kontinent ispunjen predivnim osebujnim ljepotama. Kako ljepotama krajobraza i predivnim ženama, od mističnih tamnoputih Mediteranki do delikatnih i nježnih Skandinavki.
Tamnopute Mediteranke uključujući Grkinje, Talijanke i Španjolke u svojim ritualima ljepote uključuju neizostavno maslinovo ulje. Zbog njegovog antioksidativnog djelovanja mediteranske ljepotice ga koriste za prevenciju preuranjenog starenja kože te njegu kože poslije sunčanja.
Morska sol, u kombinaciji s maslinovim uljem, je jedan od prirodnih sastojaka kojeg mediteranke rado koriste u pilinzima. Nanošenjem ovog prirodnog peelinga odstranjuju se nečistoće s kože te ona postaje glatka i sjajna. Rituali ljepote su nezamislivi bez soli!
Rituali ljepote kod žena skandinavskog područja započinju u saunama ili parnim kupeljima. Popularne su i «banje» porijeklom iz Rusije. Banja sadrži toplu sobu za odmor i poseban prostor s ledenim tuševima. Naizmjenična kombinacija toplih i hladnih temperatura stimulira cirkulaciju te kožu čini mekšom i podatnijom.
Nakon parnih kupelji Skandinavke nanose ulje nordijske kupine. Ulje nordijske kupine bogato je linoleinskom i alfalinolenskom kiselinom. Jača kožu, dubinski je hidratizira, te sprječava starenje. Zahvaljujući svom antioksidativnom djelovanju, kožu štiti od hladnog i suhog zraka.
Naše bake su izrađivale sapune u kućnoj radinosti, njegovale su se maceratima kantariona, smilja u maslinovom ulju, spravljale melem od nevena za ispucanu kožu, koristile eterična ulja lavande, kadulje, smilja, ružmarina…
Polako ali sigurno i moderne hrvatske žene vraćaju se prirodnim proizvodima i pomadama, sve svjesnije njihove vrijednosti i učinkovitosti.
Posebnost, čar i raskoš ovog predivnog planeta čine upravo bogatstvo različitosti njenih stanovnika, biljnih i životinjskih vrsta, krajolika, klima… Uživajmo u toj jedinstvenoj ljepoti, uživajmo u sebi samima…
[box style=”0″]
Autor članka: Dea Flores
[/box]
[box style=”0″]
Darujemo jednu čitateljicu. AFRODITA CLEAN UP HYALURON Mlijeko za čišćenje čeka jednu od vas.
Pravila su jednostavna:
- U komentare ispod objavljenoga članka, na našem webu, napišite #ritual
- Pratite naše društvene mreže, podijelite objavu, tagirajte frendice
- Podijelite s nama svoja iskustva, komentirajte, preporučite… Vaše nam je mišljenje važno!
Prijave primamo do 27. rujna, točno u podne.
Možete se prijaviti samo jednom.
Darove šaljemo samo na adrese u Hrvatskoj u roku 30 dana.
Random.org bira, a dobitnici nakon objave svoje podatke s brojem telefona dostavljaju u inbox na našem Facebooku. Podatke koje ostavite koristimo isključivo u svrhu dostave paketa i neće biti dijeljeni trećim osobama.
Dobitnici će biti objavljeni u sklopu ovoga članka te dodani kao komentar na Facebook objavi.
Dobitnica Nikolina Poturica
[/box]